Wednesday, May. 22, 2024

Dubel #48 – „Retrospekcja” (2013)

Autor:

|

15 sierpnia 2013

|

Dubel #48 – „Retrospekcja” (2013)

okejka3Retrospekcja” (2013)

Reż. Mateusz Sikorski

 

 

Idąc ulicami naszego miasta często spotykamy na naszej ścieżce wspomnienia. Dostrzegamy znajome miejsca i twarze, a to może obudzić w nas skryte emocje.

Wszystko, co jest dla nas ważne i znajome z czasem w naszych oczach marnieje. Z wiekiem nasze koncepcje i plany przemijają, stają się dla nas zwykłą mgłą. Tracimy nie tylko poczucie czasu, ale także poczucie wartości. Na tym właśnie i na wielu innych wnioskach skupia się „Retrospekcja“ – próbuje pokazać w bardzo banalny, lecz obrazowy sposób, jak szybko możemy zatracić nasze znajomości – te mocniejsze i ważniejsze, jak i te mniejsze, lecz również istotne.

ret1

Dużym problemem w filmie jest fabuła stworzona na bazie krótkich wyrwanych z kontekstu wspomnień wymieszanych z nutką teraźniejszości. Główny bohater wychodzi z domu na samotny spacer, a na swojej drodze spotyka trzy „stare“ znajomości. Czy to nie wydaje się zbyt dużym zbiegiem okoliczności? Widocznie los lubi płatać figle aktorowi i bardzo dobrze mu to wychodzi.

ret2

Tak, więc na swojej drodze spotyka: straconą miłość, przyjaźń i szkolną znajomość. Każda z tych na pozór ważnych relacji ukazana jest niezwykle powierzchownie, nawet czasami sztucznie. Reżyser udowadnia nam, że tak było – chociaż z drugiej strony bez przeczytania opisu i tytułu – czy nie możemy odebrać tego, jako ludzką wyobraźnie? Film powinien przemawiać sam za siebie, a w tym wypadku wielotorowość nie wychodzi fabule na dobre.

ret3

Kolejna sprawa… Głównymi bohaterami są nastolatkowie, przy czym ciężko jest im współczuć i wczuć się w etiudę. Aktorzy, przeciętnie w wieku gimnazjalistów, ogólnie charakteryzują się burzliwym okresem w życiu. Wiele rzeczy się zmienia, dopiero się kształtują, więc czy obsada została dobrana adekwatnie do przedstawianego tematu?

ret4

W krótkometrażówce nie brakuje również innych błędów i niedociągnięć. Aby poprzeć swoje oskarżenie przedstawię poniżej kilka argumentów:

  1. W jednej scenie chłopak – były przyjaciel głównego bohatera – stoi w kadrze, czekając na znak od operatora kamery. Gdy dostaje sygnał rusza, zatrzymuje się, a następnie wycofuje. Wygląda to komicznie.
  2. Główny bohater siada na ławce, zaczyna się retrospekcja, a po niej pojawia się na ławce obok niego jakaś teczka, kartka czy „coś tam“, czego nie powinno być.
  3. Dziewczyny zatracające się w promilach. Wiedziałam, że spożywanie alkoholu przez nieletnich jest zabronione, ale czy picie niewidzialnego piwa to ich nowa rozrywka? Sposób na ominięcie prawa?

ret5

Warto podkreślić, że etiuda wyszła niejednoznacznie. Można ją odbierać na wiele sposobów, co przypuszczam wyszło reżyserowi przypadkiem i sam nie zdaje sobie z tego sprawy. Możemy dostrzec w tym wyobrażenia, przypuszczenia, przestrogi, burzliwości życia nastoletniego, jak i także dorosłego i co najważniejsze odzyskać świadomość ulotności chwil. Każdy z nas wie ile w życiu można stracić, czasem żałując tego nie możemy już nic naprawić. Chociaż chcielibyśmy cofnąć czas, już jest za późno, a wtedy patrzymy na starych znajomych w taki sam sposób, jak nasz młodociany bohater krótkometrażówki.

ret6

Cóż można rzecz już na sam koniec… Założona koncepcja była dobra, realizacja poszła już znacznie gorzej. Nie wszystko, co mogło zostać wykorzystane zostało przyjęte i przemyślane, a sposób wykonania filmu jest raczej bardzo prosty i niejednokrotnie przypadkowy.

 

OCENA AKTORÓW:

WSZYSCY – ☻ ☻ ☺ ☺ ☺

OCENA OGÓLNA:

FABUŁA – 2,5

GRA AKTORSKA – 2,5

BŁĘDY LOGICZNE – 2

DŹWIĘK – 2,5

CHARAKTERYZACJA – 2,5

MUZYKA – 2,5

ŚWIATŁO – 2,5

KADRY – 2,5

BŁĘDY TECHNICZNE – 2,2

KLIMAT – 2,5

ŚREDNIA: 2,41

       DLACZEGO TAKA OCENA?

Film można znaleźć na naszej stronie.

 Zobacz ranking TOP 10 najlepszych filmów recenzowanych w Dublu!

Zapraszamy do oglądania i komentowania filmu. Wyrażając swoją opinię możesz pomóc nam ulepszać kino amatorskie.

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
inwazja
Kosmiczna Inwazja

Trzeba przyznać, że Poznań nie ma z Delfinem Łakatoszem łatwo... W pierwszej odsłonie miasto nawiedziły wszelkiej maści kataklizmy, a teraz ...

Zamknij