Monday, Jun. 5, 2023

Dubel #54 – „List” (2011)

Autor:

|

17 października 2013

|

Dubel #54 – „List” (2011)

okejka1List” (2011)

Reż. Jakub Janz

 

Los potrafi płatać figle. Jednego razu sprawia, że cały świat jest nasz – drugiego odbiera nam całą nadzieje zmuszając niejednokrotnie do aktu desperacji.”

List” to ciekawa produkcja ukazująca przełomowy moment w życiu mężczyzny, pracującego w zawodzie krawca. Dostaje on od życia wielką szansę, z której łapczywie korzysta. Odnosi sukces, ale życie nie zostaje mu dłużne – światełko w pewnym momencie zaczyna gasnąć.

li1

Po „odpaleniu” filmiku na pierwszy rzut oka spotykamy się z profesjonalizmem wychodzącym od twórców. Każdy szczegół jest dopracowany, kadry odpowiednio zdynamizowane, być może są proste, ale za to efektowne, a świat fabularny staje się dla nas z minuty na minutę bardziej porywający i ciekawy.

 li2

Ta krótkometrażówka przedstawia, w jaki sposób możemy się zapomnieć i dać porwać chwili. To, jak człowiek łatwo może się zatracić, a następnie zostać oszukanym przez przeznaczenie. Często zapominamy, jak łatwo możemy wszystko przegrać, a właśnie takie nagłe odwrócenie stołu do góry nogami może być zapalnikiem – otwierającym nasze prawdziwe wnętrze. Zaczynamy kombinować, rozmyślać, kreować… Stajemy się marionetkami własnego gniewu. Zniszczeni przez innych ludzi, pracodawcę, media – sięgamy w najczarniejsze miejsca naszego umysłu, aby utrzymać łódź na powierzchni.

li3

Właśnie tak mogę podsumować wątek fabularny „Listu” stworzonego przez młodego artystę i jego ekipę filmową. Porusza on kwestie być może mocno oklepane, ale pokazuje je w sposób indywidualny i nietuzinkowy. Wielu z nas dostrzega w swoim otoczeniu, własnym życiu, czy na ekranach kin podobieństwa do problematyki poruszanej w tej etiudzie, ale jednak wciąż błędy w rzeczywistości są powielane, więc warto o tym „mówić”. „List” jest kolejną „bitwą” wypowiedzianą światu, aby ostrzec NAS przed naszą drugą stroną schowaną w naszych wnętrzach.

li4

W gruncie rzeczy wprowadzenie w trwającą egzystencję Pana Jana rozpoczyna się w sposób nie często spotykany. Otóż cała ta historyjka ma swój niewinny początek. Starszy mężczyzna wchodzi do małego pokoju, gdzie na biurku ustawiona jest maszyna do pisania. Klawisze zostają wciskane i opowieść rusza od słów: „Szanowny Panie”. Kolejne informacje jakie uzyskujemy to chwalebne słowa kierowane do producentów NOŻYCZEK…

 li5

Tajemniczość jest kluczowym instrumentem w tym filmie. Do samego końca nie jesteśmy poinformowani, dlaczego właśnie one są dla P. Jana takie istotne. Krawiec operuje przecież większą ilością narzędzi prawda? :) To jest właśnie TEN jeden z wielu wątków, który sprawia, że film „wchłania się” gładko do samego końca!

li6

Od siebie mogę powiedzieć tylko tyle, że ten filmik nie jest IDEALNY. Owszem zawiera kilka błędów rzucających się w oczy, najczęściej są to, jakieś malutkie niedopatrzenia w otoczeniu, ale i tak etiuda mi się podoba. Jest zrobiona z głową na karku i nie pokazuje oklepanej tematyki w nudny, statyczny sposób. Prawdę mówiąc cieszy mnie sama świadomość, że kino niezależne wciąż rośnie w dobre dzieła :).

 

OCENA AKTORÓW:

Sławomir Domaszewicz – ☻ ☻ ☻ ☻ ☺

OCENA OGÓLNA:

Fabuła – 4

Gra aktorska – 4,2

Błędy logiczne – 4

Dźwięk – 5

Charakteryzacja – 5

Muzyka – 5

Światło – 4,7

Kadry – 4,5

Błędy techniczne – 4,5

Dialogi – 4,5

Klimat – 5

ŚREDNIA: 4,52

     DLACZEGO TAKA OCENA?

Film można znaleźć na naszej stronie.

  Zobacz ranking TOP 10 najlepszych filmów recenzowanych w Dublu!

Zapraszamy do oglądania i komentowania filmu. Wyrażając swoją opinię możesz pomóc nam ulepszać kino amatorskie.

 

Share This Article

O autorze

(1) Komentarz

  1. Grey
    17 października 2013 at 18:18

    No, i to lubię. Takie kino amatorskie to ja rozumiem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
fortel
Lompfilm szykuje „Fortel”

Grupa młodych pasjonatów kina niezależnego działających w ramach Studia Filmowego Lompfilm we współpracy z Miejskim Domem Kultury w Czechowicach-Dziedzicach pracuje...

Zamknij