Monday, Dec. 5, 2022

Dark Days otworzy AFD MovieWro

Autor:

|

20 października 2010

|


 

Jak dotrzeć do hermetycznej społeczności, a później przedstawić widzom autentyczny przekaz z takiego „zamkniętego kręgu”? Pytanie to padnie podczas inauguracji Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”, którą uświetni pokaz filmu „Dark Days” Marca Singera.

 

Na początek drugiego sezonu regularnych spotkań z kinem dokumentalnym we Wrocławiu, organizatorzy proponują cykl „Kontra.Dok”, w którego skład wchodzą trzy filmy opisujące środowiska, subkultury, grupy społeczne lub zjawiska pozostające w opozycji do oficjalnego nurtu kultury, powszechnie uznanych prądów intelektualnych, filozoficznych i artystycznych, a także do obowiązujących wartości i ustalonych stylów życia.

Skomplikowana sytuacja bezdomnych żyjących w opuszczonym tunelu nowojorskiego metra, niepotrzebnych i zapomnianych przez społeczeństwo, stanowi temat filmu Marca Singera „Dark Days” (znanego też pod polskim tytułem „Mroczne dni”). Bohaterowie czarno-białego dokumentu, okraszonego muzyką DJ-a Shadowa, stworzyli swój własny, podziemny (dosłownie i w przenośni!) świat, którego centrum jest Love Tunnel.

Hermetyczna społeczność przypomina do pewnego stopnia squot, choć sami mieszkańcy zapomnianego przez wszystkich tunelu, zapewne nie mówiliby o sobie w ten sposób, daleko im do punkowej rebelii. „Dark Days” można potraktować jako oskarżenie systemu, ale także portret osób wykluczonych z głównego obiegu. Obraz Singera zdobył nagrodę publiczności na festiwalu Sundance 2000 i jest przykładem realizacji niezwykle interesującego pełnometrażowego filmu dokumentalnego jeszcze przed swoistym boomem na kino niefikcjonalne, jaki zapanował na świecie w ciągu ostatniej dekady.

  

Po projekcji czeka nas dyskusja o tym, w jaki sposób można nakreślić autentyczny portret zamkniętej społeczności, jakimi drogami dokumentalista/reportażysta może dotrzeć do członków podobnej grupy. Rozmowę poprowadzi Andrzej Jóźwik, dziennikarz TVP Wrocław, znany gościom AFD z udziału w dyskusji po projekcji filmu „Birma VJ”, a rozmawiać będą: Beata Januchta, również z TVP Wrocław, odpowiedzialna za cykl „Dekalog…po Dekalogu”, której serial dokumentalny „Komornicy” zainspirował Feliksa Falka do nakręcenia głośnego filmu „Komornik”, ale głównym powodem uczestnictwa dokumentalistki w spotkaniu jest jej zawodowe zainteresowanie ludźmi bezdomnymi, sytuującymi się na marginesie społeczeństwa, czego dowody znajdujemy m.in. w: „Chłopakach z podwórka” i „Raju tuż za rogiem”. Grono dyskutantów dopełni Jędrzej Morawiecki, współautor filmu „Syberyjski przewodnik”, opowiadającego o rosyjskiej sekcie Wissiaronowców, a także autor opublikowanego niedawno zbioru reportaży „Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie”. Prelekcję przed filmem wygłosi Piotr Czerkawski, dziennikarz filmowy na stałe współpracujący z „Machiną” i „Stopklatką”.

 

Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro” niezmiennie będzie się odbywać w czwartki o godz. 19:00 w sali NOT kina Warszawa. Zgodnie z piękną tradycją Dyskusyjnych Klubów Filmowych, wszystkie pokazy będą poprzedzone prelekcjami, a po projekcjach przewidujemy dyskusje lub spotkania z twórcami. Organizatorem AFD „MovieWro” jest Fundacja Visionica, we współpracy z Odrą-Film.

 

Co: Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro”: „Dark Days”

Gdzie: Kino Warszawa – Sala NOT, Wrocław
Kiedy: 28. Października 2010 r., godz. 19:00
Za ile: 10 PLN

 

Inf. pras

 

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kinoamatorskie.pl trafiło do „Dziupli”!

  W miniony weekend redaktorzy Kinoamatorskie.pl wyruszyli do Czech, aby na zaproszenie Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej poprowadzić wieczór z polską komedią...

Zamknij