Sunday, Apr. 21, 2024

Zza miedzy #6 – 15 porad, jak zostać lepszym reżyserem?

Autor:

|

16 listopada 2016

|

Zza miedzy #6 – 15 porad, jak zostać lepszym reżyserem?

Reżyseria zdecydowanie nie jest prostym zadaniem. Musisz tak zarządzać swoim czasem żeby sprostać wszystkim czekającym Cię na planie wyzwaniom. W jednej osobie łączysz zadania producenta, menagera, dyplomaty, terapeuty, księdza, czy specjalisty od cateringu. A zatem, kiedy ludzie pytają: „Czym zajmuję się reżyser?”, prawidłowa odpowiedź brzmi: „Wszystkim.”. Tak więc, jeśli zastanawiasz się, jak to wszystko ogarnąć, obejrzyj poniższe wideo i zapoznaj się ze wskazówkami.

15 wskazówek, jak zostać lepszym reżyserem?

 1. Jasne polecenia – cierpliwość, konkretne oczekiwania i dobra komunikacja z ludźmi to podstawa porządnej reżyserii. Czasem mniej ważne jest to, jak dobrą decyzję podejmiesz – ważniejsze jest to, w jaki sposób potrafisz ją przekazać.
 2. Nie trzymaj się kurczowo scenariusza – czasem najlepsze pomysły rodzą się dopiero na planie, dlatego nie zamykaj się na wizję, która została przelana na papier, a po prostu otwórz się na pomysły swoje i kreatywnych ludzi, którzy są dookoła Ciebie.
 3. Obserwuj inne style reżyserskie – jeśli szukasz swojego stylu, najlepiej zapoznaj się ze stylami innych reżyserów. Oglądaj dużo ich filmów, obserwuj jakie są ich zwyczaje i nabieraj inspiracji.
 4. Szanuj czas i bądź wydajny – plan filmowy jest nie raz bardzo chaotyczny, dużo się dzieje, ciągle ktoś zadaje Ci jakieś pytania. Spróbuj się na chwilę od tego odciąć, wziąć głębszy oddech i ze świeżym umysłem wrócić do akcji.
 5. Jasno precyzuj swoje cele – precyzuj cele, które chcesz osiągnąć w jak najbardziej przejrzysty sposób. Możesz to zrobić przez opis ujęć, storyboard, lub pre-wizualizacje.
 6. Korzystaj z pomocy przyjaciół – kiedy przyjdziesz na plan, wiele rzeczy masz już zaplanowanych, jednak czasem wizja sprzed realizacji może nie pokrywać się z zastaną na planie sytuacją. Wtedy nie bój się prosić o pomoc w dokonywaniu modyfikacji.
 7. Viewfinder przydaje się na planie – aby zaplanować ujęcie możesz użyć po prostu swoich palców ułożonych w tzw. „ramkę”. Natomiast dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z viewfindera, który na chwilę przeniesie Cię do świata oglądanego przez obiektyw kamery.
 8. Spędzaj czas wydajnie.
 9. Unikaj kłótni na planie – nie możesz pozwolić aby na planie występowały kłótnie, ponieważ to burzy harmonię pracy całej drużyny. Jeżeli ktoś ma jakiś problem, weź go na bok i na osobności doprowadź go do porządku.
 10. Zadbaj o nawodnienie – na planie będziesz niesamowicie zajęty, dlatego nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu.
 11. Nie martw się o sprzęt – nie musisz mieć najlepszego sprzętu pod słońcem. To, co masz do dyspozycji zawsze powinno wystarczyć do opowiedzenia Twojej historii.
 12. Szanuj i dbaj o swój zespół – na planie każdy jest roztargniony, dlatego musisz być na to gotowy i jako głównodowodzący pokazać, że przynajmniej Ty jeden masz wszystko pod kontrolą.
 13. Motywuj aktorów – nie mów aktorom, jak mają coś zrobić, tylko dlaczego mają to zrobić.
 14. Szanuj proces aktorstwa – aktorstwo to bardzo ciężki kawałek chleba, dlatego jeśli aktor potrzebuje chwilę żeby „przetrawić rolę”, daj mu na to czas i zapewnij mu do tego komfortowe warunki.
 15. Stawiaj sobie nieprzekraczalne terminy – aby uniknąć rozwlekania projektów, planuj deadline’y.

Oryginał: http://nofilmschool.com/2015/04/15-tips-becoming-better-director

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

(1) Komentarz

 1. Magda
  18 maja 2022 at 18:42

  Bardzo dobre, konkretne wskazówki. Jestem ciekawa, czy współcześnie obserwuje się jeszcze mistrzów scenariuszy sprzed lat? Znalazłam ostatnio kilka ciekawych materiałów: https://cyfrowa.tvp.pl/video/sztuki-audiowizualne,zblizenia-magazyn-filmowy-cz-1,58555871

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
offmaster
OFFmaster vol. 7 – już 3-4 grudnia w Krakowie!

Powracamy z tematem kolejnej edycji warsztatów filmowych, którym patronuje nasz serwis! Siódma już edycja odbędzie się 3 i 4 grudnia...

Zamknij