Sunday, Sep. 24, 2023

Marian Dziędziel w Jury Solanina

Autor:

|

29 czerwca 2012

|

 

Znamy kolejną osobę, która zasiądzie w czwartej edycji festiwalu Solanin, który odbędzie się 15 sierpnia w Nowej Soli. Jurorem tym został Marian Dziędziel!

 

MARIAN DZIĘDZIEL

 

Marian Dziędziel – Ślązak, Człowiek teatru i filmu – seriali i obrazów dużego ekranu. Przyjaciel Krzysztofa Krauzego i Wojtka Smarzowskiego, często występuje w towarzystwie: Sławomira Orzechowskiego, Andrzeja Grabowskiego, Roberta Więckiewicza, Jacka Braciaka, Eryka Lubosa, Marcina Dobrocińskiego, Arkadiusza Jakubika.

 

Absolwent krakowskiej PWST. Od roku 1969 r. występuje na scenie Teatru Słowackiego w Krakowie. Już w czasie studiów, w 1968 r., debiutuje w filmie – pojawia się w 16. odcinku „Stawki większej niż życie”. Następnie występuje m.in. w takich filmach jak: „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie”, „Rodzina Kanderów”, „Życie za życie. Maksymilian Kolbe”, „Gry uliczne”, „Sezon na leszcza”, „Pianista”, „Glina”.

 

Zagrał w ponad 90 produkcjach filmowych – w większości były to role drugoplanowe, co nie oznacza, że mało wyraziste. Wielkim sukcesem okazała się rola w filmie Wojtka Smarzowskiego „Wesele”, za którą w 2004 r. otrzymał Nagrodę za Pierwszoplanową Rolę Męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2005 r. za tę rolę zdobył również statuetkę Orzeł – Polską Nagrodę Filmową. Zanim jednak trafił na plan filmowy Wojtka Smarzowskiego przełomem okazał się rok 1996. Wtedy bowiem reżyser „Wesela” robił fotosy i kręcił reportaż z planu „Gier ulicznych”, w których grał Dziędziel. Wkrótce aktor wystąpił w jego debiucie filmowym „Małżowina”(1998) oraz w przedstawieniu Teatru Telewizji pt. „Kuracja”(2001) i w spektaklu „Kraksa” wg Friedricha Dürrenmatta (2005) na deskach Teatru Starego w Krakowie.

 

Współpraca obu artystów owocuje kolejnym sukcesem – w 2010 r. jest nominowany do nagrody Orła za najlepszą główną rolę męską w filmie „Dom zły” i otrzymuje Złotą Kaczkę przyznawaną przez pismo „Film” dla najlepszego aktora w sezonie 2009/2010. W 2011 r. znowu pojawia się w filmie Smarzowskiego, w przejmującej „Róży”. Nie dziwi więc pojawiające się często stwierdzenie, że aktor stał się „twarzą filmów Smarzowskiego”. Niebawem będziemy mogli podziwiać jego kreację w nowej produkcji reżysera pt. „7 dni”.

 

Warto zaznaczyć, że Aktor zdobywa laury, grając również u innych reżyserów: rola w filmie „Zero” Pawła Borowskiego zostaje doceniona przez pismo „Film”, które przyznaje artyście Złotą Kaczkę dla najlepszego aktora w sezonie 2009/2010. Kolejny występ w filmie „Kret” w reżyserii Rafaela Lewandowskiego zostaje uhonorowany w 2011 r. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – otrzymuje Nagrodę za Drugoplanową Rolę Męską. Świetna kreację stworzył również w filmie Grzegorza Zglińskiego „Wymyk”.

 

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
Będzie „Dubel”

Uwaga! Uwaga! Z największą przyjemnością chcemy Was poinformować o kolejnej rozbudowie oferty naszego serwisu. Już za tydzień w czwartek na...

Zamknij