Thursday, Feb. 9, 2023

Łódź Symphony. Retrospektywa Petera Huttona

Autor:

|

30 września 2010

|

 

W dawnej łódzkiej fabryce projektorów Prexer 9 października o godzinie 14.30 w ramach III Festiwalu Działań Miejskich Miastograf odbędzie się pierwsza w Polsce retrospektywa Petera Huttona – artysty, reżysera, dokumentalisty; amerykańskiego twórcy, który najbardziej znany jest z poetyckich filmowych obrazów miast i krajobrazów całego świata.

 

Dwa lata temu pełny przegląd jego twórczości odbył się w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, w zeszłym roku na 10 Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Madrycie. Łódzka prezentacja filmów Petera Huttona obejmuje tylko miejskie filmy artysty, w tym Lodz Symphony, efekt wizyty w tym mieście na początku lat 90, oraz filmy o Nowym Jorku i San Francisco.

 

Hutton przez kilkanaście lat pracował jako marynarz i właśnie to doświadczenie miało decydujący wpływ na jego sposób postrzegania świata, dużo większy niż jego studia z zakresu rzeźby i malarstwa. Podróże nauczyły go uważnego przyglądania się rzeczywistości, spostrzegania najdrobniejszych szczegółów oraz… umiłowania ciszy. Jako filmowiec jest samotnikiem. Posługuje się prawie wyłącznie kamerą 16 milimetrową, bez towarzyszenia ekipy dźwiękowej czy oświetleniowej. Dzięki temu jego dzieła mają osobisty, pamiętnikarski rys.

 

Filmując krajobrazy miejskie, poszukując śladów przeszłości i pamięci, potrafi jednocześnie uchwycić specyficzny teraźniejszy charakter miasta, czy jest to ruchliwy Nowy Jork, socjalistyczny Budapeszt, czy postindustrialna Łódź. Filmy Huttona nastrojem i formą przypominają symfonie miejskie, popularne wśród międzywojennych artystów awangardowych, starających się stworzyć wizualny ekwiwalent muzyki. Hipnotycznie przykuwają uwagę, urzekają zmysłowością, dyskretnością i bezpośredniością spojrzenia. Zwykłe przedmioty formułują się w kadrze w osobliwe dzieła sztuki, zjawiska odsłaniają tajemnice pod wpływem działania światła i cienia. Rzeczywistość zyskuje na znaczeniu.

 

W programie:

  • * July ’71 in San Francisco, Living at Beach Street, Working at Canyon Cinema, Swimming in the
  • * Valley of the Moon (1971)
    * New York Near Sleep for Saskia (1972)

  • * Boston Fire (1979)
  • * New York Portrait: Chapter Two (1980-1981)
  • * In Titan’s Goblet (1991)
  • * Lodz Symphony (1991-1993)

 

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Multimedia Szajna Festiwal 2010

  Pozostał właściwie miesiąc i kilka dni do rozpoczęcia Multimedia Szajna Festiwal 2010, który odbędzie się w Rzeszowie.   Zainauguruje...

Zamknij