Sunday, Apr. 21, 2024

OKFA w Koninie – „Nosferatu – symfonia grozy”

Autor:

|

19 czerwca 2010

|

 

Jak wspominaliśmy we wczorajszym newsie, jednym z kluczowych punktów wczorajszego dnia podczas festiwalu filmów amatorskich w Koninie była projekcja filmu „Nosferatu – symfonia grozy” opatrzona muzyką na żywo w wykonaniu Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Rafał Rozmusa. Dzisiaj z chęcią pokażemy Wam kilka zdjęć z tej uczty zarówno dla oka, jak i dla ucha.

 

„Nosferatu – symfonia grozy”

 

Niemiecki film grozy z roku 1922 w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua. Jest to jeden z najważniejszych filmów niemieckiego ekspresjonizmu i jeden z pierwszych horrorów w historii kina. Za kanwę filmu posłużyła nieco zmodyfikowana, ze względu na problemy z prawami autorskimi, fabuła Draculi Brama Stokera. Rolę tytułowego Nosferatu odtwarzał Max Schreck. W Niemczech jego nazwisko było synonimem zła, niektórzy wierzyli nawet, iż jest prawdziwym wampirem.

 

Florence Stoker, wdowa po Bramie Stokerze, wytoczyła Murnauowi proces o nielegalne wykorzystanie powieści jej męża. Proces ten wygrała, a Murnau musiał zapłacić odszkodowanie i zniszczyć wszystkie kopie filmu. Film jednak przetrwał gdyż zachowało się kilka kopii, według różnych wersji pochodzące z nielegalnych źródeł bądź z innych krajów, w których film był wyświetlany.

 

Źródło: Wikipedia

 


 

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
OKFA w Koninie – Dzień drugi

  Półmetek konińskiego festiwalu filmów amatorskich OKFA już za nami! Dzisiaj niewątpliwie główne danie miało miejsce o godzinie 19.00, kiedy...

Zamknij