Sunday, Apr. 14, 2024

Gdy spotyka się kino i gry wideo. Machinima na Ars Independent

Autor:

|

9 września 2014

|

Gdy spotyka się kino i gry wideo. Machinima na Ars Independent

Katowicki festiwal Ars Independent kontynuuje eksploracje wirtualnych planów filmowych. Miłośników gier wideo, którym kinowe podróże nie są obce, ucieszy wieść, że ubiegłoroczny przegląd machinimy doczeka się w tym roku rozwinięcia.

Machinima to fanowska twórczość z pogranicza filmu animowanego, wideo-artu, wirtualnych performansu i instalacji czy sztuki komputerowej. Zresztą z demosceny, środowiska komputerowych artystów, czerpie swoje korzenie. Polega na stworzeniu filmu z wykorzystaniem środowiska gry wideo.

W ramach tegorocznego przeglądu w trakcie Ars Independent Festival 2014 (23-28 września, Katowice) zobaczymy 13 obrazów, które powiodą nas od pierwszej w historii machinimy z roku 1996 nakręconej w strzelance „Quake” („Z pamiętnika kampera”), przez queerowe eksperymenty w „Second Life” („Rezydenci”), po rasowe kino kung-fu w „Team Fortress 2” („Ucieczka z Chinatown”) czy filmy grozy w „Minecraftcie” („Zachód słońca”).

– Najciekawszym przy selekcji było odkrywanie, jak dziwaczne i zróżnicowane światy tworzy to wciąż jeszcze młode medium. Nawet, jeśli nie wszystko mi się podoba i nie wszystko rozumiem, to i tak budzi to mój szczery podziw – dodaje, Jacek Wandzel, selekcjoner festiwalu.

Pokaz odbędzie się 24 września o godz. 11.00 w kinie Światowid. Wstęp wolny. Z programem przeglądu zapoznać można się na stronie Festiwalu.

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
Logo-kino dzieci
Program festiwalu „KINO DZIECI”

50 pięknych filmów. 15 miast w Polsce. 10 dni pokazów, zabaw, warsztatów i rozmów. Kino Dzieci, czyli największe w Polsce...

Zamknij