KAMERALNE LATO – część industry
Dzisiaj rozpoczęło się KAMERALNE LATO, które za zadanie postawiło sobie naukę kręcenia filmów, pokazywanie jak dotrzeć z ambitnym kinem do szerokiej widowni, oraz szeroko rozumianą integrację branży filmowej.
– Chcemy, żeby radomski festiwal był dla młodych twórców nie tylko okazją do pokazania swoich filmów i spotkań z publicznością – mówi Ada Bogdziewicz z Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego oraz Mazovia Warsaw Film Commission, dyrektor artystyczny festiwalu. – Doskonale zdajemy sobie sprawę z trudności, z jakimi borykają się filmowcy przed debiutem. Scenarzyści nie znają osobiście reżyserów ani producentów i nie wiedzą, w jaki sposób mogą do nich skutecznie dotrzeć. Reżyserzy nie znają młodych, zdolnych scenarzystów, w związku z czym są zmuszeni pisać scenariusze sami. Pytanie – w jaki sposób mają wtedy funkcjonować w zawodzie, skoro przygotowania do debiutu przeciągają się często w długie lata? I wreszcie pytanie kluczowe: jak wybrać producenta, który z jednej strony nie boi się pracy z młodymi reżyserami, a z drugiej – będzie producentem zaangażowanym, kreatywnym i wspierającym?
By odpowiedzieć na te pytania, organizatorzy zaplanowali serię spotkań i paneli. Wszystkie odbędą się w sobotę 7 lipca w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu:
- godz. 14.00-15.00 – „Jak dotrwać do debiutu, czyli o konkursach dla młodych filmowców”, panel z przedstawicielami konkursów skierowanych do młodych twórców – m.in. KTR Young Creatives, Papaya Young Directors, 48 Hour Film Project i Mazowieckiego Konkursu Scenariuszowego SCRIPT WARS,
- godz. 15.30-16.15 – „Małe filmy na wielkim ekranie”, panel z Zofią Horszczaruk, agentem sprzedaży i Justyną Koronkiewicz, agentem sprzedaży i dystrybutorem kinowym filmów krótkometrażowych,
- godz. 16.30-17.30 – „Z kim debiutować?”, panel z producentami: Krzysztofem Szpetmańskim (m.in. „Najlepszy”, „Mistrz świata”), Kubą Kosmą (m.in. „Serce miłości”, „Obce niebo”, „Najmro”), Anną Wydrą (m.in. „Komunia”, „Ayka”, „Niemy”, „Zud”, „Królik po berlińsku”),
- godz. 17.45-18.30 – pitchingi scenariuszy, które znalazły się w finale i półfinale SCRIPT WARS – Mazowieckiego Konkursu Scenariuszowego.
Wydarzeniami dedykowanymi i filmowcom, i festiwalowej publiczności, są wykłady otwarte jurorów Konkursu Głównego, czyli AKADEMIA ZAWODOWCÓW. Autor zdjęć filmowych Arkadiusz Tomiak opowie o specyfice pracy na planie filmu fabularnego (5 lipca). Janusz Chabior wyjaśni różnicę w pracy nad długą i krótką formą filmową z perspektywy aktora (6 lipca). Joanna Kos-Krauze podzieli się swoimi refleksjami na temat partnerstwa w procesie twórczym (7 lipca). Wszystkie spotkania odbędą się w ELEKTROWNI.
Festiwalowi goście będą mieli również okazję zwiedzić najciekawsze filmowe lokacje w Radomiu. Na wizytę studyjną zabiorą ich przewodnicy ze Stowarzyszenia DROGA MLECZNA. Celem jest zainspirowanie twórców do powrotu do Radomia ze swoimi przyszłymi projektami filmowymi.
Pełny program imprezy można sprawdzić na stronie: https://kameralnelato.pl/program-2018.
Zza miedzy #6 - 15 porad, jak zostać lepszym reżyserem?
Bardzo dobre, konkretne wskazówki. Jestem ciekawa, czy współcześnie obDubel#14 - Obróbka skrawaniem (2012)
Dziękuję za recenzję i pozdrawiam :)Rumuński Szwadron
Szczerze, dawno się tak nie ubawiłem tym absurdalnym humorem. JedynaLudwik Danielak - Żołnierz wyklęty
Chwała bohaterowi. To zbieżność z moim nazwiskiem. Zbieżność również o