Thursday, Sep. 28, 2023

4. Festiwal Antropologii Wizualnej ASPEKTY

Autor:

|

10 października 2010

|

 

W dniach 26–28 listopada 2010 r. każdego miłośnika obcych kultur czeka prawdziwa uczta! W toruńskim Muzeum Etnograficznym, odbędzie się 4. edycja Festiwalu Antropologii Wizualnej Aspekty – jednego z najoryginalniejszych festiwali filmowych województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu publiczność obejrzy około 30 antropologicznych filmów dokumentalnych z całego świata.

W tym roku nadesłano 142 filmy z około 50 krajów, w tym z: Brazylii, Peru, Rosji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, USA, Chin, Serbii, Hiszpanii, Francji, Holandii, Chorwacji, Indii i Turcji. Wśród nich znalazło się także 8 filmów z Polski.

 

Organizatorzy Festiwalu przy pomocy X muzy pragną przybliżyć publiczności człowieka, jego życie, środowisko, w którym żyje oraz kulturę, która go kształtuje. Chcą także wypromować wyjątkowy rodzaj dokumentu, jakim jest film antropologiczny.

 

Od dwóch lat podczas Festiwalu prowadzony jest konkurs na najlepszy film. Nagrodą dla zwycięzcy jest 4000 PLN – ufundowane przez Marszałka Województwa Kujawsko–Pomorskiego, który objął Festiwal honorowym patronatem. Zwycięzcę wyłoni publiczność.

 

Ubiegłoroczny laureat, film The Bagyeli Pygmies at the Fringes of the World, po wygranej na Festiwalu Aspekty został również pokazany na Festiwalu w Getyndze i Budapeszcie. W Budapeszcie zdobył nagrodę główną, zaś w Getyndze reżysera uhonorowano nagrodą specjalną.

 

Tegoroczny Festiwal i filmy konkursowe przeniosą nas w najróżniejsze zakątki. Będziemy mogli zobaczyć m.in. jak peruwiańska kuchnia rozpowszechniła się na świecie i na stałe zagościła
w najważniejszych miastach naszego globu, począwszy od przydrożnych straganów,
a na przewodniku Michelin’a kończąc.

 

Podążymy śladami argentyńskich Cartoneros, bez których ulice Buenos Aires stałyby się jednym wielkim wysypiskiem śmieci.

 

Zajrzymy do maleńkiej kilkunastoosobowej wioski na beskidzkim krańcu świata, gdzie awangardowa kultura nowoosadników splata się ze spokojną naturą rdzennych mieszkańców.

 

Przyjrzymy się slumsom (Favelom) Rio De Janeiro, w których kilka nastolatek próbuje wieść zwyczajne życie na przekór świstającym wokół kulom i porachunkom gangsterskim.

 

Znajdziemy się również w piekle na ziemi, jak mawiają o sobie mieszkańcy Zimbabwe.
W tym ogarniętym hiperinflacją państwie, gdzie jeden posiłek kosztuje kilka trylionów dolarów, znajduje się szkoła muzyczna dla niepełnosprawnych ruchowo, a jej uczniowie mają tylko jedno marzenie, zobaczyć kraj bez uprzedzeń – USA.

 

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
Cezary Pazura odebrał Honorową Rybę na Happy Endzie.

  Rozpoczął się 8. Multimedia Happy End Festiwal Filmów Optymistycznych w Rzeszowie. Do soboty widzowie będą mogli zobaczyć blisko 30...

Zamknij