Friday, Jan. 27, 2023

Kino z maszyny na Ars Independent

Autor:

|

28 sierpnia 2013

|

Kino z maszyny na Ars Independent

Gry wideo, dzięki swej interaktywności i mnogości gatunków, oferują ogromne pole dla artystycznej ekspresji. Machinimy, czyli filmy tworzone z pomocą gier, są dowodem na to, że do tworzenia kina nie trzeba koniecznie kamery, planu zdjęciowego, aktorów, ani zespołu animatorów. Właśnie tego typu produkcjom poświęcona będzie sekcja „Grasz?” Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ars Independent, który rozpocznie się 20 września w Katowicach.

Widzowie obejrzą zarówno komedie, jak i dramaty, fantastykę, kino akcji, ale także dzieła eksperymentujące z formą. Duża część przedstawianych filmów była wielokrotnie nagradzana na festiwalach machinimy i animacji, a niektóre – jak „Red vs. Blue” – produkowane są już od dekady.

Każdy znajdzie coś dla siebie: począwszy od krótkometrażowych wirtualnych instalacji Tutsy’ego Navarathny i Hypatii Pickens stworzonych w wirtualnej rzeczywistości „Second Life”, przez dramat („The Monad”), zjadliwą satyrę („Cops: Skyrim”), absurd („Poonikins The Magic Warrior Driver”), na dokumencie „Molotov Alva and His Search For The Creator” Douglasa Gayetona, współpracownika Williama Gibsona kończąc. Nie zabrakło też reprezentanta polskiego środowiska twórców machinim – Andrzeja Kozłowskiego z jego „Apocalypsis Ex Machina”. W osobnych pokazach zaprezentujemy też machinimy pełnometrażowe, by pokazać, że gry to także przestrzeń dla dojrzałego kina. Dowodem będzie choćby długometrażowy kryminał „The Trashmaster” Mathieu Weschlera oparty na słynnym „Grand Theft Auto IV” oraz trylogia science-fiction „Clear Skies” Iana Chisholma zbudowana w światach „EVE Online” i „Half Life 2”.

Podczas przeglądu machinim będziemy również mogli dowiedzieć się czegoś o samej formie i procesie twórczym na spotkaniu z Rossem Scottem – autorem kultowej serii machinim „Freeman’s Mind” oraz surrealistycznego krótkiego metrażu „Stranger In Need”.

 

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
the driller killer poster
Złapane w sieci #105 – THE DRILLER KILLER (1979)

Dawid Gryza idzie na pełen hardkor i w tę sielankową niedzielę prezentuje Wam film, który wylądował na liście zakazanych video...

Zamknij