Wednesday, May. 22, 2024

Rzuć wszystko i nakręć film. Ale tylko przez kilka dni

Autor:

|

18 maja 2015

|

Rzuć wszystko i nakręć film. Ale tylko przez kilka dni

Wroc&Roll Kino to wydarzenie, w którym udział mogą wziąć wszyscy. Jest to akcja filmowa sytuująca się na pograniczu festiwalu i warsztatów, która jest częścią międzynarodowego projektu „Kino Kabaret”. Kino Kabarety odbywają się cyklicznie w wielu miastach na świecie, m.in. w: Montrealu, Szanghaju, Paryżu, Berlinie, Brukseli, Helsinkach, Dublinie czy Moskwie, gromadząc dziesiątki pasjonatów kina. Uczestnicy z całego świata spotykają w jednym miejscu i formują kilkuosobowe ekipy filmowe.

Kino demokratyczne dla każdego

W wydarzeniu tym może wziąć udział każdy, kto chciałby spróbować swoich sił w produkcji filmowej – napisać scenariusz, reżyserować, zagrać, stanąć za kamerą, zająć się charakteryzacją, czy też nagrać dźwięk lub zmontować film.

- Akcja trwa niecały tydzień i odbywa się w dwóch sesjach, 3 i 4-dniowych (albo jednej 7-dniowej, w zależności od czasu poświęconego na realizację filmu), podczas których uczestnicy – przy użyciu własnego lub udostępnionego sprzętu – realizują krótkometrażowe filmy. Efekt ich pracy zaprezentowany zostanie podczas otwartych, gromadzących liczną publiczność pokazów – mówi Michał Stenzel, współzałożyciel Wroc&Roll Kino.

We Wrocławiu już drugi raz

Pierwsza edycja Wroc&Roll Kino odbyła się z sukcesem we Wrocławiu we wrześniu 2014 w Centrum Reanimacji Kultury. Wzięło w niej udział około 40 młodych filmowców z Polski, ale także m.in. z Niemiec, Francji, Irlandii, Finlandii i USA.

Powstało wtedy 17 krótkometrażowych filmów, które zostały przedstawione mieszkańcom Wrocławia zarówno pod koniec wydarzenia na otwartym pokazie, jak i w późniejszych miesiącach. W tym roku chcemy rozwinąć projekt i zaprosić większą grupę uczestników, tworząc też lepsze warunki do pracy – dodaje Marta Lasek, współzałożycielka Wroc&Roll Kino.

Laboratorium filmowe z krzywym kominem

Termin tegorocznej imprezy: od 27 czerwca do 3 lipca 2015 roku. Siedzibą, tzw. „laboratorium filmowym”, będzie Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin we Wrocławiu. W tym miejscu odbywać się będą spotkania uczestników akcji, gdzie mogą opracowywać scenariusze, strategie realizacyjne, jak i montować filmy i tworzyć do nich muzykę. Publiczne pokazy, tuż pod koniec akcji, odbędą się w jednym z wrocławskich klubów w centrum miasta. Późniejsze pokazy będą prezentowane w różnych miejscach Wrocławia, jak i za granicą, w czasie innych Kino Kabaretów.  Natomiast realizacja filmów odbywać się będzie na terenie całego Wrocławia i okolic – w zależności od pomysłów, jakie będą mieli uczestnicy.

Pomożecie?

Organizatorzy akcji zbierają pieniądze m.in. na wyżywienie i nocleg uczestników, a także wypożyczenie sprzętu filmowego. Chcą uzbierać 8 tys. zł. Na każdego, kto wspomoże projekt, czekają nagrody: podziękowania w napisach końcowych filmów, płyty ze zrealizowanymi w tym roku filmami, autografy międzynarodowych filmowców, płyty DVD czy koszulki. Kampania crowdfundingowa ruszyła w czwartek, 14 maja na portalu Polak Potrafi.

 

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
O!PLA 2015_PLAKAT - Kopia (2)
II OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA „O! PoLskiej Animacji”

Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA oraz Koło Krytyków Filmowych Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają na drugą edycję konferencji naukowej O! PoLskiej Animacji....

Zamknij