Sunday, Oct. 1, 2023

Trzeci juror Solanina ujawniony!

Autor:

|

25 lipca 2011

|


Trzecim jurorem tegorocznej edycji Solanin Film Festiwal będzie Eryk Lubos. Utalentowany aktor teatralny, telewizyjny i kinowy, uhonorowany nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego zasiądzie w jury 3. Solanin Film Festiwal.

 

ERYK LUBOS

 

Urodzony 6 września 1974 w Tarnowskich Górach. Aktor firmowy i teatralny. Absolwent PWST we Wrocławiu.

 

Do szkoły teatralnej trafił po przedstawieniu Zdzisława Kuźniara. To, co działo się na scenie zafascynowało go do tego stopnia, że rok później był studentem wrocławskiej PWST. W wieku 22 lat zadebiutował na deskach teatru. Od razu po studiach zaczął grać w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Dość szybko poznano się na jego talencie. W 1998 roku otrzymał nagrodę Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz wyróżnienie za umiejętności komediowe w „Igraszkach z diabłem” na XVI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Sześć lat później doczekał się kolejnego wyróżnienia. Tym razem była to Nagroda Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru za najciekawszą rolę męską – rolę Jajo i Streeta w „Zwycięstwie” Barkera (Teatr Współczesnym we Wrocławiu).

 

Eryk Lubos z czasem dał się poznać również publiczności telewizyjnej. Na srebrnym ekranie zadebiutował w serialu „Życie jak poker”, gdzie zagrał Dealera (1998/99) oraz w innych produkcjach jak np. serial „Oficer” – rola Leszka Januchy, „Codzienna 2 m. 3”, „Magda M.”,”Pitbull”, „Ojciec Mateusz” czy, ostatnio w „Usta usta”. Od roku 2003 aktor zagościł także na wielkim ekranie. Pierwszym filmem, w którym wystąpił była „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem”. Rozpoczęło to niezwykle owocny okres w życiu Eryka Lubosa. Od tej pory każdy rok zwiastuje nową produkcję z jego udziałem. Najgłośniejsze to między innymi: „Karol. Człowiek, który został papieżem” (zagrał tam charyzmatyczną rolę oficera Urzędu Bezpieczeństwa), „W dół kolorowym wzgórzem” i „Made in Poland” w reżyserii Przemysława Wojcieszka . Pełny popis swego talentu dał w „Boisku bezdomnych”. Rola przyniosła mu Nagrodę za drugoplanową rolę męską na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

Jednak dopiero brawurowo zagrana postać Igora w „Mojej krwi” przysporzyła aktorowi wiele międzynarodowych nagród i nominacji: w 2009 roku Eryk Lubos został uhonorowany Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego, która przyznawana jest młodym aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością. Natomiast podczas Cypryjskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Złota Afrodyta” otrzymał nagrodę w kategorii Najlepsza główna rola męska. Doceniono go także na MF Fabularnych, Telewizyjnych i Video w Avance – w jego ręce trafiła Nagroda za najlepszą rolę męską. We Wrześni na Ogólnopolskim Festiwalu Filmowym uhonorowany Nagrodą Aktorską, również za film Marcina Wrony. Najnowszym obrazem z jego udziałem będzie „Zabić bobra” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. Na jest aktorem w Teatrze Rozmaitości w Warszawie.

 

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
KochamDziwneKino

KochamDziwneKino to nowa inicjatywa skierowana ku niezależnym filmowcom, którzy podchodzą do swojej twórczości z humorem i dystansem. W zamierzeniu organizatorów...

Zamknij