Wednesday, Oct. 4, 2023

Złapane w sieci #93 – HUMANOIDS FROM THE DEEP (1980)

Autor:

|

19 maja 2013

|

Złapane w sieci #93 – HUMANOIDS FROM THE DEEP (1980)

HUMANOIDS FROM THE DEEP (1980)
reż. Barbara Peeters

Humanoids poster Co może wyniknąć ze skrzyżowania „Potwora z Czarnej Laguny” ze „Szczękami” i „Piraniami”? Jeśli zamierzaliście odpowiedzieć, że nic dobrego to lepiej ugryźcie się w język. „Humanoidy z głębiny” to pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników dziwnych filmów.

W wiosce rybackiej Noyo trwają przygotowania do dorocznego Festiwalu Łososia. W tym roku wypada 75 rocznica, więc atrakcji ma być co niemiara. Jak się jednak wkrótce okaże najbardziej ekscytujące atrakcje przybędą niespodziewanie z głębin oceanu. Humanoidalne kreatury zrodzone ze zmutowanego DNA wychodzą na ląd i zaczynają spółkować z atrakcyjnymi dziewczynami. Sprawę bada miejscowy rybak Jim Hill i atrakcyjna pani naukowiec Susan Drake.

Film znany jest również pt. „Monster” co może sprawić, że pomylimy go z innym „Monsterem”, również z 1980 roku, w reżyserii Kennetha Harforda z Jamesem Mitchumem i Johnem Carradine’em w rolach głównych. Na domiar złego oba filmy mają dość podobne plakaty.

Pierwotnie reżyserię „Humanoids From The Deep” zaproponowano Joemu Dante, ten jednak propozycję odrzucił. W sumie nie powinno to nikogo dziwić, wyreżyserowane przez niego „Piranie” z 1978 roku mają dość podobną fabułę. Skorzystała z tego Barbara Peeters, która na koncie miała wówczas 5 filmów (był to ostatni raz kiedy zasiadała za sterami pełnego metrażu, do końca filmowej kariery kręciła później jedynie epizody telewizyjnych seriali). Producenci, w tym Roger Corman, uznali jednak, że w filmie zbyt mało jest elementów potrzebnych do zaspokojenia miłośników kina exploitation. Wtedy do akcji wkroczył drugi reżyser, James Sbardellati (późniejszy twórca „Deathstalkera” z 1983 roku). Jego zasługą są sceny gwałtów, wszelkie golizny i gore. Niestety nie spodobało się to Barbarze Peeters i aktorce Ann Turkel. Ich prośba o wycofanie nazwisk z produkcji została odrzucona.

Autorem muzyki jest wybitny kompozytor James Horner (m.in. „Commando”, „Braveheart”, „Titanic”).

W 1996 roku niejaki Jeff Yonis (m.in. „Bloodfist V: Human Target” 1994r.) nakręcił dla telewizji remake filmu z Emmą Samms (gwiazdą seriali „Dynastia” i „Dynastia Colbych”) i Robertem Carradinem (syn Johna Carradine’a, przyrodni brat Davida, ostatnio pojawił się w „Django Unchained”) w rolach głównych.

„Humanoids From The Deep” łączy w sobie klimat klasycznych monster movies z lat 50. z typowymi dla lat 80. horrorami. Są potwory, golizna i gore. Do tego dochodzą bardzo dobre zdjęcia i muzyka późniejszego zdobywcy dwóch OSCARów. Świetna charakteryzacja i zawrotne tempo, które nie pozwalają nam ani na chwilę oderwać wzroku od ekranu.

Share This Article

O autorze

Dawid Gryza

Dawid Gryza

Reżyser z pasji i maniak filmów dziwnych. Współtwórca "PECADORa" i Festiwalu Filmowego "Kocham Dziwne Kino". Prowadzi blogi "Karmiony celuloidem" oraz "Kocham dziwne kino". Publikuje recenzje na www.kinoamatorskie.pl w dziale "Złapane w sieci". Kontakt: dawidgryza@gmail.com

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
logo_up
Dozwolone do 21”/UP TO 21 nadchodzi!

Wrzesień obrodzi nam w ciekawe wydarzenia w kinie niezależnym. Dopiero pisaliśmy o Festiwalu "Barejada", a już dzisiaj przypominamy Wam, że...

Zamknij