Tuesday, Mar. 5, 2024

5. Festiwal Antropologii Wizualnej ASPEKTY

Autor:

|

12 listopada 2012

|

Podczas tegorocznej, 5. Edycji Festiwalu Antropologii Wizualnej ASPEKTY zaprezentowane zostaną filmy, które wpisuję się w nurt antropologii „naglącej”. Spośród 200 nadesłanych obrazów, wybrano 23 propozycje, w których możemy śledzić bieżące procesy zmian społeczno-kulturowych.

Wszystkie filmy powstały po 2007 roku, dotykają więc tematów współcześnie ważnych. W dobie przemian cywilizacyjnych, globalizacji, migracji, problemów tożsamościowych, ważne jest, aby nie przeoczyć przeobrażeń, którym ulegają poszczególne społeczności. Część filmów traktuje również o przeszłości. Ich autorzy docierają do ostatnich świadków, dzięki którym poznajemy minione postacie kultury. Jest to szczególnie istotne, ponieważ bez ich znajomości trudno jest zrozumieć świat współczesny.

 

 

Zobaczymy filmy, których autorzy prezentuję podejście emiczne w badaniu kultur. Starają się uchwycić kulturę od „środka”, przedstawić ją oczami samych użytkowników. Są wewnętrznymi obserwatorami i interpretatorami danej kultury.

 

Reklama:

 

Poprzez prezentowane filmy chcemy również promować antropologię wizualną, która jest nie tylko dziedziną naukową, ale też specyficznym rodzajem prezentacji ludzi, ich kultury, zwyczajów, życia codziennego, który charakteryzuje się niesamowitą wrażliwością i subtelnością w opisie ludzkiego życia. Ten właśnie sposób widzenia ludzi i ich codziennego życia organizatorzy festiwalu chcą przybliżyć nie tylko antropologom, ale także tym wszystkim, którzy chcą spojrzeć na społeczności ludzkie z większym zrozumieniem. Antropologia wizualna to bowiem nie tylko opis ludzkiej kultury, to także próba jej zrozumienia, uchwycenia jej ulotności i wieloznaczności.

 


 

O znaczeniu antropologii wizualnej oraz filmu antropologicznego będziemy mogli dowiedzieć się więcej od dr. Sławomira Sikory, teoretyka oraz praktyka, który wygłosi wykład: Czy film antropologiczny istnieje? Zapraszamy zatem 22-25 listopada 2012 r. do Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

 

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
Złapane w sieci #65 – MANIAC (1980)

  Po przeczytaniu recenzji i obejrzeniu tego filmu, coś mi się wydaje, że niektórzy będą bali opuścić się nocą terytorium...

Zamknij