Tuesday, Mar. 5, 2024

Podróże muzyczne na rocznicę AFD MovieWro

Autor:

|

8 marca 2011

|

 

10 marca kontynuujemy cykl dokumentów muzycznych, zapoczątkowany pokazem „All Tomorrow’s Parties”. Zapraszamy na film „Ostatni nomadzi” i dyskusję pod hasłem „Etnologiczne podróże muzyczne”.

 

 

Prezentowany dokument spotkał się ze świetnym przyjęciem na festiwalu Planete Doc Review, a także został pokazany na kilkudziesięciu światowych festiwalach kina dokumentalnego, z kilku najważniejszych wywożąc nagrody, np. z amsterdamskiej IDFY, z Silverdocs i z San Sebastian. To dokumentalny film drogi, opowiadający o muzykach z grupy „Oreka Tx”, grających na jedynym na świecie dwuosobowym instrumencie o nazwie Txalaparta, pochodzącym z Kraju Basków. W wywiadzie dla Stopklatki reżyser filmu, Raul de la Fuente, tak tłumaczył fenomen tego instrumentu: Txalaparta to symbol baskijskiej kultury, to tradycyjny instrument, którego używamy, aby opowiedzieć o sobie i innych. Oznacza dialog, szacunek, zrozumienie.

 

Bohaterowie wyruszają w podróż do różnych zakątków świata (Maroko, Indie, Laponia, Mongolia). Celem wyprawy jest poszukiwanie nowych, a także zapomnianych dźwięków, poprzez improwizację z lokalnymi muzykami. W odwiedzanych miejscach na nowo konstruują Txalapartę z charakterystycznych dla danego regionu materiałów, próbując tym samym ocalić tradycyjne kultury. Widz ma natomiast niepowtarzalną często okazję spotkania z muzyką odległych nam kultur, dodatkowo przedstawioną w nietypowych aranżacjach.

 

Po projekcji jak zwykle zapraszamy na dyskusję, którą poprowadzi Katarzyna Matz, dziennikarka i organizatorka Akademii, a udział w niej wezmą Łukasz Braun, etnolog, fotograf i podróżnik oraz profesor Bożena Muszkalska, ekspert od kultur muzycznych świata, muzyki w kontekstach religijnych oraz przemian zachodzących we współczesnych kulturach muzycznych. Organizatorami Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro” są Fundacja Visionica i Odra-Film. Partnerem jest Media Desk Polska.
Pokaz „Ostatnich nomadów” wypadnie w pierwszą rocznicę działalności Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”. W tym czasie odbyło się 16 spotkań, w tym dwa pokazy specjalne w Łokietka 5. AFD odwiedziło przeszło 1500 osób, a w dyskusjach po pokazach udział wzięli m.in.: Tomasz Wolski, Paweł Łoziński, Agnieszka Kłos, Marcin Hamkało, Jacek Bożek, Jędrzej Morawiecki, Leszek Budrewicz i Kostas Georgakopulos. Filmy do tej pory zostały zebrane w pięciu cyklach tematycznych: Dokument_pl, Dok.komentarz, Trans.Dok, Kontra.Dok i Dok.Rytmy.

 

 

Z okazji pierwszej rocznicy działalności Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”, szykujemy kilka specjalnych nagród dla naszych widzów, m.in. wejściówki na cykl „Europa, Europa”, karnet na pokazy kina Krzysztofa Kieślowskiego oraz płyty od Against Gravity.
Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro” odbywa się zawsze w czwartki o godz. 19:00 w sali NOT wrocławskiego kina Warszawa. Pokazy poprzedzają prelekcje ekspertów, a po projekcjach odbywają się dyskusje lub spotkania z twórcami, co stanowi nawiązanie do nieco zapomnianej tradycji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Organizatorami AFD „MovieWro” są Fundacja Visionica i Odra-Film, partnerem projektu jest Media Desk Polska.

 

Co: „Ostatni nomadzi”

Gdzie:
Kino Warszawa „sala NOT”, ul. Piłsudskiego 74

Kiedy: 10 marca, godz. 19.00

Za ile: 10 PLN

 

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
Matura to Bzdura #20

  Tym razem mała odmiana: odcinek specjalny, który zaprezentuje nam najciekawsze fragmenty dotychczasowych części programu "Matura to Bzdura", a także...

Zamknij