Festiwal Antropologii Wizualnej ASPEKTY
Festiwal Antropologii Wizualnej ASPEKTY jest corocznym, międzynarodowym wydarzeniem, którego głównym celem jest promocja i prezentacja filmów z zakresu antropologii wizualnej. ASPEKTY organizowane są przez Fundację Emic. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 22-25 listopada br. w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, które jest partnerem Festiwalu.
Prezentowane w ramach festiwalu filmy poruszają tematykę odmienności kulturowej, zwyczajów, dialogu międzykulturowego, opisując codzienność wybranych grup społecznych. Dzięki międzynarodowemu charakterowi festiwal co roku prezentuje filmy z różnych stron świata – nie tylko z krajów europejskich, ale także z Izraela, Chin, Japonii, Indii, Mozambiku, Etiopii, Peru, Chile, USA, Kanady, Meksyku – co stanowi jedną z jego największych wartości. Taka różnorodność pokazywanych obrazów jest bowiem szansą dla naszych odbiorców – wszystkich miłośników dokumentalnego kina – zapoznania się z różnymi kulturami oraz różnymi spojrzeniami na świat i zamieszkującego go człowieka.
Poprzez prezentowane filmy organizatorzy chcą również promować antropologię wizualną, która jest nie tylko dziedziną naukową, ale też specyficznym rodzajem prezentacji ludzi, ich kultury, zwyczajów, życia codziennego, który charakteryzuje się niesamowitą wrażliwością i subtelnością w opisie ludzkiego życia. Ten właśnie sposób widzenia ludzi i ich codziennego życia pragną przybliżyć nie tylko antropologom, ale także tym wszystkim, którzy chcą spojrzeć na społeczności ludzkie z większym zrozumieniem. Antropologia wizualna to bowiem nie tylko opis ludzkiej kultury, to także próba jej zrozumienia, uchwycenia jej ulotności i wieloznaczności.
Festiwal ASPEKTY, jako jedyny przedstawiciel Polski, należy do CAFFE, organizacji skupiającej najważniejsze, europejskie, festiwale filmów antropologicznych m.in. z Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Serbii, Estonii, Finlandii.
Więcej informacji na temat festiwalu znajdziecie tutaj.
Zza miedzy #6 - 15 porad, jak zostać lepszym reżyserem?
Bardzo dobre, konkretne wskazówki. Jestem ciekawa, czy współcześnie obDubel#14 - Obróbka skrawaniem (2012)
Dziękuję za recenzję i pozdrawiam :)Rumuński Szwadron
Szczerze, dawno się tak nie ubawiłem tym absurdalnym humorem. JedynaLudwik Danielak - Żołnierz wyklęty
Chwała bohaterowi. To zbieżność z moim nazwiskiem. Zbieżność również o