Thursday, Jun. 13, 2024

OKO NIGDY NIE ŚPI – II edycja

Autor:

|

17 czerwca 2015

|

OKO NIGDY NIE ŚPI – II edycja

Wydarzenia kulturalne mają to do siebie, że nie tylko można tam fajnie i miło spędzić czas, ale pojawia się również okazja do spotkania ciekawych osób. Bez wątpienia szansą na spotkanie ciekawych osobistości będzie wydarzenie pt. „Oko nigdy nie śpi”. Jest to druga edycja „Spotkań nie-przypadkowych“. Nazwa nawiązuje do surrealistycznego Manifestu Andre Bretona. Tematem jest: PRZEDMIOT.
Impreza ma charakter otwartych działań wizualnych, które odbędą się 25 – 28 czerwca w:
• – Instytucji Kultury Pałac Lubostroń
• – Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku
• – Galerii Sztuki Next
• – Galerii Kantorek
• – Multikinie

Wydarzenia i miejsca są ze sobą połączone. Publiczność będzie poruszała się w trójkącie: Bydgoszcz – Lubostroń – Ostromecko. Zaplanowanych jest wiele interesujących działań. A co do ciekawych osobistości, oto i one:

Agnieszka Taborska – wybitna znawczyni surrealizmu,pisarka, historyczka sztuki, romanistka. Wydała m. in.: „Senny żywot Leonory de la Cruz” (tłumaczony na angielski i francuski); „Niedokończone życie Phoebe Hicks”; „Abecadło Topora”; reportaże „Okruchy amerykańskie”; antologię esejów „Spiskowcy wyobraźni. Surrealizm”. Wygłosi trzy wykłady związane z tematem drugiej edycji.

Bogdan Dziworski – wybitny reżyser filmowy, nagrodzony w ubiegłym roku Nagrodą Smok Smoków. Reżyser będzie gościem Spotkań, oraz pokaże swój najnowszy film „Plus minus czyli podróże muchy na Wschódi“. Polska premiera odbędzie się na Krakowskim Festiwalu Filmowym w maju. Natomiast 26 czerwca odbędzie się w Multikinie bydgoska premiera filmu. Przed projekcją publiczność będzie miała możliwość spotkania się z autorem. Film ma związki z naszym regionem. Wystąpiła w nim bydgoska grupa Czarny Karzeł, która współpracuje z reżyserem. Część scen, między innymi „koszmarny sen Stalina“ była realizowana w Lubostroniu. W czerwcu zaplanowane są również pokazy krótkometrażowych filmów Bogdana Dziworskiego w MCK ( Kino Orzeł).
Poza tym reżyser przygotowuje niekonwencjonalny happening filmowy, do którego zostaną zaproszeni mieszkańcy Bydgoszczy. Zdjęcia z happeningu zostaną włączone do kolejnego filmu reżysera (o Andy Warholu) nad którym już zaczął pracę. Happening odbędzie się 27 czerwca w Ostromecku.

Marcin Giżycki – historyk sztuki i filmu, reżyser
Zrealizuje projekt „Duch przedmiotu. Filmowe haiku“ który powstanie na podstawie pomysłów nadesłanych przez uczestników

Elżbieta Jeznach –scenografka, aktorka, reżyserka. Mieszka i pracuje w Paryżu gdzie założyła teatr Miettes de Spectacles. W Ostromecku zrealizuje spektakl „Biuro snów zagubionych“ na podstawie książki Agnieszki Taborskiej „ Senny żywot Leonory de la Cruz“. Spektakl jest niezależnym projektem warsztatowym organizowanym przez fundację pod pod nazwą „Biuro Snów Zagubionych“

Grażyna Świętochowska – redaktor naczelna ogólnopolskiego periodyku poświęconego kulturze audiowizualnej „Panoptikum” wygłosi dwa wykłady poświęcone Przedmiotowi w kinie Europy Środkowo – Wschodniej.

Więcej informacji o tej inicjatywie znajdziecie tutaj.

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
ogien_2015
11. Ogólnopolski Przegląd Filmów Amatorskich OGIEŃ W GŁOWIE

21 i 22 sierpnia już po raz jedenasty odbędzie się w Zgierzu Ogólnopolski Przegląd Filmów Amatorskich „Ogień w głowie”. Już...

Zamknij