Thursday, May. 23, 2024

Nadchodzi ŻUBROFFKA – zapraszamy na Podlasie

Autor:

|

19 listopada 2012

|

 

7 edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 5 – 9 grudnia 2012 w Białymstoku i na Podlasiu.

 

Jak co roku, organizator Festiwalu, Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG” postarał się, aby było to prawdziwe święto krótkometrażowego kina, różnorodnych form filmowych oraz dobrej muzyki. W pięciu sekcjach konkursowych zaprezentowanych zostanie 77 filmów z Polski i całego świata.

 

Filmy oceni jury w składzie: Maryna Vroda (nagradzana na całym świecie ukraińska reżyserka m.in.: w 2011 roku w Cannes za najlepszy film krótkometrażowy „Cross country”), Elad Keidan (izraelski poeta, scenarzysta, montażysta i reżyser filmów krótkometrażowych m.in. „Anthem” uznany w 2008 roku za najlepszy film studencki w Cannes), Maciej Szupica (białostoczanin, od lat związany z Trójmiastem; twórca wideoklipów i wizualizacji, fotograf i scenograf, artysta plastyk, grafik komputerowy, plakacista, specjalista od projektów łączących w sobie różne formy przekazu, np. muzykę i obraz m.in.: D4D, The Saint Box, Gypsy Pill).

 

Dodatkowo, w całym województwie podlaskim odbędą się prezentacje specjalnie przygotowanych selekcji filmowych z festiwali filmów krótkometrażowych z całego świata m.in. ONEDOTZERO, DOKUFEST w Kosowie, QUEER LISBOA FILM FESTIVAL, REYKJAVIK SHORTS & DOCS FESTIVAL, JAPAN MEDIA ARTS, TIMISHORT FILM FESTIVAL, SAMI SHORTS – LAPONIA, SAM SPIEGEL – FILM & TELEVISION SCHOOL z Jeruzalem. Fanów krótkometrażowego kina ucieszą specjalne nocne pokazy: animowanych horrorów lalkowych SCARY PUPPETS oraz SEXY DOLLS – animowanych lalkowych erotyków! Z myślą o fanach MIDNIGHT MOVIES został przygotowany specjalny zestaw filmów krótkometrażowych, w których ludzie karaluchy, przerażający pożeracze umysłu i inne złowrogie istoty zaludniają ekrany oraz wyobraźnię widzów! Nie zabraknie także sztandarowego porannego spotkania z fascynującym światem latynoskich krótkometrażówek i kuchnią, czyli HISZPAŃSKIEGO ŚNIADANIA FILMOWEGO. Z okazji Stu Lat Kina Estońskiego bardzo szeroko zostanie zaprezentowana kinematografia z tego kraju – zobaczymy pokaz EESTI 100 oraz prezentacje krótkometrażowych bajek estońskich w ramach pokazów SZORTOWE MIKOŁAJKI. ŻUBROFFKA jak co roku stara się promować również inne zaprzyjaźnione festiwale, dlatego mieszkańcy naszego regionu będą mogli zobaczyć filmy z OPOLSKICH LAM oraz DOZWOLONE DO 21.

 

Mocnym otwarciem Festiwalu, będzie pokaz filmu „ojca brytyjskiego filmu dokumentalnego” Johna Griersona DRIFTERS (1929) – muzykę do filmu wykona na żywo brytyjski beatboxer i artysta dźwięku JASON SINGH. Używając technik nagrań sekwencji wokalnych oraz przetwarzania i samplowania głosu, Jason stworzy ambientowe struktury oparte na eksperymentalnej atmosferze – jedyną i unikalną ścieżkę muzyczną „wyczarowaną” za pomocą ludzkiego głosu!

 

Planowany jest nie tylko ciekawy początek festiwalu, ale także atrakcyjne jego zakończenie, dlatego Galę wręczenia nagród uświetni koncert zwariowanej męskiej załogi pod wodzą Arkadiusza Jakubika Dr MISIO! Frontman grupy to aktor, scenarzysta, reżyser, związany z wieloma ambitnymi projektami filmowymi, ceniony za swoje aktorskie kreacje w filmach „Wesele”, „Dom zły” czy „Jesteś Bogiem”. Dodatkowo Arkadiusz Jakubik przeprowadzi podczas Festiwalu WARSZTATY AKTORSKIE według własnego scenariusza. Z kolei Monika Kuczyniecka, uznana realizatorka animowanych wideoklipów, poprowadzi WARSZTATY ANIMACJI PLASTELINOWEJ.

 

Niezorientowanym przypominamy – Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA to impreza otwarta i bez granic, szanującą odmienność oraz różnorodność tak charakterystyczną dla podlaskiej ziemi, miejsce spotkań twórców otwartych na ŚWIAT i LUDZI, posiadających poczucie HUMORU oraz ceniących NATURĘ i jej wytwory. Festiwal stara się być platformą wymiany idei i myśli, która umożliwi kreatywne spotkania twórców ze Wschodu i Zachodu.

 

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
Złapane w sieci #66 – BACK IN ACTION (1993)

  Klasyczne mordobicie w pięknej oprawie lat dziewięćdziesiątych wraca do akcji! Przeczytajcie, co na ten temat ma do powiedzenia autor...

Zamknij