Friday, Sep. 25, 2020

Druga edycja festiwalu „Kino Dzieci”

Autor:

|

24 sierpnia 2015

|

Druga edycja festiwalu „Kino Dzieci”

Wielki rodzinny Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się po raz drugi, w dniach 26 września – 4 października. Wspaniałe opowieści dla najmłodszych zagoszczą na ekranach w kilkunastu miastach w Polsce, m.in. Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Zobaczymy tytuły nagradzane i oklaskiwane na świecie – filmy aktorskie, animacje, krótkie i długie metraże. Poza projekcjami na widzów czeka mnóstwo wydarzeń specjalnych. A wszystko po to, by zgodnie z hasłem tegorocznej edycji zanurzyć się w filmie.

Podczas Kina Dzieci pokazujemy filmy, których twórcy potrafią przyjąć dziecięcą perspektywę, wyczuwają wrażliwość najmłodszych i nie silą się przy tym na puszczanie oka do dorosłych. Wręcz przeciwnie, zapraszają wszystkich do świata dziecięcych przeżyć i nieskrępowanej niczym wyobraźni – mówi dyrektor festiwalu Maciej Jakubczyk, ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. – Naszą specjalnością są piękne i mądre fabuły. Ich młodzi bohaterowie, przeżywają wyjątkowe przygody, których przestrzenią jest najczęściej świat i sprawy otaczające nasze dzieci – podwórko, rówieśnicy, pierwsze przyjaźnie, czy spory. W tym roku jeszcze bardziej niż w ubiegłym zwracamy uwagę na wizualną warstwę filmów, bo estetyka będzie jednym z głównych tematów Kina Dzieci.

Wśród festiwalowych hitów są nominowane do Oscarów krótkie metraże: „Ja i mój rower” oraz „Boogaloo i Graham”, a także brazylijska animacja „Chłopiec i świat” (odkrycie prestiżowego Annecy International Animated Film Festival). Fani „Kacpra i Emmy” z radością powitają ich nowe przygody, czyli „Magiczne święta Kacpra i Emmy”. Pierwsza część serii – „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele” zdobyła najważniejsze nagrody ubiegłorocznego Kina Dzieci i podczas tegorocznej edycji festiwalu ukaże się na DVD.

Mali widzowie będą mieli okazję zobaczyć animowaną ekranizację popularnej na całym świecie, także w Polsce, cyklu książek o rezolutnym kilkulatku „Hokus, pokus, Albercie Albertsonie”. Autorka i ilustratorka serii – Gunilla Bergström przyjedzie na festiwal, by osobiście spotkać się z widzami. Specjalna sekcja współorganizowana z Goethe-Institut przybliży widzom niemiecką kinematografię. Zobaczymy w niej współczesne filmy aktorskie i krótkometrażowe animacje, a także twórczość Lotte Reiniger, której animacje inspirowane chińskim teatrem cieni prezentowane będą z muzyką na żywo.

Podczas festiwalu pokazanych zostanie siedemdziesiąt filmów – mówi Kamila Tomkiel-Skowrońska, dyrektorka festiwalu. – Kino Dzieci to jednak więcej niż projekcje. Z myślą o naszych widzach przygotowaliśmy wiele wydarzeń specjalnych, takich jak wystawa ilustracji dla dzieci inspirowanych hasłem „Szukamy nowego bohatera”, cykl filmowych śniadań w warszawskich i wrocławskich klubokawiarniach, retro plebiscyt na najlepszą dobranockę, a nawet bal przebierańców.

Kino Dzieci to także okazja do debaty o kondycji dziecięcej kinematografii w Polsce oraz edukacji estetycznej najmłodszego pokolenia. Stąd w programie szeroko zakrojona akcja „Czarno-białe. Rozmawiamy o estetyce”, a także cykl wydarzeń towarzyszących warsztatom FILMS FOR KIDS.Pro.

Cieszę się, że młodszy brat festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty rośnie w siłę – mówi Roman Gutek, szef Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. – Pierwsza edycja Kina Dzieci przyciągnęła aż 11 tysięcy widzów w 15 miastach w Polsce – to wynik, o którym marzyliśmy. Wierzę, że kolejna odsłona spotka się z równie ciepłym przyjęciem widzów.

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Muszla
Znamy program konkursu animacji na Ars Independent 2015

Ars Independent zdradza wyniki selekcji do konkursu Czarny Koń Animacji! W tym roku zgłoszono na katowicki festiwal ponad 1000 animacji...

Zamknij