Friday, Feb. 23, 2024

Dubel #46 – „Rak i ja” (2013)

Autor:

|

18 lipca 2013

|

Dubel #46 – „Rak i ja” (2013)

okejka1

Rak i ja” (2013)

Reż. Maciej Koper, Przemysław Jakóbczak

Ludzkie cierpienie jest strasznym przeżyciem nawet, jeśli jesteśmy tylko obserwatorami.Prawda jest taka, że choroba przynosi ból nie tylko swojej ofierze, ale także jej bliskim.

Omawiany dokument skupia się na psychice ludzkiego umysłu w trakcie rozgrywającej się tragedii i walki o przetrwanie. Cierpienie i tę całą bitwę odbywaną wewnątrz bardzo ciężko jest przekazać słowami, czy obrazami, a jednak etiuda wypuszczona spod skrzydeł dwóch reżyserów stanęła na wysokości zadania. Przedstawiają przeszłość, teraźniejszość i niepewną przyszłość głównej bohaterki – Marzeny.

ra1

Film jest godny uwagi dla wszystkich, skierowany praktycznie do każdej grupy odbiorców. Dla zdrowych, aby spróbowali zrozumieć pokrzywdzonych, oraz dla chorych, by zobaczyli świat widziany oczami osoby w podobnej sytuacji. „Rak i ja” jest dobrze skomponowanym dokumentem, ponieważ pokazuje nam nie tylko rzeczywistość „ofiar”, ale także pozwala nam wyciągnąć z tego bardzo ważne lekcje na przyszłość.

ra2

Rak – nowotwór – to choroba wykraczająca poza ludzkie rozumowanie. Jest ona straszną wiadomością dla osób przeżywających ten dramat i dla ich bliskich. Często rodzina i przyjaciele nie wiedzą, jak się zachować, a ten krótki filmik może im umożliwić szansę na odnalezienie się. Nie śmiem mówić, że każdy jest taki sam, w ten sam sposób przeżywa dane sytuacje, jednak „Rak i jak” daje nam początek. Daje fundament do dalszego życia w pełnej świadomości…

ra3

Dodatkowo bardzo silnym przeżyciem staje się możliwość wcielenia w człowieka, który wie co oznacza stać na krawędzi. Emocje stanowią tutaj czynnik niezwykle wyjątkowy. Rzetelność wykonania tej projekcji sprawia, że w pełni możemy oddać się Marzenie. Usłyszeć jej „wołanie”, zrozumieć, a nawet podziwiać jej siłę – tę, która choć wielokrotnie jest pokazywana na pozór i tak świadczy o wewnętrznej mocy Marzeny.

ra4

Dokument daje nam jeszcze jedną możliwość. Oprócz wysłuchania tak pięknego monologu możemy zaoferować Marzenie naszą pomoc. Wystarczy wejść na fejsbuka, aby zagłębić się w temat. To właśnie może być ten pierwszy krok do uratowania cudzego życia.

ra5

Wiem można powiedzieć: takich akcji jest na pęczki, aż ciężko zdecydować komu pomóc, a wszystkich uratować nie mogę. Sam zdecydujesz, a nawet, jeśli nie będziesz mógł pomóc, możesz obejrzeć ten film. Nie pożałujesz tego. Projekt przybliży Cię do problemu, a może kiedyś będziesz mógł wykorzystać to we własnym życiu (nigdy nie wiemy, kogo na swojej drodze spotkamy). Oczywiście nikomu nie życzę źle, ale czasami taka świadomość pomaga.

 

Bo nie oszukujmy się. Takiej wiedzy: NIGDY ZA DUŻO.

OCENA OGÓLNA:

Fabuła – 4,2

Błędy logiczne – 4,8

Dźwięk – 4,5

Muzyka – 4,2

Światło – 4,5

Kadry – 4,5

Błędy techniczne – 4,8

Klimat – 4,8

      DLACZEGO TAKA OCENA?

ŚREDNIA: 4,52

Film można znaleźć na naszej stronie.

Zapraszamy do oglądania i komentowania filmu. Wyrażając swoją opinię możesz pomóc nam ulepszać kino amatorskie.

Zobacz ranking TOP 10 najlepszych filmów recenzowanych w Dublu!

Share This Article

O autorze

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
efh
Festiwal EFHA czeka na zgłoszenia!

WILCZYCA ZNÓW ZAATAKUJE.....,a dokładnie zaatakuje wszystkich niezależnych twórców. Iwona Bielska diva polskiego „horroru” (czy jest szansa, żeby ktoś zasiadł na...

Zamknij