Sunday, Jun. 16, 2024

Co czeka nas w tym sezonie na MovieWro?

Autor:

|

14 października 2010

|


 

28 października po wakacyjnej przerwie do sali NOT wrocławskiego kina Warszawa powraca Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro”. Stęskniona spotkań z wartościowymi dokumentami publiczność na inaugurację otrzyma smakowity kąsek w postaci nagrodzonego na Sundance „Dark Days” Marca Singera, którym rozpocznie się cykl „Kontra.Dok”.

 

Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro” w ciągu kilkumiesięcznej działalności stała się istotnym punktem wrocławskiej kultury filmowej. Co dwa tygodnie w czwartki od godz. 19:00 Wrocław stawał się polskim centrum kina dokumentalnego. Wszystko odbywało się w formule bliskiej pięknej tradycji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Na początek prelekcja eksperta, później pokaz filmu, a na finał dyskusja specjalistów od danego tematu, z udziałem publiczności. Spośród dziewięciu spotkań największymi hitami frekwencyjnymi okazały się wizyty Pawła Łozińskiego (165 osób), reżysera Pawła Wysoczańskiego i bohatera jego filmu Mieczysława Bieńka (ok. 130 osób) oraz pokaz „Afgańskiego idola” (ponad 100 osób). Wydarzenia w sali NOT kina Warszawa były zgrupowane w trzy cykle: Dokument_pl, Dok.Komentarz oraz Trans.Dok.

 

Regularne spotkania z kinem dokumentalnym powracają w przestrzeń Wrocławia już 28 października, w ostatni czwartek miesiąca. Impreza potrwa do 28 kwietnia i tym razem na całość składać się będzie 14 spotkań, połączonych w 5 cykli tematycznych (Kontra.Dok, Dokument_pl, Dok.Rytmy, Dok.Liryzm i Fab.Dok). Wrocławianie nadal mogą się spodziewać prezentacji najważniejszych dokonań współczesnej dokumentalistyki, filmowego komentarza do aktualnych problemów społecznych, spojrzenia na zacierania granicy między fabułą a dokumentem, wejrzenia w różnorodność świata filmów dokumentalnych o muzyce czy portretów osób lub grup sytuujących się poza marginesem. W programie znalazły się m.in. filmy Marcina Koszałki („Do bólu” i „Deklaracja nieśmiertelności”), hit festiwalu Era Nowe Horyzonty „I tak nie zależy nam na muzyce” czy „David chce odlecieć”, rzucający nowe światło na sylwetkę Davida Lyncha, obecnie aktywnego propagatora ruchu Medytacji Transcendentalnej. Na spotkaniach AFD „MovieWro” pojawią się m.in.: Bartek Chaciński, dziennikarz muzyczny, Leszek Budrewicz, krytyk literacki, Michał Walkiewicz, krytyk filmowy, Adriana Prodeus, krytyk filmowa prowadząca w TVP 1 „Weekendowy Magazyn Filmowy”, reportażysta Paweł Smoleński, a także Tomasz Wolski, spotkanie z którym rozpoczęło działalność Akademii, teraz dokumentalista ma wziąć udział w dyskusji o kinie Siergieja Dworcewoja i Siergieja Łoźnicy.

 

Co: Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro”

Gdzie: Kino Warszawa – Sala NOT, Wrocław

Kiedy: czwartki, godz. 19:00

Za ile: 10 PLN

 

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ryby Happy Endu rozdane.

  Zakończył się 8. Multimedia Happy End Festiwal Filmów Optymistycznych w Rzeszowie. Przez cztery dni Festiwalu można było zobaczyć 27...

Zamknij