Dubel #30 – In The Dark (2013)
„In The Dark” (2013)
Reż. Krystian Kulaczkowski
Człowiek dopóki nie stanie przed trudnym wyborem i nie znajdzie się w wyjątkowo niekomfortowej sytuacji nie będzie wiedział, jak się zachowa. Może gdybać, rozmyślać, planować… A w danej sytuacji i tak może zrobić wszystko inaczej.
„In The Dark” opowiada o dwójce chłopaków, którzy zostają sami w domu bez rodziców. Zaatakowani przez nieznanego sprawcę muszą znaleźć wyjście z sytuacji, aby uratować własne życie. Stoją przed bardzo trudnym zadaniem, jednak nie poddają się w walce…
„Aaaa ktoś mnie goni! – Co tam postoje i poczekam na windę. (Nie pomijając faktu, że operator kamery zamyka drzwi!)”
Sama zastanawiam się od czego zacząć, ponieważ napisanie recenzji do tego filmu wcale nie jest takie proste. Występują w nim masakryczne błędy, nawet nie jestem w stanie ich wszystkich wymienić, bo krótka recenzja zamieniłaby się w rozprawkę na kilkanaście stron. Postaram się, jednak zwrócić uwagę na najważniejsze, najbardziej rażące kwestię do dopracowania podczas tworzenia dalszej części dzieła.
„Czy ktoś może mi wytłumaczyć, dlaczego znokautowany protagonista się cieszy?”
Zaczynamy! Na pierwszy rzut oka, podczas rozpoczęcia oglądania filmu możemy odnieść wrażenie, że krótkometrażówka jest trailerem. Nie krytykuje indywidualnego wyboru, jednak to delikatnie obniża poziom całości. Druga sprawa, że napisy są skonstruowane całkiem fajnie, ale później czar pryska, podczas ukazania pierwszego spotkania z aktorami. Ciekawość, chęć połykania wiedzy i zaintrygowanie pomysłem ucieka, jak woda z kranu.
„Columbia? Serio?”
Nie wiem czy to intro jest dobrym wyborem, ponieważ reżyser ma szanse stworzyć własną markę, a niekoniecznie musi używać cudze już wyreklamowane studio. Jako młodzi artyści, mają niepowtarzalną okazję na ukazanie się światu, więc nie warto psuć tego stosowaniem łatwych rozwiązań. To, co można zrobić własnymi umiejętnościami jest bardziej opłacalne i lepiej spostrzegane nawet jeśli dla nas wydaje się to być banalne.
„W wielu scenach można zauważyć problem z ostrością. Nie wiem czy ten zabieg jest zamierzony, ale przypomina to niestety brak umiejętności zabawy z kamerą, bądź montażem.”
Gatunek… Chyba jedna z najważniejszych spraw, z jakimi nie poradzili sobie twórcy. Zanim zabrali się za tworzenie filmu mogli zastanowić się czy ustalony plan, scenariusz spełnia podstawowe zasady panujące w horrorze. Ja nie jestem przekonana, czy to nie przypadkiem komedia lub parodia. Niestety Pan w masce nie wystarcza na to, aby podtrzymać klimat, jaki powinien wytworzyć „In The Dark”, a dodatkowy uśmiech na twarzach aktorów świadczy o dobrej zabawie, ale nie o przerażeniu, jakie powinno w nich zbudzić pojawienie się nieznanego napastnika.
„Takie kadry można ewentualnie jeszcze uznać za dopuszczalne, jednak niestety w tym filmie to mniejszość…”
„Czarno to widzę, czyli czarny obraz” – reżyser w niektórych momentach odbiera nam kontakt wzrokowy z rozgrywającą się akcją. Właśnie takie zagrania odbierają chęć oglądania, dreszczyku emocji czy świadomości o życiu aktora. Już nie raz wspominałam, że film to nie jest książka, czy radiowa transmisja. On nie do końca ma poruszać naszą wyobraźnię, ale pokazywać nam aktualne wydarzenia, które się odbywają w życiu danego protagonisty. Nie wyobrażam sobie siedzieć w kinie i widzieć przez połowę filmu, za który zapłaciłam czarny ekran z jękami w tle. Tak, jakby reżyser chciał powiedzieć: „A Ty się domyślaj!”. Kręcąc filmy amatorskie mamy ten plus, że nikt na nas nie naciska. Warto zatem popracować nad zadowoleniem widza, aby ludzie chcieli oglądać inne produkcje danej grupy filmowej.
„Napastnik zdjął maskę i się śmieje, jak wszyscy inni.”
Patrząc z perspektywy fabuły zastanawiam się, co za sens ma pokazywanie tego samego w kółko. Rodzice wyjeżdżają, a młodzi ludzie walczą o życie – nie wiem, być może nie przekonuje mnie brak zakończenia, rozbicie tego na dwie części jest maksymalnie zniechęcające. Przez cały film pokazana jest nieustanna szarpanina słabej jakości oraz sztywna panika aktorów. Zero sensu, wytłumaczeń, totalny brak zastanowienia się podczas kręcenia ujęć i wieczne niedociągnięcia.
Podczas tego ujęcia nie tylko widać młodemu bohaterowi „coś więcej”, ale także jesteśmy świadkami bombardowania napastnika – UWAGA! – papciem.
Film to przede wszystkim zabawa i warto się tego trzymać, jednak nie należy oczekiwać wysokich not, gdy nie włożymy w to więcej pracy oraz nutki profesjonalizmu. Mam nadzieje, że twórcy wezmą się za siebie i zaczną wkładać w to nie tylko serce, ale także magię. W krótkometrażówce brakuje nie tylko jakiegokolwiek klimatu! Gołym okiem można dostrzec brak weny twórczej młodych artystów, a całość wygląda mniej więcej tak: „Ja wezmę kamerę do ręki, a Ty cokolwiek rób. Nie ważne czy fajnie, czy źle zagrasz, ale ja i tak zrobię z tego film.”
OCENA AKTORÓW:
ADRIAN – ☻ ☻ ☺ ☺ ☺
KRYSTIAN – ☻ ☻ ☺ ☺ ☺
OCENA OGÓLNA:
FABUŁA – 2
GRA AKTORSKA – 2
BŁĘDY LOGICZNE – 2
DŹWIĘK – 2
CHARAKTERYZACJA – 2
MUZYKA – 1,5
ŚWIATŁO – 3
KADRY – 1
BŁĘDY TECHNICZNE – 2
DIALOGI – 2
KLIMAT – 0,5
ŚREDNIA: 1,87
Film można znaleźć na naszej stronie.
Zapraszamy do oglądania i komentowania filmu. Wyrażając swoją opinię możesz pomóc nam ulepszać kino amatorskie.
krystian224
28 lutego 2013 at 17:33napisze jeden komentarz choć nie powinienem wcale uważam też że ostra krytyka jest słuszna i mam nadzieje że te błędy mnie czegoś nauczą w przyszłość podczas kręcenia kolejnego filmu chciałem jednak zaznaczyć że rezygnuje już z udziału Adriana w moich produkcjach bo sam się nie wysila oraz przekazać państwu że druga część filmu In the Dark nie powstanie ze względu na miażdzącą krytykę nie zamierzam wkładać więcej siły do tej produkcji. Mam nadzieje że mój kolejny film którego już ukazał się zwiastun też będzie zrecenzowany i będzie lepiej niż ten film.
Kira
28 lutego 2013 at 19:39Drogi Krystianie, Moja ostra krytyka nie miała zniechęcić Ciebie do zaprzestania kręcenia filmów, a wręcz przeciwnie... Powinna zmusić Ciebie do udowodnienia widzom, że to są tak zwane pierwsze śliwki robaczywki. Nie wielu udaje się rozpocząć swoją przygodę z filmem na perfekcyjnych lotach. I przykro mi to zaznaczać, ale tutaj nie chodzi o Adriana, a o Ciebie... Jako reżyser powinieneś zauważyć niektóre błędy i je po prostu podrasować. Poddanie się i wyrzucenie członka z ekipy niczego nie zmieni, więc moim zdaniem decyzja jest błędna. Druga część filmu być może nie uratuje całej produkcji, ale jest w stanie wnieść bardzo dużo rozwiązań, które znacznie podniosą renomę dzieła. Proponuje ochłonąć, zastanowić się trochę i nie podejmować racjonalnych decyzji ze względu na krytykę. Być może wpadnie Ci pomysł, aby wyciągnąć z tego znacznie więcej - nie mówiąc, że film można przypisać pod gatunek komediowy i w drugiej części postarać się obronić swoją decyzję. Ten okręt zaczął tonąć, ale jeszcze można załatać dziurę i popłynąć do celu. ;) Pozdrawiam, Kira.
Kira
28 lutego 2013 at 19:44Przepraszam miało być nie podejmować pochopnych (zamiast racjonalnych) decyzji *. Mój błąd.
krystian224
28 lutego 2013 at 20:58dobrze w takim razie postaram się zmienić oczywiście na lepsze i postaram się podrasować aktora dziękuje za rade i taką małą łatkę dla mojego tonącego statku więc będę pływał dalej.
Arbuz666
1 marca 2013 at 21:04Mądra krytyka, brakuje teraz ludzi którzy mądrze zwrócą uwagę na błędy. Teraz słychać tylko jednozdaniowe wulgarne komentarze. Z miłą chęcią przyjmę krytykę na mój film którego premiera będzie jutro "Zły Sen" Pozdrawiam: Artur
Grey
4 marca 2013 at 10:35A ja z innej beczki. Kiro, czy zamiast dołować dzieciaki, które stawiają pierwsze kroki nie lepiej skoncentrować się na takich ciekawych projektach jak Gdzie diabeł mówi dobranoc który ostatnio miał premierę, jest filmem długim z dużymi plusami i dużymi minusami? Osobiście wolałbym traktować Cię jako doradcę, co oglądać (stąd prośba jakiś czas temu, żebyś wprowadziła oceny filmów), a nie nauczyciela, który wytyka błędy zupełnym nowicjuszom. A co do twórców tego filmu - grunt to ambicja i dążenie do celu. Nie załamujcie się, cały czas pracujcie nad warsztatem. Ja tak robię i może kiedyś zacznę robić coś dobrego.
Kira
4 marca 2013 at 13:531. Tak więc jeśli chodzi o komentarz Pana Greya - Nie wytykam błędów wyłącznie nowicjuszom, są też w dublu produkcje, które zawierają dobre oceny, a mają błędy. Niestety w Dublu chodzi o to, aby dać szansę każdemu, nie tylko bardziej zaawansowanym reżyserom i produkcjom. Jak dobrze wiadomo krytyka nie ma zniechęcać, a ma kształcić - wiem, że czasem potrafi to zdołować, ale to kwestia czasu, gdy twórca podniesie się z ziemi - każdy ma bardziej, bądź mniej silną psychikę. Mi nie chodzi wyłącznie o wytykanie błędów, ale pokazanie też dobrej strony - czasem to się nie udaje, ale to nie powód do rezygnowania. Tym bardziej, że nie wszyscy muszą się z opinią zgadzać - jak wiadomo ile ludzi, tyle poglądów. 2. Na razie wychodzi tak, że biorę na odstrzał krótkie produkcje - najbardziej ze względu czasu - po prostu nie mam go na razie tyle, aby usiąść przy półtora godzinnej produkcji, obejrzeć ją co najmniej dwa razy, zebrać plusy minusy itp. Owszem mam zamiar wziąć pod odstrzał takie produkcje, jak "Gdzie diabeł mówi dobranoc", jednak trzeba zrozumieć, że nie zawsze człowiek ma czas, aby przy tym posiedzieć. Jeśli chodzi o nowicjuszy - nie biorę za takich twórców moich ostatnich recenzji, takich jak: "Hitman" czy "Shattered Pieces". Naprawdę staram się dobierać filmy wedle gatunków i poziomu, ale nie znam wszystkich - także nie jestem wstanie strzelić się w odpowiednie miejsce. 3. Jeśli WY, jako czytelnicy, bądź twórcy macie jakieś propozycję piszcie emaile, bądź zostawiajcie namiary w komentarzach - staram się brać wszystko pod uwagę. Dlatego, jak zbiorę trochę większą ilość czasu wezmę pod skrzydła "Gdzie diabeł..." i inne długie produkcje, gdzie pracy jest znacznie więcej. 4. Jeśli chodzi o dubel, jako małą ilość. Niestety jest to optymalna liczba :). Pozdrawiam :)
Grey
4 marca 2013 at 16:35Kiro, spoko, traktuj moje narzekanie jako głos ludu, ale się nim nie przejmuj. Rozumiem i czekam. Może namów kolegów ze studiów na podobną działalność? Bo naprawdę fajnie poczytać rzeczową krytykę ludzi, którzy w szkole łykają wiedzę na ten temat. I proszę, bez 'Panowania'. Jestem stosunkowo nieświeży (36l.), ale wolę, aby mi o tym nie przypominano :)
Michał Kołdras
4 marca 2013 at 11:19Moim zdaniem dobór filmów, który proponuje Kira jest odpowiednim prowadzeniem tego działu. Dzięki temu, że nie czytamy recenzji samych dobrych produkcji, "Dubel" jest zróżnicowanym działem. Co więcej, cykl budzi coraz większe emocje, bo do dyskusji z recenzentką włączają się sami autorzy, a także inni widzowie. Takie były założenia. Ponadto recenzowanie słabszych filmów ma również walory dydaktyczne. Niektóre ekipy, czytając recenzję widzą błędy, których sami nie mogą dostrzec, gdyż ciężko jest im się zdystansować do swoich dzieł. To bardzo pomaga. Z kolei jeśli są Czytelnicy, którym zależy tylko na czytaniu recenzji dobrych pozycji, to powinni się właśnie sugerować kolorem "okejki" i czytać tylko te zielone :).
Grey
4 marca 2013 at 12:52Spoko, rozumiem. Ale ostatni argument bym rozumiał, gdyby recenzji w dublu było multum. A jest mało :)
Michał Kołdras
4 marca 2013 at 17:47Luzik Grey:). "Dubel" jest dosyć młodym działem w naszym serwisie. Przecież sam serwis ma dopiero 3 latka, więc powoli do przodu staramy się realizować wizję rozwoju. Efekty widać, bo odwiedza nas coraz więcej Internautów, powiększa się baza filmów i to jest świetne, bo o to właśnie chodziło;).
krystian224
29 marca 2013 at 11:44fajnie się czytało wasze komentarze ja narazie ani się nie załamałem ani nie przestałem produkować po krytyce bo krytyka w kinematografii to normalka więc ja oczekuję od KIRY że mój kolejny film KRZESŁO będzie też zrecenzowany i zobaczę swoje błędy.