OKO NIGDY NIE ŚPI – II edycja
Wydarzenia kulturalne mają to do siebie, że nie tylko można tam fajnie i miło spędzić czas, ale pojawia się również okazja do spotkania ciekawych osób. Bez wątpienia szansą na spotkanie ciekawych osobistości będzie wydarzenie pt. „Oko nigdy nie śpi”. Jest to druga edycja „Spotkań nie-przypadkowych“. Nazwa nawiązuje do surrealistycznego Manifestu Andre Bretona. Tematem jest: PRZEDMIOT.
Impreza ma charakter otwartych działań wizualnych, które odbędą się 25 – 28 czerwca w:
• – Instytucji Kultury Pałac Lubostroń
• – Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku
• – Galerii Sztuki Next
• – Galerii Kantorek
• – Multikinie
Wydarzenia i miejsca są ze sobą połączone. Publiczność będzie poruszała się w trójkącie: Bydgoszcz – Lubostroń – Ostromecko. Zaplanowanych jest wiele interesujących działań. A co do ciekawych osobistości, oto i one:
Agnieszka Taborska – wybitna znawczyni surrealizmu,pisarka, historyczka sztuki, romanistka. Wydała m. in.: „Senny żywot Leonory de la Cruz” (tłumaczony na angielski i francuski); „Niedokończone życie Phoebe Hicks”; „Abecadło Topora”; reportaże „Okruchy amerykańskie”; antologię esejów „Spiskowcy wyobraźni. Surrealizm”. Wygłosi trzy wykłady związane z tematem drugiej edycji.
Bogdan Dziworski – wybitny reżyser filmowy, nagrodzony w ubiegłym roku Nagrodą Smok Smoków. Reżyser będzie gościem Spotkań, oraz pokaże swój najnowszy film „Plus minus czyli podróże muchy na Wschódi“. Polska premiera odbędzie się na Krakowskim Festiwalu Filmowym w maju. Natomiast 26 czerwca odbędzie się w Multikinie bydgoska premiera filmu. Przed projekcją publiczność będzie miała możliwość spotkania się z autorem. Film ma związki z naszym regionem. Wystąpiła w nim bydgoska grupa Czarny Karzeł, która współpracuje z reżyserem. Część scen, między innymi „koszmarny sen Stalina“ była realizowana w Lubostroniu. W czerwcu zaplanowane są również pokazy krótkometrażowych filmów Bogdana Dziworskiego w MCK ( Kino Orzeł).
Poza tym reżyser przygotowuje niekonwencjonalny happening filmowy, do którego zostaną zaproszeni mieszkańcy Bydgoszczy. Zdjęcia z happeningu zostaną włączone do kolejnego filmu reżysera (o Andy Warholu) nad którym już zaczął pracę. Happening odbędzie się 27 czerwca w Ostromecku.
Marcin Giżycki – historyk sztuki i filmu, reżyser
Zrealizuje projekt „Duch przedmiotu. Filmowe haiku“ który powstanie na podstawie pomysłów nadesłanych przez uczestników
Elżbieta Jeznach –scenografka, aktorka, reżyserka. Mieszka i pracuje w Paryżu gdzie założyła teatr Miettes de Spectacles. W Ostromecku zrealizuje spektakl „Biuro snów zagubionych“ na podstawie książki Agnieszki Taborskiej „ Senny żywot Leonory de la Cruz“. Spektakl jest niezależnym projektem warsztatowym organizowanym przez fundację pod pod nazwą „Biuro Snów Zagubionych“
Grażyna Świętochowska – redaktor naczelna ogólnopolskiego periodyku poświęconego kulturze audiowizualnej „Panoptikum” wygłosi dwa wykłady poświęcone Przedmiotowi w kinie Europy Środkowo – Wschodniej.
Więcej informacji o tej inicjatywie znajdziecie tutaj.
Nikt
Przepiękny film...nie wiem co dodać...piękne kilkanaście minut. DziękuZza miedzy #6 - 15 porad, jak zostać lepszym reżyserem?
Bardzo dobre, konkretne wskazówki. Jestem ciekawa, czy współcześnie obDubel#14 - Obróbka skrawaniem (2012)
Dziękuję za recenzję i pozdrawiam :)Rumuński Szwadron
Szczerze, dawno się tak nie ubawiłem tym absurdalnym humorem. Jedyna