Sunday, Sep. 24, 2023

Złapane w sieci #168 – BILL COSBY: HIMSELF (1983)

Autor:

|

14 grudnia 2014

|

Złapane w sieci #168 – BILL COSBY: HIMSELF (1983)

BILL COSBY: HIMSELF (1983)
reż. Bill Cosby

Bill Cosby HimselfUwielbiam amerykańskie stand up comedy. Inteligentne, szczere, choć często wulgarne, bezlitośnie piętnujące absurdy życia codziennego, a także wytykające nam nasze przywary. Jak mają się do tego polskie jarmarczne kabarety z przerysowanymi do granic dobrego smaku postaciami i skeczami? Odpowiedź na to pytanie pozostawię Państwu, ale podpowiedź podsunę w dalszej części recenzji ;).

Dokładnie rok temu na łamach cyklu „Złapane w sieci” zaprezentowałem jeden z moich ulubionych show w wykonaniu arcy-zabawnego Eddiego Murphy’ego. Tym razem mój wybór padł na jedno z najgorętszych nazwisk ostatnich miesięcy. Przed Państwem – Bill Cosby we własnej osobie!

Komik wychodzi na scenę w eleganckim garniturze i opowiada zgromadzonej widowni, co ciężko pracujący ludzie rozumieją pod pojęciem weekendowego relaksu. Od razu czujemy się jakbyśmy dostali reprymendę od starszego i mądrzejszego człowieka. To troszkę tak jakby nasz rodzic robił nam wykład na temat beznadziejności ćpania i picia po tym jak wróciliśmy w niedzielę nad ranem do domu po całonocnej libacji. Po krótkiej opowiastce o wizycie w gabinecie stomatologicznym dostajemy to, co później mogliśmy oglądać przez osiem sezonów, a mianowicie postać kochającego męża i przykładnego ojca piątki dzieci.

Wydarzenia ostatnich miesięcy rzuciły jednak cień na tę – wydawałoby się – nieskazitelną postać, odznaczoną w 2002 roku za wyjątkowe zasługi Medalem Wolności. Okazało się bowiem, że kilkanaście kobiet utrzymuje, iż aktor podał im narkotyki i wykorzystał seksualnie. Sprawa wypłynęła zresztą już kilka lat temu, ale adwokaci komika zasugerowali mu pójście na ugodę. Tym razem niestety tak łatwo może się z tego nie wykaraskać.

Odłóżmy jednak chwilowo na bok sensacyjne newsy i cofnijmy się o 31 lat, do maja 1983 roku i występu w Hamilton Place Theatre w Ontario, czyli – planowanej bądź nie – zapowiedzi mającego nadejść za nieco ponad rok sitcomu „Bill Cosby Show”.

Share This Article

O autorze

Dawid Gryza

Dawid Gryza

Reżyser z pasji i maniak filmów dziwnych. Współtwórca "PECADORa" i Festiwalu Filmowego "Kocham Dziwne Kino". Prowadzi blogi "Karmiony celuloidem" oraz "Kocham dziwne kino". Publikuje recenzje na www.kinoamatorskie.pl w dziale "Złapane w sieci". Kontakt: dawidgryza@gmail.com

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
MASSACARADE teaser
Krwisty MASSACARADE zawita w 2015

Właśnie na naszej skrzynce wylądowała niezwykle miła informacja, według której w 2015 roku możemy oczekiwać nowego dzieła znanego już Wam...

Zamknij