Friday, Jan. 27, 2023

Jutro spotkanie z Performerem

Autor:

|

28 października 2015

|

Jutro spotkanie z Performerem

Legenda polskiej sztuki performatywnej, Oskar Dawicki, w filmie „Performer”. Wyświetlany na festiwalach w Berlinie i Rotterdamie, pełen punkowej energii film z pogranicza dokumentu i fabuły, zagości w październiku w nowym budynku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

W czwartek 29 października o godz. 19.00 w „Nosorożcu” – jak zwany bywa nowy gmach katowickiej ASP – odbędzie się projekcja „Performera” Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy. Prelekcję i dyskusję po seansie poprowadzi Jakub Majmurek, krytyk filmowy i wspólnie z Rondudą redaktor książki „Kino-Sztuka”. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 

Uhonorowany prestiżową Think Award na tegorocznym Berlinale, „Performer” przybliża sylwetki Oskara Dawickiego, jednego z czołowych performerów w kraju, oraz zasłużonego dla sztuki współczesnej mistrza Zbigniewa Warpechowskiego, w kinie znanego głównie ze scenografii do filmów Grzegorza Królikiewicza.
„Performer” to intrygująca hybryda zawieszona między kinem fabularnym, a przeniesieniem na ekran prac i performance’ów Dawickiego, który gra w filmie samego siebie. To również słodko-gorzka opowieść o artyście nieprzystosowanym do współczesnego języka autoreklamy i PR-u.

Formalnie „Performer” przypomina ubiegłoroczną „Hubę” Sasnalów (nagrodzoną m.in. Czarny Koniem na festiwalu Ars Independent), z tą różnicą, że film Rondudy i Sobieszczańskiego jest zdecydowanie
przystępniejszy dla widza. Warto nadmienić, że w filmie zobaczyć możemy plejadę znakomitych polskich aktorów, m.in. Andrzeja Chyrę, Agatę Buzek, Jakuba Gierszała czy Arkadiusza Jakubika.
Organizatorami wydarzenia są Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Ars Independent Festival. Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Nowe Otwarcie, inaugurującego początek działalności artystycznej w nowej siedzibie katowickiej Uczelni. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
1Q3A5837
Pokaz KRF w Zaduszki

2 listopada we wrocławskim Klubie Firlej odbędzie się 18 spotkanie Klubu Realizatorów Filmowych. Tym razem można liczyć na pokaz 4...

Zamknij