Złapane w sieci #70 „THE PHILADELPHIA EXPERIMENT” (1984)
„THE PHILADELPHIA EXPERIMENT” (1984)
reż. Steward Raffill
„Eksperyment Filadelfia” to nazwa tajnego eksperymentu naukowego, który Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych rzekomo przeprowadziła 28 października 1943 roku. Miał on na celu zbadanie właściwości jednobiegunowego pola magnetycznego, w którym odchylone promienie światła sprawiłyby, że znajdujące się w nim obiekty stałyby się niewidzialne nie tylko dla ludzkiego oka, ale również dla radarów. Z punku widzenia militarnego – zajebista sprawa, szczególnie, że II wojna światowa trwała wtedy w najlepsze.
Eksperyment zakończył się fiaskiem. Statek USS „Eldridge” zniknął na kilka godzin, a gdy pojawił się ponownie okazało się, że znajdujący się na pokładzie żołnierze albo postradali zmysły, albo utrzymywali, że przenieśli się do 1983 roku (co również zaliczono do pierwszej kategorii).
Na bazie tych rewelacji, które zostały opisane przez Williama L. Moore’a i Charlesa Berlitza w książce, powstał scenariusz filmu Stewarda Raffillego (m.in. „Lodowi piraci” z 1984, pseudo-E.T. czyli „Mac i ja” z 1988, a ostatnio „Croc” z 2007).
Jim Parker i David Herdeg to dwójka marynarzy z US NAVY, którzy w wyniku nieudanego eksperymentu zostają przeniesieni 41 lat w przyszłość do roku 1984. Próba odnalezienia się w nowej rzeczywistości również kończy się niepowodzeniem i panowie muszą forsować się ucieczką, biorąc niejako za zakładniczę urodziwą Allison. Na dodatek okazuje się, że wojsko nie zaprzestało badań nad projektem i teraz jest na tropie podróżników w czasie.
W rolę Davida Herdega wcielił się Michael Pare, który rok wcześniej zagrał obiecującego muzyka rockowego w filmie „Eddie i Krążowniki”, a w 1984 w kultowym obrazie Waltera Hilla „Ulice w ogniu”. Niestety szybko okazało się, że jest on aktorem raczej jednowymiarowym i mimo imponującego dorobku (w ciągu 30 lat blisko 100 tytułów) nie udało mu się wyjść z szufladki, w którą został wrzucony na początku kariery. Partneruje mu Nancy Allen, była żona Briana De Palmy (rozwiedli się właśnie w 1984 roku). Aktorka zagrała m.in. w „Carrie” (1976), „Wybuch” (1981) oraz „Robocop 1, 2 i 3″ (kolejno 1987, 1990, 1993). W drugoplanową postać jednego z naukowców wcielił się Stephen Tobolowsky (m.in. „Dzień świstaka” 1993, „Informator” 1999, „Memento” 2000). Warto również dodać, że producentem wykonawczym filmu był John Carpenter, reżyser mający na koncie takie hity jak „Halloween” (1978), „Ucieczka z Nowego Jorku” (1981) czy „Coś” (1982).
W 1993 roku Stephen Cornwell nakręcił kontynuację filmu, która przenosi naszego bohatera do alternatywnego roku 1993, w którym światem rządzą Nazistowscy Niemcy. Kolejną odsłonę tematu zaproponowała telewizja SyFy i jej produkcja z 2012 roku.
Czy eksperyment „Filadelfia”, znany także jako Projekt Tęcza, został przeprowadzony czy też nie i jakie były jego skutki zostawiam dociekliwym miłośnikom spiskowych teorii (filmów dokumentalnych i książek na ten temat nie brakuje). Pozostałym niech wystarczy sprawnie zrealizowany film, który w 1985 roku został wybrany najlepszą prokukcją na Fantafestival w Rzymie.
Share This Article
O autorze
Komentarze
Dodaj komentarz
Eleganckie Legginsy Skórzane Podkreśl swoją sylwetkę! Nowoczesne, stylowe legginsy skórzane. Idealne na każdą okazję. fau-butik.plhttps |
Nikt
Przepiękny film...nie wiem co dodać...piękne kilkanaście minut. DziękuZza miedzy #6 - 15 porad, jak zostać lepszym reżyserem?
Bardzo dobre, konkretne wskazówki. Jestem ciekawa, czy współcześnie obDubel#14 - Obróbka skrawaniem (2012)
Dziękuję za recenzję i pozdrawiam :)Rumuński Szwadron
Szczerze, dawno się tak nie ubawiłem tym absurdalnym humorem. Jedyna