Wednesday, May. 22, 2024

Klub Filmowy Ambasada zaprasza: „W imię ojca”

Autor:

|

12 kwietnia 2013

|

Klub Filmowy Ambasada zaprasza: „W imię ojca”

Klub Filmowy Ambasada zaprasza na kolejne filmowo-dyskusyjne spotkanie, tym razem z irlandzko-brytyjskim dramatem! Film „W imię ojca” wybrany został w ramach głosowania uczestników Klubu.

„W imię ojca” z 1993 r. to wzruszająca historia oparta na faktach, pełna sprzecznych emocji, wspaniałej muzyki i przejmujących obrazów. Film ten zdobył aż 16 nominacji i nagród na największych festiwalach świata, w tym m.in. Złotego Niedźwiedzia za najlepszy film dla Jima Sheridana, który nie tylko go wyreżyserował i był producentem, ale również współscenarzystą. Reżyser po raz kolejny pokazał swój kunszt i wyczucie w ukazywaniu tragedii pojedynczych ludzi na tle wielkich wydarzeń.

Gerry i Giuseppe Conlonowie, w mistrzowski sposób zagrani przez Daniela Day-Lewisa oraz Pete’a Postlethwaite’a, są bolesnym przykładem nieprzewidywalności życia. Ta trudna relacja ojca i syna w jeszcze trudniejszych realiach konfliktu w Belfaście ukazuje, że to niuanse a nie wzniosłe słowa czy patriotyczne przekonania decydują o naszym losie.

Opowieść pozornie prosta i na tle filmów z Zielonej Wyspy niezbyt odkrywcza, jednakże urzekająca i zapadająca w pamięć. Dlaczego? Przekonajcie się Państwo z nami już 23 kwietnia na pokazie organizowanym przez Polskie Forum Edukacji Europejskiej oraz Instytucję Filmową Silesia Film i Kino Kosmos Centrum Sztuki Filmowej. Pokaz realizowany przy współudziale Irlandzkiego Instytutu Filmowego oraz The Arts Council of Ireland.

Prelekcję przed filmem i dyskusje po seansie poprowadzi filmoznawczyni Dagmara Piasecka, koordynatorka Ambasady. „W imię ojca” | reż. Jim Sheridan | 23.04.2013 r. (wtorek) | godz. 18:30 | Kino Kosmos | Katowice, ul. Sokolska 66 | bilety: 8/10 zł

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
w5
Dubel #35 – Więź (2012)

Charakterystyczną cechą społeczeństwa jest to, że zachodzą w nim pewne więzi, zależności i inne tego powiązania. Dzisiaj za sprawą nowego...

Zamknij