Tuesday, Apr. 16, 2024

MovieWro: Tolerancja w mieście nietolerancji

Autor:

|

21 października 2010

|


 


Drugie w tym sezonie spotkanie w ramach Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro” stanowi okazję do wejrzenia w tygiel kulturowy Jerozolimy, miasta trzech religii i podziałów społecznych oraz politycznych. Szansa będzie wyjątkowa, bo najpierw zaprezentowany zostanie film „Miasto granic” w reż. Yun Suh, a po projekcji odbędzie się dyskusja pod hasłem „Tolerancji w mieście nietolerancji”.

 


 

„Miasto granic” to bez wątpienia jeden z dokumentów, które próbują objąć najszerszy zakres problemów w obrębie pojedynczego dzieła filmowego. Nagrodzony na Berlinale film w reżyserii Yun Suh koncentruje się na otwarciu w Jerozolimie pierwszego klubu gejowsko-lesbijskiego. Autorka dokumentu pokazuje życie kilkorga bohaterów będących bywalcami klubu i zaangażowanych w działalność na rzecz osób o orientacji homoseksualnej, prezentuje codzienne funkcjonowanie w bliskim sąsiedztwie konserwatywnej społeczności jerozolimskiej. Z filmu wyłania się obraz miasta podzielonego na wielu płaszczyznach. Reżyserka pozwala na obserwację tygla kulturowego, jaki funkcjonuje w Jerozolimie, mieście trzech skonfliktowanych ze sobą religii (judaizmu, chrześcijaństwa i islamu). Jerozolima jest miastem podzielonym, dosłownie i w przenośni, a podziały realizują się na płaszczyźnie społecznej, politycznej, religijnej i światopoglądowej.

 

W konkursie piosenki Eurowizji w 1998 r. z powodzeniem (I miejsce) reprezentował Izrael transseksualny Dana International, co wywołało w kraju wiele protestów ortodoksyjnych Żydów, a zarazem spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem liberalnej części społeczeństwa. Sprzeczności i konflikty stanowią chleb powszedni dla mieszkańców Jerozolimy. Film prezentowano m.in. na ubiegłorocznych Nowych Horyzontach, zdobył też jedną z nagród na Berlinale 2009.

 

Po pokazie, dyskusję pod hasłem „Tolerancja w mieście nietolerancji” poprowadzi Andrzej Jóźwik, dziennikarz TVP Wrocław, aktywnie działający w blogosferze, wcześniej współpracownik wielu prestiżowych mediów. Wśród dyskutantów znajdzie się Paweł Smoleński. Na stałe pracuje on w „Gazecie Wyborczej”, ale w dyskusji weźmie udział ze względu na swoje zamiłowanie do państwa żydowskiego, którego dowód stanowi zbiór reportaży „Izrael już nie frunie”. Wnikliwe spojrzenie w problematykę żydowską, jakie cechuje Smoleńskiego, sprawia, że trudno o lepszego gościa dyskusji o sprzecznościach, jakimi targana jest Jerozolima.

 

Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro” będzie odbywać się zawsze w czwartki o godz. 19:00 w sali NOT kina Warszawa. Zgodnie z tradycją Dyskusyjnych Klubów Filmowych, wszystkie pokazy będą poprzedzone prelekcjami, a po projekcjach przewidujemy dyskusje lub spotkania z twórcami. Organizatorem AFD „MovieWro” jest Fundacja Visionica, we współpracy z Odrą-Film.

 

Co: „Miasto granic”, reż. Yun Suh

Gdzie: Kino Warszawa – sala NOT, Wrocław

Kiedy: 4. listopada 2010 r., godz. 19:00

Za ile: 10 PLN

 

Inf. pras.

 

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
„Portrety Nieba”

  Jest nam bardzo miło poinformować, że mamy kolejną okazję wypromować produkcję niezależną. Tym razem reklamujemy pełnometrażową fabułę, której twórcą...

Zamknij