MovieWro: Tolerancja w mieście nietolerancji
Drugie w tym sezonie spotkanie w ramach Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro” stanowi okazję do wejrzenia w tygiel kulturowy Jerozolimy, miasta trzech religii i podziałów społecznych oraz politycznych. Szansa będzie wyjątkowa, bo najpierw zaprezentowany zostanie film „Miasto granic” w reż. Yun Suh, a po projekcji odbędzie się dyskusja pod hasłem „Tolerancji w mieście nietolerancji”.
„Miasto granic” to bez wątpienia jeden z dokumentów, które próbują objąć najszerszy zakres problemów w obrębie pojedynczego dzieła filmowego. Nagrodzony na Berlinale film w reżyserii Yun Suh koncentruje się na otwarciu w Jerozolimie pierwszego klubu gejowsko-lesbijskiego. Autorka dokumentu pokazuje życie kilkorga bohaterów będących bywalcami klubu i zaangażowanych w działalność na rzecz osób o orientacji homoseksualnej, prezentuje codzienne funkcjonowanie w bliskim sąsiedztwie konserwatywnej społeczności jerozolimskiej. Z filmu wyłania się obraz miasta podzielonego na wielu płaszczyznach. Reżyserka pozwala na obserwację tygla kulturowego, jaki funkcjonuje w Jerozolimie, mieście trzech skonfliktowanych ze sobą religii (judaizmu, chrześcijaństwa i islamu). Jerozolima jest miastem podzielonym, dosłownie i w przenośni, a podziały realizują się na płaszczyźnie społecznej, politycznej, religijnej i światopoglądowej.
W konkursie piosenki Eurowizji w 1998 r. z powodzeniem (I miejsce) reprezentował Izrael transseksualny Dana International, co wywołało w kraju wiele protestów ortodoksyjnych Żydów, a zarazem spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem liberalnej części społeczeństwa. Sprzeczności i konflikty stanowią chleb powszedni dla mieszkańców Jerozolimy. Film prezentowano m.in. na ubiegłorocznych Nowych Horyzontach, zdobył też jedną z nagród na Berlinale 2009.
Po pokazie, dyskusję pod hasłem „Tolerancja w mieście nietolerancji” poprowadzi Andrzej Jóźwik, dziennikarz TVP Wrocław, aktywnie działający w blogosferze, wcześniej współpracownik wielu prestiżowych mediów. Wśród dyskutantów znajdzie się Paweł Smoleński. Na stałe pracuje on w „Gazecie Wyborczej”, ale w dyskusji weźmie udział ze względu na swoje zamiłowanie do państwa żydowskiego, którego dowód stanowi zbiór reportaży „Izrael już nie frunie”. Wnikliwe spojrzenie w problematykę żydowską, jakie cechuje Smoleńskiego, sprawia, że trudno o lepszego gościa dyskusji o sprzecznościach, jakimi targana jest Jerozolima.
Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro” będzie odbywać się zawsze w czwartki o godz. 19:00 w sali NOT kina Warszawa. Zgodnie z tradycją Dyskusyjnych Klubów Filmowych, wszystkie pokazy będą poprzedzone prelekcjami, a po projekcjach przewidujemy dyskusje lub spotkania z twórcami. Organizatorem AFD „MovieWro” jest Fundacja Visionica, we współpracy z Odrą-Film.
Co: „Miasto granic”, reż. Yun Suh
Gdzie: Kino Warszawa – sala NOT, Wrocław
Kiedy: 4. listopada 2010 r., godz. 19:00
Za ile: 10 PLN
Inf. pras.
Nikt
Przepiękny film...nie wiem co dodać...piękne kilkanaście minut. DziękuZza miedzy #6 - 15 porad, jak zostać lepszym reżyserem?
Bardzo dobre, konkretne wskazówki. Jestem ciekawa, czy współcześnie obDubel#14 - Obróbka skrawaniem (2012)
Dziękuję za recenzję i pozdrawiam :)Rumuński Szwadron
Szczerze, dawno się tak nie ubawiłem tym absurdalnym humorem. Jedyna