Tuesday, Jan. 31, 2023

Złapane w sieci #126 – ATTACK OF THE 50FT. WOMAN (1993)

Autor:

|

2 lutego 2014

|

Złapane w sieci #126 – ATTACK OF THE 50FT. WOMAN (1993)

ATTACK OF THE 50FT. WOMAN (1993)
reż. Christopher Guest

Atak kobiety olbrzyma poster5Gigantyczna tarantula, gigantyczna modliszka, gigantyczne mrówki i szarańcza. W latach 50. wszystko przybierało gigantyczne rozmiary, nie tylko owady, chociaż te zdecydowanie najczęściej. W 1958 roku Nathan Juran, reżyser takich hitów jak „The Deadly Mantis” (o gigantycznej modliszce), „20 Million Miles To Earth” (z gigantycznym jaszczurem o imieniu Ymir), czy „The 7th Voyage Of Sinbad” (z różnymi gigantycznymi stworami), wstydliwie chowający swoje osiągnięcia niższych lotów („The Brain From Planet Arous”) pod pseudonimem Nathan Hertz, zdecydował się powiększyć do gigantycznych rozmiarów kobietę. I tak oto Allison Hayes (m.in. „Zombie Of Mora Tau”) urosła do rozmiaru ponad 15 metrów (czyli tak coś około 5 piętra). 35 lat później komik i doraźny reżyser, Christopher Guest, nakręcił dla telewizji HBO remake obrazu Jurana/Hertza.

Nancy ma uporządkowane życie: bogatego ojca, który kontroluje każdy jej ruch oraz pazernego męża, który ją zdradza. Pewnego wieczoru, wracając z regularnej wizyty u psychologa, zostaje zmuszona przez statek kosmiczny do zjechania na pobocze, a następnie dotknięta tajemniczym światłem. Niewierny mąż, chcący za wszelką cenę dobrać się do majątku rodziny Cobbów, planuje wykorzystać ten fakt przeciwko Nancy – w końcu ludzie, którzy widzą UFO nie mogą być w pełni władz umysłowych, a co za tym idzie, rozporządzać pieniędzmi. Sytuacja zaczyna się komplikować, atmosfera zagęszczać, a Nancy coraz bardziej stresować. Gdy wreszcie wybucha gniewem, niespodziewanie rośnie do gigantycznych rozmiarów.

Stylizacja na lata 50., delikatnie przerysowane postaci, UFO – te elementy sprawiają, że widz podchodzi z dystansem do prezentowanych wydarzeń, a przecież rozgrywa się tutaj poważny dramat. Nancy (seksowna Daryl Hannah) po śmierci ukochanej matki tak naprawdę nie ma nikogo bliskiego. Ojciec skupia się na pomnażaniu majątku, mąż (Daniel Baldwin z klanu Baldwinów) wykorzystuje każdą okazję, by zdradzać ją z miejscową kosmetyczką o imieniu Honey. Jedyną ostoją są sesje z psychoterapeutką (w tej roli ówczesna partnerka Clinta Eastwooda, Frances Fisher). Widz  ma więc do czynienia z bajkowym moralitetem (całkiem niezłym zresztą, o ile lubi się taką konwencję). Na takie kino należy przygotować się zasiadając do „Ataku kobiety olbrzyma”.

Na koniec dwie ciekawostki. Na ścianie w rezydencji ojca Nancy, pana Cobba, widzimy zdjęcie jego i prezydenta Nixona. Po kolorze włosów obecnie siwego Cobba, możemy wnioskować, że fotka została zrobiona ze 20 lat temu. Nixon wygląda zaś jak za czasów swojej prezydentury (lata 1969-1974). Sugerowałoby to, że w filmie mamy lata 90., podczas gdy wszystko inne sugeruje lata 50.
W scenie, w której gigantyczna Nancy zagląda przez ekran do kina samochodowego, wyświetlany jest właśnie oryginalny „Attack Of The 50ft Woman” w reżyserii Nathana Hertza z 1958 roku.

Share This Article

O autorze

Dawid Gryza

Dawid Gryza

Reżyser z pasji i maniak filmów dziwnych. Współtwórca "PECADORa" i Festiwalu Filmowego "Kocham Dziwne Kino". Prowadzi blogi "Karmiony celuloidem" oraz "Kocham dziwne kino". Publikuje recenzje na www.kinoamatorskie.pl w dziale "Złapane w sieci". Kontakt: dawidgryza@gmail.com

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Bruce LaBruce
Filmowy wrzesień w Katowicach

4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ars Independent odbędzie się w Katowicach między 23 a 28 września 2014 roku. Gościem specjalnym...

Zamknij