Thursday, Feb. 9, 2023

Wkrótce premiera „Braci”

Autor:

|

16 kwietnia 2016

|

Wkrótce premiera „Braci”

7 maja 2016 w wojnickim kinie Wawel odbędzie się premiera filmu niezależnego nastoletniego reżysera. Maciej Kapek, twórca „Poniedziałku”, wybrał tym razem temat bardzo ciężki – film ukazuje losy dwóch braci, którzy w wyniku konfliktu zbrojnego ukrywają się razem w schronie. W przeszłości różne koleje losu ich ze sobą poróżniły i żyją w głębokiej nienawiści do siebie. Przebywanie razem dzień i noc może zmienić ich relacje.

Mikołaj, grany przez Jana Kantego Karpińskiego, jest poetą, który próbuje otrzymać się na swojej twórczości. Jest to człowiek melancholijny, delikatny, nastawiony do życia pesymistycznie.
Bartosz, grany przez Dawida Maciąga, jest człowiekiem bardziej żywiołowym, który nie rozumie sposobu myślenia swojego brata.
Między mężczyznami jest jeszcze jedna osoba – Ania, grana przez Magdalenę Jewułę, dziewczyna ważna w życiu obu z nich.

Film „Bracia” skupia się w lwiej części na jednym pomieszczeniu, którym jest schron. Raz na jakiś czas pojawiają się retrospekcje, które wyjaśniają genezę konfliktu mężczyzn, a także ukazują ich relacje w dzieciństwie (wówczas bohaterów grają Kacper Boryczko i Piotr Gawin).

Muzykę do filmu skomponował krakowski muzyk Miłosz Konarski – ścieżka dźwiękowa opiera się na instrumentach smyczkowych, aczkolwiek występują w niej także instrumenty dęte oraz inne (chociażby organy piszczałkowe).

Maciej Kapek o „Braciach”: „Jest to projekt zupełnie innej wagi niż mój poprzedni film. „Poniedziałek” był cichy i kameralny, „Bracia” mimo tego, że lwia część akcji dzieje się w małym pomieszczeniu są zupełnie inni. Niektórzy mówili, że „Poniedziałek” był dla nich filmem mocnym i dotknął ich emocjonalnie. „Bracia” zniszczą tych ludzi psychicznie. Atmosfera filmu jest bardzo ciężka, a konflikt mocno zarysowany i dramatyczny. Nie można wskazać dobrego i złego – obaj mężczyźni mają liczne wady, lecz są tak naprawdę dobrymi ludźmi w trudnej sytuacji życiowej. Chcę wywołać u widza rozdarcie między Bartkiem a Mikołajem, sprawić by nie potrafił życzyć dobrze tylko jednej ze stron.”

W „Braciach” mocno wyróżniają się kreacje aktorskie głównej obsady. Dawid Maciąg idealnie oddaje żywiołowego i sarkastycznego Bartosza, a Jan Kanty Karpiński jako Mikołaj powoli ujawnia swój potencjał, by ukazać szczyt możliwości w końcówce filmu.

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Processed with VSCO with t1 preset
Festiwal kiloff ogłasza nazwisko pierwszego jurora i ostatni before

Organizatorzy festiwalu kiloff zdradzają nazwisko pierwszego tegorocznego jurora! Kaja Klimek - miłośniczka filmu, przygotowuje pracę doktorską na Uniwersytecie Jagiellońskim, pisała...

Zamknij