Laureaci Off Cinema na AFD „MovieWro”
W oczekiwaniu na powrót Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro” 10 lutego zapraszamy na pokaz specjalny do Łokietka 5 – Infopunktu Nadodrze. Tym razem przyjrzymy się młodym polskim dokumentalistom, nagrodzonym podczas ubiegłorocznej odsłony MFF „Off Cinema”. Po pokazie odbędzie się spotkanie z doskonale znanym we Wrocławiu Bartoszem Kruhlikiem, którego film wygrał poznański festiwal.
Krótki metraż, wykształconego we Wrocławskiej Szkole Filmowej, a obecnie kontynuującego edukację w PWSFTviT w Łodzi, Kruhlika otrzymał Złoty Zamek – główną nagrodę zeszłorocznego festiwalu.
W etiudzie dokumentalnej nastoletnia Asia wyrusza w podróż ze swoim dziadkiem, a wyprawie towarzyszy kamera. „Wycieczka” na imprezach filmowych radzi sobie naprawdę dobrze, nawiązując tym samym do poprzedniego dokumentu autorstwa Kruhlika – filmu „Jutro…”, w którym stworzył on dowcipny portret swojej własnej babci, co pozwoliło mu zdobyć liczne nagrody na ważniejszych w kraju festiwalach młodego kina. Po projekcji filmów o dokumentach oraz filmowych planach na przyszłość, porozmawia z młodym twórcą Lech Moliński, dziennikarz filmowy, organizator AFD „MovieWro”.
Drugą co do ważności nagrodę – Srebrny Zamek – jury XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Off Cinema” przyznało dwóm tytułom: „Takie życie…” Daniela Zielińskiego i „Seans w kinie Tatry” Igora Chojny. Obydwa filmy uświetnią wieczór w Łokietka 5. „Takie życie…” opowiada o niemłodym już człowieku, który opiekuje się schorowaną matką. Pozostali członkowie rodziny nie wspierają go specjalnie. Muzykę do filmu Zielińskiego napisał Michał Lorenc („Symetria” i „Różyczka”). Natomiast dokument Igora Chojny to spojrzenie w świat Daniela Ambroszczyka, prowadzącego w Łodzi małe kino „Tatry”. Jest jego jedynym pracownikiem i nie można powiedzieć, że narzeka na nadmiar widzów. Zbliża się kres działalności kina, będący również świadectwem końca pewnej epoki. Co ciekawe kolejny z nagrodzonych filmów, autorstwa Renaty Gabryjelskiej, wyróżniony Brązowym Zamkiem dokument „Pogodna”, również zagląda w świat skomplikowanych relacji rodzinnych. 90-letnia Nina i jej niezamężna 60-letnia córka Alicja mieszkają razem w ciasnym domu. Ważną rolę odgrywa w ich życiu czarny fortepian, symbolizujący niespełnione marzenie młodszej z kobiet o karierze muzycznej. Obie panie prowadzą zespół taneczny dla seniorów.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Off Cinema” w listopadzie ubiegłego roku odbył się po raz czternasty. Impreza ma miejsce w Poznaniu i od kilku lat jest poświęcona wyłącznie filmom dokumentalnym, zrealizowanym przez twórców do 35. roku życia. W jury imprezy zasiadali m.in.: Maciej Drygas, Jacek Bławut i Maria Zmarz-Koczanowicz, bez wątpienia należący do czołówki polskich dokumentalistów. Dyrektorem festiwalu, którego XV edycja już w listopadzie 2011 r., jest Mikołaj Jazdon, teoretyk, filmoznawca, ekspert od kina dokumentalnego.
Co: Laureaci MFF „Off Cinema”
Gdzie: Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze
Kiedy: 10 lutego, godz. 19:00
Za ile: Wstęp bezpłatny
Filmy:
- * „Wycieczka”, reż. Bartosz Kruhlik, Polska 2010, 13′
- * “Seans w kinie Tatry”, reż. Igor Chojna, Polska 2010 27′
- * „Takie życie…”, reż. Daniel Zieliński, Polska 2010, 27′
- * „Pogodna”, reż. Renata Gabryjelska, Polska 2009, 30′
Nikt
Przepiękny film...nie wiem co dodać...piękne kilkanaście minut. DziękuZza miedzy #6 - 15 porad, jak zostać lepszym reżyserem?
Bardzo dobre, konkretne wskazówki. Jestem ciekawa, czy współcześnie obDubel#14 - Obróbka skrawaniem (2012)
Dziękuję za recenzję i pozdrawiam :)Rumuński Szwadron
Szczerze, dawno się tak nie ubawiłem tym absurdalnym humorem. Jedyna