Friday, Sep. 29, 2023

Dubel #35 – Więź (2012)

Autor:

|

11 kwietnia 2013

|

Dubel #35 – Więź (2012)

okejka2Więź” (2012)

Reż. Keiichi

 

Niespodziewana utrata kogoś dla nas bliskiego i ważnego może na naszej psychice zostawić poważny ślad. Z czasem możemy dać sobie radę, bądź też zagubić się we własnym cierpieniu.

Rozpacz po utracie bliskiej osoby – tak właśnie rozpoczyna się krótkometrażówka w wykonaniu reżysera odpowiadającego za wszystkie role w procesie powstawania filmu (od scenariusza do odgrywania roli aktora). Przez resztę przemijających minut stajemy się świadkami narastania napięcia i zagubienia protagonisty we własnym świecie żałoby oraz samodestrukcji powstałej z powodu narastającej depresji.

w1

Na tak zwane „Dzień Dobry!” mogę poinformować, że temat narzucony przez reżysera zdecydowanie go przerósł. Bardzo trudno jest wykonać dobrą krótkometrażówkę, zabierając się za nią w pojedynkę, to jak walka z batalionem armii w świecie bez broni palnej. Trzeba bardzo mocno kombinować, aby osiągnąć wystarczający poziom zadowalający widza. W tym wypadku okazało się to być falstartem.

w2

Ciekawym aspektem w etiudzie jest gra aktorska, która jest bardzo niezrównoważoną stroną. Aktor w jednej chwili okazuje nam bardzo dobre usposobienie załamanego człowieka, następnie zachowuje się, jak wariat, a potem niczym kobieta (np. gdy uderza kijem w siatkę). Wszystko ma dwie strony medalu, o którym widzowie sami mogą zadecydować – czy takie zachowanie jest odpowiednie. Według mnie to zbyt duża mieszanka nastrojów nawet, w przypadku człowieka będącego w wielkim dołku emocjonalnym.

w3

Co najbardziej może przeszkadzać w trakcie oglądania? Otoczenie oraz wiarygodność. Aktor emocjonalnie oraz „teatralnie” stara się dawać z siebie wszystko, niestety wizualnie nie przekonuje o swojej depresji. Nie zachowuje się, jak osoba załamana oraz zagubiona. Ubiera się schludnie, wokół siebie ma porządek, więc można zadać pytanie: Co ma mnie przekonać o jego zdeterminowaniu? Krzyki? Wymiotowanie? Branie pigułek? Szczerze powiedziawszy zależy czego oczekuje widz. Jeśli jesteś osobą, której wystarcza zerowy klimat, a emocje są upojeniem film będzie mógł spełnić te oczekiwania, chociaż niekoniecznie na rewelacyjnym poziomie.

w4

Na status NUDNE nie zasługuje wyłącznie cała fabuła, w którą nie wszyscy zdołają się zagłębić ze względu na drastycznie przesadne ujęcia. Dużym problemem są także kadry, gdzie dynamizm przekracza maksymalnie dopuszczalne normy. Niektóre ujęcia są zbyt rozległe, a wielkim nieporozumieniem jest kilku minutowy pokaz rodem z Winampa, przy którym nawet osoba cierpiąca na bezsenność mogłaby odpłynąć.

 w5

Tak, więc krótko i na temat o dziele będącym wypocinami reżysera! Wiele można powiedzieć o tym filmie, może niewiele plusów, ale zawsze coś może wpaść w oko. Dla mnie etiuda jest zdecydowanie za długa, zbyt egocentryczna, przekombinowana oraz mało wiarygodna. To jest jeden z minusów pracy w pojedynkę, bardzo łatwo jest się zgubić, a ciężko dostrzec uchybienia. Szczerze mam nadzieje, że to zaledwie część umiejętności posiadanych przez twórcę, ponieważ wiele pracy potrzeba, aby następne produkcje były dodane do polecanych…

GRA AKTORSKA:

Keiichi – ☻ ☻ ☺ ☺ ☺

 

OCENA OGÓLNA:

Fabuła – 2

Gra aktorska – 2,5

Błędy logiczne – 3

Dźwięk – 2,5

Muzyka – 4

Światło – 2

Kadry – 1,5

Błędy techniczne -3

Dialogi (monologi) – 3

Klimat – 2

ŚREDNIA: 2,54

Film można znaleźć na naszej stronie.

      DLACZEGO TAKA OCENA?

Zapraszamy do oglądania i komentowania filmu. Wyrażając swoją opinię możesz pomóc nam ulepszać kino amatorskie.

 

Share This Article

O autorze

(1) Komentarz

  1. Bamolot
    12 kwietnia 2016 at 10:09

    Po 3 latach dopiero teraz przeczytałem tą recenzje. Naprawdę jestem bardzo zszokowany, że ktoś wgl znalazł czas i chęć by to obejrzeć i zrecenzować. Oczywiście jak najbardziej zgadzam się z tą recenzją. Przez ten czas wiele się nauczyłem i myślę, że kolejny film będzie o niebo lepszy. Dziękuję za krytykę bo to naprawdę buduje. Pozdrawiam; )

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
tss
Powstaje historia polskiego Spider-Mana

Któż nie zna Spider-Mana? Na pewno problemów z opowiedzeniem przygód człowieka pająka nie miałby autor fanowskiego filmu "The Sensational Spider-Man"....

Zamknij