Tuesday, Apr. 16, 2024

Czarny Koń straszy w Katowicach!

Autor:

|

18 maja 2016

|

Czarny Koń straszy w Katowicach!

Tegoroczna edycja Ars Independent, katowickiego festiwalu filmu, animacji, gier wideo i wideoklipu, zaskoczy nas multimedialną sekcją poświęconą współczesnej grozie. Od 27 września do 2 października zobaczymy, zagramy i posłuchamy czego lęka się dzisiaj świat.

Współczesny horror nie musi kojarzyć się z kinowymi szkieletami w szafie. Zagramy w Katowicach w gry, które zapytają o granicę ludzkiego strachu, a także zobaczymy sety animacji i teledysków przybliżające nowe ujęcia grozy, na miarę strachów XXI wieku. Zobaczymy m.in. animowaną „Symfonię 42”, czyli 47 obserwacji na temat irracjonalnych powiązań człowieka z naturą, prezentowaną m.in. w konkursach festiwali Berlinale i Sundance.
– Twórcy teledysków nierzadko wykorzystują horrorowy sztafaż nie po to by straszyć, a raczej by budzić niepokój. Jeśli w wideoklipie spotykamy monstra, są one symbolami wykluczenia, nie zła – komentuje Paweł Świerczek, kurator wideoklipu i muzyki na Ars Independent.
– Animacje spod znaku grozy to często wyświechtane gore czy burtoneska. Szukamy tego co odrzuca tradycyjne estetyki znane nam z kina i zaskakuje plastycznością animowanego języka – uzupełnia Natalia Kaniak, kuratorka animacji.
– Horrorom odmawia się poważnego traktowania, podobnie zresztą jak grom, co zbliża ten gatunek do medium. Grywalna groza to nie tylko ginący głupio nastolatkowie z rąk psychopatycznego mordercy, ale pole najbardziej ekscytujących eksperymentów w interaktywnej rozrywce – dodaje na koniec kurator gier wideo, Jacek Wandzel.
Warto przypomnieć, że jeszcze do 31 maja trwa nabór filmów, animacji, gier wideo i wideoklipów do festiwalowych konkursów.

Ars Independent Festival 2016 odbędzie się w Katowicach od 27 września do 2 października. Organizatorami wydarzenia są Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek oraz Miasto Katowice.

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
plakatof
Oto laureaci O!PLA 2016!

Po niemal dwóch miesiącach i objechaniu rekordowej ilości 69. miejscowości w Polsce dobiegła końca czwarta edycja O!PLA – największego na...

Zamknij