Tuesday, Feb. 7, 2023

Spotkanie z twórcami „Idy” i pokaz filmu

Autor:

|

19 listopada 2015

|

Spotkanie z twórcami „Idy” i pokaz filmu

Oscarowa „Ida” powróci na jeden listopadowy wieczór do kina! Z gościnnym udziałem scenografów, Marcela Sławińskiego i Katarzyny Sobańskiej, zobaczymy wielokrotnie nagradzany film Pawła Pawlikowskiego w sali kinowej nowego budynku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Uhonorowana Oscarem za Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, a także dziesiątkami innych nagród i nominacji, „Ida” to film, który na nowo otworzył światowe kina na polską twórczość. Jak komentował Tomasz Raczek: Pawlikowski w „Idzie” opowiada historię nie w sposób publicystyczny – jak polskie kino ma w zwyczaju – ale niczym poezję. Z jednej strony mamy uniwersalne przesłanie, oparte na intymnej historii odkrywania rodzinnych korzeni, z tragicznym, polsko-żydowskim wątkiem w tle. A z drugiej – wysmakowaną formalnie ucztę czarno-białych, fotograficznych kadrów, oszczędnej, okazjonalnej muzyki, a także stonowanej gry aktorskiej, której siła tkwi w drobnych gestach.

Wydarzenie odbędzie się w czwartek 26 listopada o godz. 19.00 w nowym gmachu katowickiej ASP przy ul. Raciborskiej 50. Prelekcję i dyskusję po seansie poprowadzą Marcel Sławiński i Katarzyna Sobańska, scenografowie filmu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Ponadto, we wtorek 24 listopada, przy Raciborskiej 50, odbędą się również warsztaty scenograficzne prowadzone przez Sławińskiego i Sobańską.

Organizatorami wydarzenia są Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Ars Independent Festival. Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Nowe Otwarcie, inaugurującego początek działalności artystycznej w nowej siedzibie katowickiej Uczelni. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
strazak
Strażacy powracają!

To już druga produkcja dla OSP Mikluszowice, której patronuje serwis Kinoamatorskie.pl. Film ma na celu zobrazowanie marzeń młodych osób, często...

Zamknij