Tuesday, Apr. 16, 2024

OFFmaster vol.3 – relacja

Autor:

|

9 marca 2015

|

OFFmaster vol.3 – relacja

28 lutego w Krakowie przeprowadziliśmy trzecią już edycją ogólnopolskich warsztatów filmowych OFFmaster. Inicjatywa spotkała się z odzewem zarówno ze środowiska filmowego, jak i fotograficznego, co bardzo nas ucieszyło, ponieważ dyskusje filmowców z fotografami zawsze są przepełnione ogromną dozą pasji.

Podczas 10 godzinnych zajęć, uczestnicy zapoznali się z szerokim programem, który miał za zadanie nakreślić szerokie obszary wiedzy dotyczące tematyki filmowej. Rozmawialiśmy między innymi o:

  • filmowaniu lustrzanką cyfrową VDSLR oraz kamerą typu handycam,
  • prawidłowych ustawieniach kamery/lustrzanki do realizacji filmowych,
  • doborze optyki i systemach stabilizacji obrazu,
  • oświetleniu w filmie i zasadach modelowania światłem,
  • warsztacie dźwiękowca,
  • reżyserii i opowiadaniu obrazem,
  • podstawach scenopisarstwa i poszukiwaniu inspiracji,
  • podstawowych elementach dziennikarstwa w realizacjach reporterskich.

Ponadto każdy uczestnik miał możliwość zaprezentowania swojego pomysłu na etiudę fabularną, który został poddawany pod konstruktywną krytykę zarówno prowadzących, jak i samych warsztatowiczów. Dzięki takiej formule, wykształciło się wiele nowych inspiracji i motywów, które dały szansę powiększyć głębię filmów, które dopiero powstaną.

Było jednak także miejsce na filmy, które miały już swoją premierę. Część uczestników przyniosła ze sobą autorskie etiudy, które wspólnie komentowaliśmy, mogąc jednocześnie zapoznać się z interpretacją ich twórców. Całość zajęć odbywała się w klimacie luźnym, aczkolwiek mobilizującym, ponieważ wiedzy do opanowania było sporo, a czasu jak zwykle za mało, bo przecież o filmie można opowiadać bez przerwy.

Tym bardziej, że o sztuce filmowej opowiadało tym razem trzech prelegentów. Wiktor Obrok – krakowski scenarzysta i reżyser, Miłosz Horodyski – reportażysta i realizator filmowy, oraz moja skromna osoba.

Jeśli nie załapaliście się na trzecią edycję OFFmastera, a chcielibyście wiedzieć, kiedy odbędą się kolejne warsztaty, koniecznie odwiedźcie tę stronę i zapiszcie się do newslettera! Dodatkową zachętą niech będzie fakt, że każda osoba zapisana do newslettera ma prawo do 5% zniżki na udział w warsztatach! Do zobaczenia przy okazji kolejnej edycji!

Warto polubić również OFFmaster na Facebooku.

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
ckis
Środy z kinem niezależnym

25 marca w kinie Oskard w Koninie odbędzie się pokaz inaugurujący cykl pt. "Środy z kinem niezależnym". Jest to część...

Zamknij