Tuesday, Apr. 16, 2024

Tandemem przez pogranicze

Autor:

|

13 marca 2012

|

 

„Tandemem przez pogranicze” to propozycja dla Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Film w nieszablonowy sposób prezentuje polsko – białoruskie Pogranicze, ukazując je jako magiczną krainę, która żyje własnym rytmem, z dala od medialnego zgiełku, trudnych polsko – białoruskich stosunków… Autorzy tej produkcji chcąc zainteresować nią jak największą ilość osób, zapraszają do zgłaszania się do nich w celu projekcji filmu. Jeżeli więc chcielibyście w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego, bądź innej inicjatywy zorganizować pokaz tego filmu napiszcie na adres: kino@bok.bialystok.pl.

 

Tandemem przez pogranicze

Polska 2012, 61′

 

reżyseria: Anatol „Lolo” Mszyca

scenariusz: Podlasie Makes Me Happy

idea filmu: Maciej Rant

zdjęcia: Paweł Nazaruk, Tomasz Adamski

montaż: Paweł Nazaruk & Hermanos de Chamuco

dźwięk: Krzysztof Sienkiewicz, Adrian Grassman

produkcja: PODLASIE MAKES ME HAPPY

występują: Radek Dąbrowski, Paweł Mickiewicz

 

 

„Tandemem przez pogranicze” to śmiała filmowa próba odpowiedzi na pytanie: czym jest polsko–białoruskie Pogranicze? Dwóch przyjaciół: jeden jest Polakiem o białoruskich korzeniach, drugi Białorusinem o polskim rodowodzie, rusza w rowerową podróż po magicznych, polskich i białoruskich wioskach. Rower umożliwia im powrót do korzeni i daje szansę na pełniejsze doświadczenie wielokulturowości i piękna przygranicznych terenów – wiadomo, że ten kto jedzie wolniej, widzi o wiele więcej… Młodzi ludzie szukają zalet i wad Pogranicza, podczas wyprawy rozmawiają z napotkanymi ludźmi o życiu, historii, śmierci i marzeniach, o przeszłości i przyszłości miejsc w którym mieszkają. Realizacja filmu, zarówno po polskiej, jak i białoruskiej stronie granicy, obfitowała w wiele niespodziewanych i ciekawych zdarzeń. Sześciu filmowców ze sprzętem i rzadko już dziś widywanym tandemem, budziło wielkie zainteresowanie miejscowych mieszkańców… Pogranicze okazało się niezwykle gościnne dla „tandemowych podróżników”. Można pokusić się o stwierdzenie, że to właśnie tam mieszka ostatnia chyba garstka Europejczyków, nie zmanierowanych jeszcze przez szybki i konsumpcyjny tryb życia wielkich miast. Ludzie otwarci, szczerzy, uśmiechnięci, którzy potrafią zaprosić niespodziewanych gości do domu i poczęstować ich hojnie tym, co posiadają, nawet gdy żyją bardzo skromnie. I właśnie wszystkim dobrym ludziom po obu stronach granicy, ten film jest dedykowany!

 

Więcej informacji: facebook.com/PodlasieMakesMeHappy/.

 

Poczuj magię Wschodu – zakochaj się w Pograniczu!

 

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
Złapane w sieci #32 – THE THING FROM ANOTHER WORLD (1951)

  Istoty ze świata pozaziemskiego zawsze cieszyły się sporą popularnością w filmach. Również i w tej produkcji nie zabraknie motywu...

Zamknij