Monday, Jul. 15, 2024

CLASS OF 1999 (1990)

Autor:

|

2 października 2011

|

CLASS OF 1999 (1990)

reż. Mark L. Lester

 

Niewątpliwą zaletą filmów science-fiction, których akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości jest to, że istnieje duża doza prawdopodobieństwa, iż uda nam się do tej „przyszłości” dożyć i będziemy mogli skonfrontować rzeczywistość z fabularnymi prognozami pomysłowych scenarzystów ;-)

 

Gdy w 1982 roku późniejszy reżyser „Commando”, Mark L. Lester pokazywał „Klasę ’84″ pytał nas „Is this the future?”, ale wiadomo, że w zasadzie była to ówczesna teraźniejszość. Być może osadzenie akcji w „niby 1984 roku” było zabiegiem czysto zabezpieczającym przed atakami w stylu „Ej! Przecież nie jest aż tak źle.”. Tak czy inaczej w 1990 pokazał jak może być za kolejnych dziewięć lat i tutaj pozwolił sobie na nieco więcej ;-).

 

Z więzienia warunkowo wychodzi Cody. Szkoła, do której wraca nie jest już tym samym miejscem co kiedyś. Opuszczony przez policję teren kontrolowany jest przez lokalne gangi, a wewnątrz szkoły porządku pilnują wynajęte agencje ochrony. Nową reformą ma być wprowadzenie do grona pedagogicznego nauczycieli-cyborgów. Rozwiązanie, przynajmniej z pozoru, wydaje się doskonałe. Taki belfer nie dość że zaprogramowany wiedzą absolutną z danego przedmiotu to jeszcze odpowiednio ukarać może i nikt mu nie podskoczy. Oczywiście szkoła, w której takich nauczycieli będzie się testować „na polu walki” to szkoła Cody’ego, a że chłopak do pokornych i grzecznych nie należy to możemy oczekiwać, że będzie grubo ;-).

 

I naprawdę grubo jest! Zacznijmy od obsady. Dyrektora szkoły gra Malcolm McDowell, niezapomniany Alex z „Mechanicznej pomarańczy” Stanley’a Kubricka, który ostatnio ciekawą kreację stworzył w remake’u „Halloween” w reżyserii Roba Zombie’ego. W postać ekstrawaganckiego doktora Forresta wcielił się szwagier Jane „Dr Quinn” Seymour, Stacy Keach (dozgonny szacun za „Roadgames” z 1981 roku). Trójkę terminujących (hehe… podobieństwa do „Terminatora” są chyba oczywiste ;-)) nauczycieli zagrali: królowa kina blaxploitation Pam Grier (m.in.: „Coffy” z 1973, „Foxy Brown” z 1974 czy „Jackie Brown” z 1997), John P. Ryan (m.in.: „It’s Alive” z 1974, jego kontynuacja „It Lives Again” z 1978, „Avenging Force” z 1986, czy też „Death Wish 4″ 1987) oraz Patrick Kilpatrick (m.in.: „The Toxic Avenger” z 1984, „Remo Williams: The Adventure Begins” z 1985, „Death Warrant” z 1990, „Under Siege 2″ z 1995).

 

Klimat całości jest sugestywny, efekty specjalne prezentują się lepiej niż przyzwoicie, młodzi aktorzy w niczym nie ustępują starym wyjadaczom (nominacja Young Artist Award dla Joshuy Johna Millera), a końcowej jatki może filmowi pozazdrościć niejedna wielka superprodukcja.

 

Mimo niezbyt zadowalających wpływów kinowych (ledwie pokryły połowę nieco ponad pięciomilionowego budżetu), film najwyraźniej nadrobił na rynku VHS, gdyż cztery lata później światło dzienne ujrzała jego luźna kontynuacja „Class Of 1999: The Sunstitute”. Miast jednak marnować czas na kontynuację lepiej obejrzeć „Class of 1999″ dwa razy. A już na pewno przynajmniej jeden raz ;-).

  

 

Zapraszamy na KochamDziwneKino.com

 

Share This Article

O autorze

Dawid Gryza

Dawid Gryza

Reżyser z pasji i maniak filmów dziwnych. Współtwórca "PECADORa" i Festiwalu Filmowego "Kocham Dziwne Kino". Prowadzi blogi "Karmiony celuloidem" oraz "Kocham dziwne kino". Publikuje recenzje na www.kinoamatorskie.pl w dziale "Złapane w sieci". Kontakt: dawidgryza@gmail.com

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
aMazing Short Films

Najlepsze filmy krótkometrażowe w konkursie aMazing Short Films "Teza" Tomasza Cechowskiego oraz "To co zostaje" Leszka Buzderewicza zostały uznane za...

Zamknij