Friday, Sep. 22, 2023

Paweł Sala drugim jurorem Solanina

Autor:

|

19 lipca 2011

|

 

Drugą osobą oceniającą tegoroczne filmy konkursowe będzie Paweł Sala. Dramaturg, scenarzysta i reżyser wielokrotnie nagradzanego filmu „Matka Teresa do kotów” oraz laureat Paszportu Polityki 2010, zasiądzie w jury 3. Solanin Film Festiwal. Pierwszym jurorem jest Sławomir Bluszcz.

 

Paweł Sala

 

Urodził się w 1958 r. w Poznaniu. Dramaturg, scenarzysta i reżyser. Absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

 

Paweł Sala jest trzykrotnym finalistą Hartley-Merrill, polskiej edycji konkursu scenariuszowego. Za dramat „Ciemno wszędzie” dostał I nagrodę w konkursie dramaturgicznym Starego Teatru w Krakowie i miesięcznika „Dialog”. W swoim dorobku ma także takie sztuki jak: „Gang Bang albo Syndrom Sztokholmski”, „Szwaczki”, „Spalenie matki”, „Mortal Kombajn”, „Ifigenia – moja siostra” i „Trzecie przyjście”. Ostatnia z nich została napisana dla TR Warszawa (Teatr Rozmaitości). Na swoim koncie ma ponad 20 filmów dokumentalnych, w tym film „Statyści”, który powstał na planie „Pianisty” Romana Polańskiego.

 

Wyreżyserował także spektakl dla teatru telewizji na podstawie własnego tekstu pt. „Od dziś będziemy dobrzy”. Jest autorem słuchowisk: „Genialna epoka”, „Studium z anatomii śmierci”, „Umrzeć i już się więcej nie obudzić…?”, „Fazy nocy”, „Ślimak na zboczu”, „Kosky i Powska” oraz „Biafra”. Przez krótki czas był scenarzystą serialu telewizji TVN „Na wspólnej” (5 odcinków).

 

Największym sukcesem Pawła Sali okazał się jego debiut fabularny „Matka Teresa od kotów” którego był scenarzystą, reżyserem i koproducentem. Film zebrał bardzo pochlebne recenzje. Chwalono przede wszystkim odwagę w stawianiu i szukaniu odpowiedzi na trudne, egzystencjonalne pytania. Reżyser dostał Nagrodę Główną na 4. Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy. Laury zebrali również odtwórcy głównych ról. Mateusz Kościukiewicz został uhonorowany nagrodą Zbyszka Cybulskiego. Otrzymał także nagrodę za najlepszą rolę męską na festiwalu w Karlovych Varach. Również to samo wyróżnienie na tym festiwalu dostał Filip Garbacz.

 

„Matka Teresa od kotów” sprawiła, że o Pawle Sali zrobiło się głośno, a jego praca została słusznie doceniona w środowisku filmowym. W 2010 został nagrodzony Paszportem Polityki.

 

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jest pierwszy artykuł!

  Właśnie ukazał się świeżutki i jeszcze ciepły artykuł, który otwiera zagadnienia związane z dźwiękiem w produkcjach amatorskich i niezależnych....

Zamknij