Friday, Sep. 22, 2023

XI Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN 2010

Autor:

|

20 kwietnia 2010

|

 

Na razie nie spływa z nas gorączka krakowskiego festiwalu Off Plus Camera, na którym właśnie w pocie czoła pracuje nasz wysłannik Jimmy, ale też nie możemy być jednostronni! Za sprawą redaktora Julio mamy okazję również rzucić okiem na XI Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN 2010, który już jutro rozpocznie się we Wrocławiu!

 

Otwierając drugą dekadę swojego istnienia, Festiwal zostaje przy tworzonych przez dziesięć lat sprawdzonych formułach, jak i proponuje nowe atrakcje i propozycje dla wszystkich, nie tylko fanów niezależnej kinematografii.

 

Między 21 a 25 kwietnia w kinie Warszawa we Wrocławiu zgodnie z przyjętą tradycją odbędzie się główny punkt Festiwalu – Konkurs Filmów Polskich oraz nieco młodszy Konkurs Filmów Zagranicznych, który, podobnie jak w ostatnich latach, otworzy KAN. Spośród nadesłanych do KFP 229 fabuł, dokumentów i animacji z całej Polski, Rada Programowa, mierząc się z nie lada wyzwaniem, ostatecznie wybrała 40 filmów, o łącznej długości ponad 11 godzin projekcji, w tym 16 fabuł, 14 dokumentów oraz 9 animacji. W przypadku Konkursu Filmów Zagranicznych Rada Programowa musiała wybierać z 356 pozycji przysłanych ze wszystkich kontynentów. Ostatecznie do Finału zakwalifikowano 46 produkcji, głównie fabuł – tych zobaczymy aż 31. Każdy z konkursów trwał będzie przez dwa festiwalowe dni.

  

Mnóstwo emocji zapewnią z pewnością kultowe już Otwarte Obrady Jury, gdzie każdy, czy to twórca, czy widz, będzie miał okazję wypowiedzieć się na forum na temat obejrzanych filmów oraz podyskutować z Jurorami. W tym roku w Jury Festiwalu KAN zasiądą:

  • * Jerzy Kapuściński – producent filmowy (m.in. Rewersu), były szef redakcji artystycznej TVP2, były dyrektor programowy TVP Kultura, od 2008 roku jest dyrektorem Studia Filmowego KADR;
  • Cezary Harasimowicz – Jeden z najlepszych polskich scenarzystów, pisarz, aktor filmowy i teatralny. Scenarzysta wielu znanych filmów, m.in. 300 mil do nieba, Bandyta, Seszele, Kochankowie z Marony;

  • * Magdalena Kumorek – Aktorka związana z wrocławskim Teatrem Muzycznym Capitol. Zagrała w wielu przedstawieniach teatralnych (Idota, Ulica Szarlatanów i Para nienasycona) i filmach (m.in. w Poranku kojota i W kogo ja się wdałam);
  • * Filip Marczewski – Reżyser, absolwent Łodzkiej PWSFTviT. Twórca filmów: Cyrano, Bieda-ziemia, Melodramat, Jak w niebie. Zdobywca licznych nagród na festiwalach polskich i międzynarodowych, m.in. IDFA Amsterdam, Tampere Film Festival, DocAviev Izrael, Offscary, Sopot Film Festival.

 


Jerzy Kapuściński
Cezary Harasimowicz

Magdalena Kumorek
Filip Marczewski

 

Twórcy będą rywalizować o nagrody: w Konkursie Filmów Zagranicznych – KANewkę Best Foreign Film, a w Konkursie Filmów Polskich kolejno o Brązową, Srebrną i Złotą KANewkę oraz Wyróżnienia w kategoriach: fabuła, dokument i animacja oraz o KANewkaę Specjalną Jury, a także KANewkę Publiczności i KANewkę Dziennikarzy.

Dodatkowymi konkursami i nagrodami XI Festiwalu KAN będą Nominacje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego, konkurs Pozytywne Emocje oraz Nagroda Specjalna KANału Filmowego Zone Europa.

 

Więcej na temat samego festiwalu przeczytacie tutaj.

 

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pierwszy klaps za nami!

  Redakcja Kinaamatorskiego.pl pojawiła się na festiwalu i oto efekty… pierwsze fotografie z samego serca krakowskiej Mekki niezależnych filmowców.  ...

Zamknij