Saturday, Feb. 4, 2023

FILMOFFO 6 – PROGRAM IMPREZY, LISTA FILMÓW

Autor:

|

26 stycznia 2011

|

 

Przed nami szósta edycja Festiwalu Kina Offowego FILMOFFO w Opolu Lubelskim. Odbędzie się ona w dniach 11-12 lutego 2011 i po raz ostatni towarzyszyć jej będzie niepowtarzalna atmosfera starego i kultowego Kina Opolanka, bowiem zaraz po zakończeniu imprezy w obiekcie tym rozpocznie się generalny remont.

 

Opis festiwalowych atrakcji zacząć należy od wydarzeń towarzyszących tegorocznej imprezie. Już na trzy tygodnie przed planowaną datą festiwalu rozpoczęła się tzw. „Filmoffo – Rozgrzewka” w ramach której przez trzy soboty poprzedzające imprezę prezentowane były filmy nagradzane na najważniejszych światowych festiwalach.

 

Wyświetlono nagrodzone Złotą Palmą w Cannes „Dziecko” braci Dardenne, „Control” – biografię wokalisty grupy Joy Division sfilmowaną przez znanego twórcę teledysków Antona Corbijn’a oraz wydarzenie ostatnich miesięcy – film „Wyjście przez sklep z pamiątkami” w reżyserii znanego ulicznego artysty graffiti o pseudonimie Banksy.

 

 

Już podczas samego festiwalu zainaugurowana zostanie wystawa „Komeda – Polański” prezentująca oryginalne plakaty do filmów Romana Polańskiego, do których muzykę skomponował Krzysztof Komeda. Wystawa organizowana jest w partnerstwie z Muzeum Kinematografii w Łodzi i stanowi fragment większej muzealnej ekspozycji poświęconej w całości twórczości polskiego reżysera. Pełna wersja wystawy „Roman Polański. Aktor. Reżyser” po raz pierwszy pokazana została podczas 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, od października 2009 r. do marca 2010 r. była pokazywana w Muzeum Kinematografii w Łodzi, a następne ruszyła w swoja zagraniczną podróż (w 2010 roku prezentacje w Salonikach, Norymberdze, Dusseldorfie, Budapeszcie, Londynie, Dreźnie). Plakaty będzie można podziwiać jeszcze przez miesiąc po zakończeniu festiwalu w Muzeum Multimedialnym w Opolu Lubelskim.

 

Drugiego festiwalowego dnia publiczność będzie miała okazję spotkać się jednym z najciekawszych polskich reżyserów młodego pokolenia – Xawerym Żuławskim, autorem filmów „Chaos” i „Wojna polsko-ruska”. Opowie on o swojej pracy, odpowie na pytania widzów i przybliży tajniki sztuki reżyserskiej, odwołując się do konkretnych przykładów ze swoich filmów.

 

Ponadto na festiwalu pokazy specjalne, druga odsłona cyklu „Giganci Polskiego Offu” – której bohaterem będzie tym razem Grzegorz Lipiec, i główne wydarzenie imprezy, czyli konkurs kina niezależnego. Twórcy 14 filmów wyselekcjonowanych spośród ponad 70 nadesłanych produkcji zmierzą się w walce o nagrodę przyznawaną przez festiwalowych widzów, czyli statuetkę Złotego Jeża Publiczności FILMOFFO. Będą to filmy:

 1. Barbakan – reż. Bartłomiej Żmuda / 21 min.
 2. Basen – reż. Krzysztof Nowicki / 11 min.
 3. Dystopia – reż. Agata Graczyk, Marta Wiktorowicz / 3 min.
 4. Ewa i Marcin – reż. Matej Bobrik / 18 min.
 5. Jasełka – reż. Wojciech Tomczak / 28 min.
 6. Kamień – reż. Wojciech Antosik / 28 min.
 7. MC. Człowiek z winylu – reż. Bartosz Warwas / 19 min.
 8. Nędza – reż. Filip Rudnicki / 40 min.
 9. Pipeta – reż. Wojciech Sankiewicz, Rafał Sankiewicz / 9 min.
 10. Pyton w krainie czarów – reż. Piotr Hoang Ngoc / 6 min.
 11. Spacer z przewodnikiem – reż. Maciej Cendrowski / 11 min.
 12. Wielkanoc – reż. Leszek Hendzel / 19 min.
 13. Wycieczka – reż. Bartosz Kruhlik / 13 min.
 14. 315/420 – reż. Wojciech Kuś / 17 min.

 

Jednak FILMOFFO to nie tylko filmy. Jak co roku organizatorzy zaprosili znane i cenione zespoły polskiej sceny alternatywnej. W piątek, 11 lutego, wystąpi zespół Ścianka – kultowa formacja, której założycielem, gitarzystą i wokalistą jest Maciej Cieślak, absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej, ceniony producent muzyczny. Współtworzył m.in. zespoły Lenny Valentino i Kings of Caramel. Ściankę obecnie współtworzą także Michał Biela (bas) i Arkady Kowalczyk (perkusja). Zespół powstał w 1994 w Sopocie i nagrał do tej pory cztery płyty z których ostatnią był „Pan Planeta” wydany w 2006 roku.

 

Drugi festiwalowy dzień i zarazem cały festiwal zamykać będzie koncert zespołu Pogodno. Grupa powstała w roku 1996 a jej nazwa pochodzi od dzielnicy Szczecina – Pogodna. Jackowi Szymkiewiczowi na scenie towarzyszyć będą Antonii Gralak, Paweł Osicki i Bajzel. Zespół w ostatnim czasie zawieszony był w artystycznym niebycie, jednak w maju 2010 roku ukazała się płyta „Wasza Wspaniałość”, która została nagrana w nowym składzie a swoje brzmienie, jak informuje zespół na profilu myspace, zawdzięcza Maciejowi Cieślakowi, który nagrał materiał w swoim analogowym studio oraz Marcinowi Borsowi, który nadał ostateczny kształt i nastrój muzyce wkładając magię w każdy dźwięk.

 

Festiwal Kina Offowego FILMOFFO organizują Gmina Opole Lubelskie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Opolu Lubelskim i nieformalna grupa Sorry Film Polska – pomysłodawcy całego przedsięwzięcia. Tegoroczna edycja finansowana jest w znacznej mierze ze środków unijnych, w ramach Osi 4 LEADER PROW na lata 2007-2013. Zapraszamy na stronę www.filmoff.eu.

 

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Matura to bzdura #14

  Do matury coraz bliżej, niektórzy już nawet są po studniówkach, a Kuba Jankowski nadal próbuje przekonać nas, że matura...

Zamknij