Sunday, Apr. 21, 2024

Przebój koreańskich kin we Wrocławiu

Autor:

|

23 marca 2011

|


 

Twórca południowokoreańskiego dokumentu „Stary druh” Lee Chung-ryoul lokalną tematykę przemian społecznych spowodowanych mechanizacją rolnictwa potrafił zuniwersalizować. Dzięki temu film stał się przebojem w swoim kraju, a także zainteresował publiczność na całym świecie. 31 marca dokument otworzy „Dok.Liryzm”, kolejny cykl Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”.

 

W Korei Południowej film w kinach obejrzały przeszło 3 miliony widzów, później doczekał się zachwytów publiczności na Sundance, wywalczył nagrodę na festiwalu w Pusan, a w Polsce na Planete Doc Review zdobył Nagrodę Jury Ekumenicznego. Kameralny dokument rzeczywiście ma w sobie coś, co powoduje, że trudno przejść obok niego obojętnie. Opowiada historię starszego małżeństwa, które w spartańskich warunkach zajmuje się uprawą ryżu. 80-letni Choi Won-kyun i jego żona dokonują zbiorów własnymi rękami, oparcie znajdując jedynie w liczącym 40 lat wołu. Kres życia zwierzęcia jest bliski, a to oznacza również koniec gospodarki bohaterów, którzy nie będą w stanie przystosować się do nowych reguł.

 


 

„Stary druh” na przykładzie jednej rodziny pokazuje przemiany społeczne, do jakich doszło w Korei Południowej. Dzieci bohaterów wybrało miasto jako miejsce zamieszkania, rolnictwo się zmechanizowało, to oznacza koniec pewnej epoki. Na szczęście reżyser filmu nie skupił się na warstwie publicystycznej, ale dzieje transformacji ekonomiczno-społecznej swojego kraju opowiedział koncentrując się na indywidualnym losie postaci. Poświęcił sporo czasu i w przypadku „Starego druha” śmiało możemy mówić o dokumencie obserwacyjnym, coraz rzadszym we współczesnym kinie.

 

Po pokazie zapraszamy na dyskusję, którą poprowadzi Jan Pelczar, wrocławski dziennikarz filmowy, dziennikarz Radia RAM, współtwórca „Pierwszego Rzędu”, powstającego dla Stopklatki. W rozmowie udział wezmą Nicolas Levi, doktorant Polskiej Akademii Nauk, który zajmuje się Półwyspem Koreańskim, prowadzi także portal northkorea.pl, oraz Agnieszka Janiak, specjalistka od antropologii wizualnej z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

 

Co: Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro”: „Stary druh”

Gdzie: Kino Warszawa „Sala NOT”, ul. Piłsudskiego 74, Wrocław

Kiedy: 31 marca, godz. 19.00

Za ile: 10 PLN

 

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
Płynne ujęcie z kamery

Pewnie niejeden z Was zastanawiał się, jak zrobić płynne ujęcie, które jakością przypominałoby filmy kręcone za pomocą kamery umieszczonej na...

Zamknij