Monday, Jun. 17, 2024

Festiwal Optymistycznego Kina w Częstochowie

Autor:

|

9 września 2016

|

Festiwal Optymistycznego Kina w Częstochowie

Polskie kino jest ponure i porusza tylko ciężkie tematy? Nie prawda! Najlepszym dowodem jest Festiwal Filmów Optymistycznych Multimedia Happy End, którego 14. Edycja odbędzie się w Częstochowie w dniach 12-16 października. Warto wpisać te daty do kalendarza.

Multimedia Happy End to przegląd polskiej twórczości, która przeczy ponurym stereotypom rodzimej kinematografii. Kino optymistycznie nie zawsze jednak oznacza komedie. Podczas festiwalu widzowie mają szansę zobaczyć również filmy dotyczące trudnych tematów, moralnych dylematów, czy problemów społecznych. Wszystkie ostatecznie mają wspólną cechę – optymizm.

Do konkursu kwalifikowane są filmy zarówno krótko, jak i pełnometrażowe, studenckie, niezależne i profesjonalne. Szczególne miejsce na festiwalu zajmują młodzi twórcy – w selekcji co roku znajduje się sporo filmów ze Studia Munka – SFP i szkół filmowych. I co warte uwagi, w konkurencji o statuetki Złotych Ryb młodzi nie zostają w tyle za profesjonalnymi twórcami. Przykładem może być zeszłoroczny laureat Grand Prix Miłosz Sakowski, którego krótkometrażowy film „Dzień babci” pokonał „Bogów” Łukasza Palkowskiego (Nagroda dla Najlepszego Filmu Fabularnego).

Najlepsze filmy wybierane są w plebiscycie publiczności. Organizatorzy nagradzają osoby i instytucje, które w sposób szczególny wspierają polskie kino niezależne. W ich ręce trafia Honorowa Złota Ryba. Jej laureatami byli już m.in. Jerzy Stuhr, Mirosław Baka, Cezary Pazura, Grzegorz Halama, Edward Linde Lubaszenko, Marian Dziędziel.

W ramach wydarzeń towarzyszących odbędą się m.in. bezpłatne warsztaty filmowe (7-11 października), plenerowe malowanie festiwalowych ryb (9 października), Happy End Dzieciom – czyli projekcje dla najmłodszych (15 października). Nie zabraknie też spotkań z twórcami bezpośrednio po projekcjach. Uroczysty finał i wręczenie Złotych Ryb będzie miało miejsce 16 października w Filharmonii Częstochowskiej. Galę finałową uświetni występ skrzypka jazzowego Adama Bałdycha wraz z sekstetem.

Festiwal odbędzie się po raz drugi w kinie studyjnym ILUZJA w Częstochowie, do której przeniósł się z Rzeszowa w 2015 r. Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny. Szczegółowy program oraz lista zakwalifikowanych filmów już wkrótce.

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
kuz
Film fanowski z uniwersum „Gwiezdych wojen”

20 sierpnia na Polconie 2016 miała miejsce premiera fanowskiego filmu z "Gwiezdnych wojen" pt. "Pradawna Kuźnia". Film ukazuje znane uniwersum...

Zamknij