Sunday, Sep. 24, 2023

Joanna Kulig jurorem 4. Solanina!

Autor:

|

12 czerwca 2012

|

 

Pierwszoplanowa rola kobieca 4. Solanin Film Festiwal obsadzona! Joanna Kulig to kolejna osoba, która zasiądzie w jury Festiwalu i zmierzy się z offową mocą kina niezależnego.

 

JOANNA KULIG

 

Joanna Kulig urodziła się 24 czerwca 1982 roku w Krynicy Zdroju. Aktorka teatralna – obecnie występuje na deskach warszawskiego OCH Teatru – telewizyjna i filmowa. Szerokiej publiczności znana jest jako artystka wszechstronna – nie tylko znakomicie gra, ale i śpiewa.

 

Joanna Kulig zasłynęła udziałem w głośnym filmie Małgorzaty Szumowskiej „Sponsoring” w 2011 roku, jednak zarówno jej kariera aktorska, jak i wokalna rozpoczęła się dużo wcześniej.

 

 

Ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu oraz szkołę muzyczną II stopnia w klasie śpiewu solowego. Muzyka jest jej ogromną pasją, z którą długo wiązała swoje jedyne plany zawodowe. W 1998 roku zwyciężyła program „Szansa na Sukces”, którego gościem specjalnym był Grzegorz Turnau. W 2002 roku była w gronie półfinalistów programu „Idol”.

 

Nie miała zamiaru zostać aktorką do momentu, kiedy dowiedziała się o utworzeniu w szkole aktorskiej specjalizacji wokalno-estradowej. Dostała się za drugim razem i tym sposobem w 2007 roku była już absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W trakcie studiów przekonała się do aktorstwa i często chodziła na castingi. Jej upór został nagrodzony – otrzymała bowiem rolę w „Operetce”, w spektaklu reżyserowanym przez Mikołaja Grabowskiego. Na deskach krakowskiego Teatru STU mogła zaprezentować swój talent aktorski i wokalny. Ta rola okazała się dla niej trampoliną do kariery. Dostrzeżona przez producentów, w 2008 roku po raz pierwszy wystąpiła na wielkim ekranie rolą Teresy w filmie Grzegorza Packa „Środa Czwartek rano”. Za debiut otrzymała nagrodę Prezydenta Gdyni na Festiwalu Filmów Fabularnych oraz Złotą Kaczkę, nagrodę Czytelników miesięcznika „FILM”, dla najlepszej aktorki.

 

Wkrótce zagrała także w spektaklu „Doktor Halina”. Jej występ został doceniony – otrzymała nagrodę, również dla najlepszej aktorki, na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV „Dwa Teatry”.

 

Cały czas pozostając wierna teatrowi, wzięła udział w spektaklach dla Teatru Telewizji. Pokazała się również widzom szklanego ekranu, występując w kilku serialach, między innymi w „Szpilkach na Giewoncie”, „Pensjonacie pod Różą” czy„Czasie honoru”. W 2011 roku zagrała w polskiej komedii „Los numeros” w reżyserii Ryszarda Zatorskiego.

 

Jednak to trudna rola w dość kontrowersyjnym „Sponsoringu” Małgorzaty Szumowskiej przyniosła jej największy rozgłos. W filmie pojawiła się obok takich znakomitości światowego kina, jak: Juliette Binoche czy Krystyna Janda. Rola Alicji w jej wykonaniu wzbudziła zachwyt filmowców i publiczności. Została uhonorowana Złotym Lwem oraz Nagrodą Specjalną (Kryształową gwiazdą Elle) na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jej talent został zauważony przez filmowców z Europy i Stanów Zjednoczonych – w przyszłym roku na ekrany kin wchodzi niemiecko-amerykańsko-brytyjska produkcja „Hansel and Gretel: Witch Hunters” z jej udziałem.

 

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
Premiera „Drogi do zrozumienia”

Będąc w Gliwicach mieliśmy nieskrywaną przyjemność uczestniczyć w premierze filmu Marcina Kondraciuka: "Droga do zrozumienia". Jest to opowieść, zdawałoby się...

Zamknij