Friday, Feb. 23, 2024

Short Waves Festival zakończony, czas na werdykt

Autor:

|

7 kwietnia 2014

|

Short Waves Festival zakończony, czas na werdykt

Kino niezależne rośnie w siłę i widać to choćby na podstawie Short Waves Festival. Szósta edycja pobiła rekord popularności. Przez osiem dni fani krótkich filmów wypełniali po brzegi poznańskie sale kinowe i inne festiwalowe miejsca.

Zwycięzcą w konkursie Poznań Open został Mateusz Głowacki, który po swe trofeum sięgnął filmem pt. „Zabicie ciotki”. Z kolei nagrodę Short Waves Grand Prix zgarnął Tomasz Śliwiński – autor produkcji „Nasza klątwa”.

 – Cieszymy się na maksa – mówił Mateusz Głowacki w imieniu twórców „Zabicia ciotki” zapewniając, że już kręci nowe filmy. W 30-minutowej fabule wykorzystał powieść Andrzeja Bursy o 23-letnim Jurku, który próbując wyzwolić się z nudy codzienności popełnia morderstwo. Jury tak uzasadniło wybór: „Dowcipny i surrealistyczny portret zmagań młodego człowieka zmęczonego gadatliwością jego ciotki. Mroczny, a jednocześnie lekki. Spójny od początku do końca. Zaskakuje nas osobliwymi  działaniami, które mają na celu poradzenie sobie z dylematem moralnym związanym z morderstwem. Zbrodnia i kara w śmiertelnie poważnej wersji. W skrócie wszystko, co chcieliście wiedzieć o zabijaniu ciotek, ale baliście się zapytać.”

O przyznaniu nagrody (20 tys. złotych) Tomaszowi Śliwińskiemu zdecydowała międzynarodowa publiczność. Widzowie, którzy oglądali ten film podczas objazdowej części festiwalu w 65 miastach w Polsce i na  świecie oddali w sumie 5 tysięcy głosów. Dokument Tomasza Śliwińskiego to zapis mierzenia się z nieuleczalną chorobą syna. – Nie spodziewałem się, że nasza osobista historia podbije serca tylu widzów – mówił Tomasz Śliwiński odbierając nagrodę.

LISTA LAUREATÓW 6. SHORT WAVES FESTIWAL

NAGRODA JURY POZNAŃ OPEN – Mateusz Głowacki „Zabicie ciotki”
WYRÓŻNIENIE JURY POZNAŃ OPEN – Renata Gąsiorowska „Łukasz i Lotta”
WYRÓŻNIENIE JURY POZNAŃ OPEN – Karma Fryc „Wstyd”
NAGRODA PUBLICZNOŚCI POZNAŃ OPEN – Mateusz Głowacki „Sonda o kobietach”

NAGRODA SHORT WAVES GRAND PRIX – Tomasz Śliwiński „Nasza klątwa”

NAGRODA JURY DANCES WITH CAMERA –  Daphna Mero „Washed”
WYRÓŻŃIENIE JURY DANCES WITH CAMERA –  Drew Lint „Mirrors”
WYRÓŻNIENIE JURY DANCES WITH CAMERA – Paul Sarvis „Rooms”
NAGRODA PUBLICZNOŚCI DANCES WITH CAMERA – Mitchell Rose „Glob Trot”

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
TMNT plakat
Złapane w sieci #135 – TEENAGE MUTANT NINJA TURTLES (1990)

Ach... Wojownicze Żółwie Ninja... Czy jest pośród Czytelników choć jedna osoba, która nie kojarzy tej ekipy? Szczerze wątpię! W tym...

Zamknij