Friday, Jan. 27, 2023

Festiwale niezależne

Autor:

|

7 marca 2010

|

Festiwale niezależne

Oto lista kilku miejsc, które mogą pomóc otworzyć Wam drzwi do Waszej filmowej kariery lub też miejsc, gdzie zaczerpniecie inspiracji i zdobędziecie doświadczenie. Ze względu na zakaz dyskryminacji w naszym państwie, znajdziecie tu zarówno te festiwale, które mają już swoją rangę w świecie filmu amatorskiego, jak i te które dopiero zaznaczają swoją obecność na filmowej mapie Polski.

 

Wybierz interesujący Cię festiwal filmów niezależnych:


    plamin soffamin
 

soffa

Superorbitalny Festiwal Filmów Amatorskich SOFFA (Olsztyn)

Festiwal amatorskich, niezależnych filmów krótkometrażowych odbywający się od 2007 w Olsztynie, którego organizatorem  jest olsztyńska biblioteka multimedialna Planeta 11. W ramach festiwalu odbywają się plenerowe pokazy filmowe, spotkania z ludźmi kina, warsztaty filmowe oraz wykłady tematyczne. Jury konkursu przyznaje nagrody w pięciu kategoriach: film fabularny, dokumentalny, film animowany , ‚to mnie kręci-film z komórki’ oraz ‚olsztyński talent’. Swoją nagrodę przyznaje również publiczność.

planeta

Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Filmów Fabularnych „.PLaneta” (Katowice)

Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Filmów Fabularnych „.Planeta” kierowany jest do młodzieży do lat 19. Tematyka pierwszej edycji konkursu to żywioły. Mogą być one ujęte w jakikolwiek sposób – liczymy na kreatywność uczestników. Zgłaszany film powinien trwać dłużej niż minutę, jednak jego długość nie powinna przekraczać pięciu minut. Zgłoszenia przyjmujemy do 19. maja. Szczegółowe informacje na temat festiwalu znajdują się na http://ofaffplaneta.wordpress.com. Serdecznie zapraszamy.

Festiwal Filmowy w Kochanowskim (Warszawa)

Otwarta, powszechnie znana impreza jest świetną okazją dla twórców-amatorów, by zaprezentować swoje dzieła. Młodzi filmowcy mają zagwarantowaną zupełną dowolność w wyborze gatunków filmowych. Potwierdza to fakt, że w kochanowskim kinie wyświetlano dotychczas m.in. etiudy filmowe, dokumenty, liczne komedie czy też filmy grozy, które będą w tym roku motywem przewodnim. Widzowie natomiast wciąż łakną nowych doznań i ze zniecierpliwieniem czekają na oryginalne pomysły artystów. Zgłaszane przez licealistów projekty będą oceniane nie tylko przez publiczność, ale także przez profesjonalne jury, które podczas uroczystej gali ogłosi zwycięzców w poszczególnych kategoriach.


 

 

OKFA (Konin)

OKFA to wyjątkowe wydarzenie o wieloletniej tradycji (najstarszy festiwal poświęcony filmowcom amatorom) – pierwsze edycje realizowano w wielu polskich miastach, w latach 90. konkurs zagościł w Koninie i do dziś w nim pozostał. Festiwal promuje i popularyzuje kino niezależne objawiające się różnorodnością gatunków i tematów.
OKFA Jest inicjatywą wspierającą twórców amatorów, od kilku lat także studentów szkół filmowych. Nowością w tym roku jest wprowadzenie do regulaminu kolejnej kategorii – film szkolny – obejmującej produkcje filmowe dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

 


 

 

V Festiwal Filmowy DRZWI 2012 (Gliwice)

Festiwal ma charakter ogólnopolski i jest konkursowym przeglądem fabularnej i dokumentalnej twórczości kina niezależnego i studenckiego. Będzie więc można liczyć na obrazy eksperymentalne, filmy pełnometrażowe, fabularne, dokumentalne, filmy kina amatorskiego, niezależnego oraz studenckiego, a także animacje. Obok festiwalu konkursowego miejsce będą mieć również warsztaty oraz inne atrakcje.

 


 

 

Festiwal Filmów Antydepresyjnych – RELANIUM (Łódź)

Festiwal ma charakter konkursu z towarzyszącymi pokazami filmowym o
tematyce szeroko rozumianej jako satyra, komedia, parodia. W konkursie
mogą brać udział amatorzy i twórcy niezależni. Podstawą zakwalifikowania filmu do konkursu jest jego tematyka, zgodna z ideą festiwalu oraz czas trwania. Konkurs obejmuje filmy należące do szeroko pojętego „kina niezależnego”.

 


 

 

13. Festiwal Filmów Amatorskich Filmowe Zwierciadła (Ostrołęka)

Filmowe Zwierciadła od 1998 roku popularyzują amatorską i niezależnej sztukę filmową. W ciągu dwóch dni odbędą się projekcje konkursowe oraz pokazy filmów niezależnych. Małe filmy na wielkim ekranie, cudeńka tworzone przez amatorów z pasji i dla pasji. To wyróżnienie najlepszych filmów oraz ich twórców. Tylko na festiwalu filmów amatorskich można zobaczyć taką różnorodność tematów, gatunków i realiów.

 


 

 

KochamDziwneKino (Pabianice)

Festiwal Filmowy „Kocham Dziwne Kino” skierowany jest do amatorów i twórców niezależnych.

Zapraszamy do nadsyłania swoich prac. Najmilej widziane będą obrazy cechujące się humorem i dystansem, intrygujące, absurdalne, stanowiące wyzwanie dla logiki i zdrowego rozsądku, czyli ujmując jednym słowem – DZIWNE.

 


 

 

10. Rybnickie Prezentacje Filmu Niezależnego RePeFeNe (Rybnik)

„RePeFeNe” są jednymi z ważniejszych i najgłośniejszych Prezentacji Kina Niezależnego na Śląsku. Wielkim ich miłośnikiem i przyjacielem jest Kazimierz Kutz, który był gościem specjalnym festiwalu w 2004 r. Gościli także Jerzego Cnotę, Ryszarda Zaorskiego, Adama Sikorę, Cezarego Żaka, Marzenę Kipiel-Sztukę. Jerzego Janeczka, Piotra Matwiejczyka, Grzegorza Lipca, Franciszka Dzidę i Pawła Kukiza. Tegoroczna edycja odbędzie się 18-23 października 2011 r.

 


 

 

3. SOLANIN FILM FESTIWAL (Nowa sól)

SOLANIN FILM FESTIWAL to trzecia edycja festiwalu łączącego w sobie przegląd filmów nagradzanych na światowych festiwalach oraz ogólnopolski konkurs kina niezależnego skierowany do młodych i ambitnych twórców. Festiwal odbędzie się w dniach 18-21 sierpnia 2011.

 


 

 

Przegląd Filmów Amatorskich „Łapa” (Łapy)

Przegląd Filmów Amatorskich „Łapa” to prezentacja amatorskiej twórczości filmowej zrealizowanej na przestrzeni bieżącego roku przez miłośników kina amatorskiego i dobrej zabawy. Jest przedsięwzięciem niekomercyjnym ukierunkowanym na poznanie i kształcenie postaw odbiorców kina, chwilą intelektualnej rozrywki, skierowaną przede wszystkim do dzieci i młodzieży.

 


 

 

Festiwal Niezależnych Filmów Fantastycznych i Horrorów (Bielawa)

Poprzez ten festiwal organizatorzy chcą dotrzeć i wyrwać z marazmu polskie kino grozy i fantastyczne. Twórcy tego rodzaju filmów są, według nich z góry skazani na porażkę, ponieważ „w branży” takie kino nie ma poważania. Japończycy pokazali, że odpowiednim budowaniem napięcia prostą historię można ubrać w przerażenie. Czarownica z Blear natomiast dała szerokie możliwości dla wszelkich twórców, bo okazało się, że nie trzeba dużych nakładów na oświetlenie i kamery żeby zrobić dobry horror.

 

Pierwsza edycja festiwalu 09 – 10 kwietnia 2010 (okrojona ze wzgledu na tragedię w Smoleńsku ) pokazała, że już w amatorach drzemią „dobre fluidy”, a co dopiero w absolwentach filmówek. Dlatego ten festiwal może być szansą nie tylko dla nich, ale także dla całej polskiej kinematografii.

 


 

 

Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich i Niezależnych OFFELIADA (Gniezno)

OFFELIADA – to Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich i Niezależnych w Gnieźnie. Jego pierwsza edycja odbyła się w październiku 2007 roku.

OFFELIADA to festiwal pomyślany jako wyjątkowe „święto” kina niezależnego w Pierwszej Stolicy Polski, które odbywa się zawsze w II połowie października, a więc w czasie „złotej polskiej jesieni”. Jego obfity program każdego roku wypełniają warsztaty filmowe, pokazy specjalne, spotkania z twórcami oraz oczywiście Konkurs Filmowy o statuetkę OFFELII w 4 kategoriach: animacja, dokument, fabuła oraz etiuda studencka. Swoje miejsce podczas wydarzenia ma także cykliczna galeria „Po OFF-owej stronie Gniezna” oraz Przegląd Teatrów Szkolnych.

 


 

 

Festiwal Kina Niezależnego CK OFF (Przemyśl)

Festiwal CK OFF stał się odpowiedzią na rosnące zainteresowanie kinem niezależnym w Przemyślu. Grupa filmowa „Zwellinder” działająca od 2005 roku wraz z Centrum Kulturalnym w Przemyślu zainicjowała start festiwalu w 2007r. Pierwsza edycja była strzałem w dziesiątkę! Blisko 200 osobowa publiczność oklaskiwała najlepsze filmy kina offowego i studenckiego. Później było już tylko lepiej, a obecnie CK OFF to wspaniała i liczna publiczność, koncerty i imprezy towarzyszące, wszystko okraszone niesamowitym klimatem i serdecznością organizatorów (sprawdzone empirycznie). Na prawdę warto tam być!

 


 

 

FFKN „Filmowa Góra” (Zielona Góra)

Filmowa Góra, stanowiąca część Europejskich Ogrodów Sztuki, jest dynamicznie rozwijającym się, międzynarodowym projektem, skupiającym corocznie wielotysięczną i wielokulturową widownię. W ciągu kilku krótkich lat z lokalnej i niewielkiej imprezy, Festiwal rozrósł się w pierwszy w Europie festiwal sieciowy, którego formuła stale jest udoskonalana i wzbogacana o nowe elementy. W tym roku nadesłane filmy będą rywalizować ze sobą w dwóch niezależnych od siebie konkursach, w 7 kategoriach. Termin zgłaszania prac mija 10 czerwca!

 


 

 

Festiwal Filmów Niezależnych „KillOFF” (Katowice)

W dniach od 17 do 25 kwietnia 2010 roku odbędzie się w Katowicach szósta edycja FFN killOFF. Na miłośników filmu czekać będą warsztaty filmowe, konkurs filmów offowych, najciekawsze filmy niezależne z całego świata, pokazy w środkach komunikacji miejskiej, koncerty, imprezy w klubie festiwalowym i wiele, wiele innych. Nowością w tym roku będą pokazy filmów niemych z muzyką graną na żywo w trakcie seansu. Amatorzy alternatywy przygotujcie się! Ze względu na liczne prośby termin wysyłania prac konkursowych został przedłużony do końca marca (31.03.2010).

 


 

 

Festiwal Filmów Dziecięcych GALICJA (Kraków)

Wydarzenie adresowane do najmłodszych odbiorców. W czasie festiwalu odbywa się konkurs promujący filmy rodzinne. Jednak moim zdaniem nie to jest najważniejszym atutem tej imprezy: ma ona za zadanie promować sztukę filmową i animację, jako elementu kultury i rozrywki – alternatywę dla komercyjnych propozycji kinowych. A co może bardziej przemówić do najmłodszych, jeśli nie wcielenie się choćby na moment w filmowca, poprzez możliwość stanięcia po drugiej stronie profesjonalnego obiektywu lub uczestnictwa w profesjonalnych pokazach edukacyjnych. Pozostaje nadzieja, że poprzez takie inicjatywy znacznie wzrośnie zainteresowanie kinem niezależnym… nawet jeśli będziemy musieli czekać na to, iż dzisiejsi uczestnicy festiwalu nieco podrosną.

 


 

 

OFF plus camera (Kraków)

Tegoroczna edycja festiwalu będzie mieć miejsce w dniach 16-25 kwietnia. Na uczestników czeka wiele niespodzianek i atrakcji. Festiwal ma już swoje zasłużone miejsce, nie tylko na naszym podwórku, ale również na świecie (uważany za jeden z najlepszych festiwali debiutów). Nagroda główna – Krakowska Nagroda Filmowa wynosi 100 000 USD, a także daje możliwość zaistnienia w filmowym świecie. Konkurs adresowany jest do zatem do twórców, którzy wiążą swą przyszłość z filmem. Jednakże uczestnictwo w festiwalu (także po drugiej stronie ekranu) dostarcza wspaniałych emocji i doświadczeń.

 


 

 

Opolskie Lamy (Opole)

Opolski festiwal filmowy, w którym udział bierze wszystko „co można nazwać filmem”. Już 8 edycja tego konkursu będzie miała miejsce w dniach 30 kwietnia – 1 maja.

 


 

 

Festiwal kina amatorskiego i niezależnego KAN (Wrocław)

Jedno z największych wydarzeń związanych z kinem off-owym w Polsce. Głównym celem KANu jest promocja niezależnej sztuki filmowej oraz jej twórców – ludzi, którzy za kilka lat będą tworzyć fundament współczesnej polskiej i światowej kinematografii. Dlatego też KAN to nie tylko 5 finałowych dni. To Festiwal, który dzięki odbywającym się Pokazom Specjalnym w Polsce i poza jej granicami, trwa przez cały rok. W tym roku finał odbędzie się w dniach 21-25 kwietnia.

 


 

 

Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA (Kraków)

Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA w Krakowie jest imprezą filmową wpisaną w kalendarz festiwalowy polskiej kinematografii od 1993 roku. To jedyny festiwal w Polsce poświęcony tylko i wyłącznie polskiemu, autorskiemu filmowi animowanemu. Jest corocznym podsumowaniem dorobku polskiej produkcji w tej dziedzinie. Dlaczego znalazł się w tym zestawieniu? Otóż z myślą o twórcach-amatorach filmów animowanych stworzono specjalną kategorię konkursową. Więcej na stronie festiwalu:

 

To jeszcze nie koniec…już wkrótce poszerzymy tę listę aby dać Wam jeszcze więcej okazji do obcowania z kinem amatorskim.

 

 

Share This Article

O autorze

Michał Kołdras

Michał Kołdras

Jestem właścicielem firmy, a zarazem serwisu Kinoamatorskie.pl. Na co dzień prowadzę warsztaty filmowe (warsztaty.kinoamatorskie.pl) i zajmuję się promocją kina niezależnego w Polsce.

(4) Komentarze

 1. JCK
  8 marca 2013 at 12:48

  Festiwal Niezależnych Filmów Komediowych BAREJADA (Jelenia Góra) Festiwal Filmów Antydepresyjnych – RELANIUM (Łódź) FFKN „Filmowa Góra” (Zielona Góra) KinOFFetka – Szukamy talentów! Z przykrością informuję że linki do powyższych festiwali nie żyją. Taki stan utrzymuję się już jakiś czas więc postanowiłem napisać.

 2. Kinoamatorskie.pl
  8 marca 2013 at 20:56

  Wielkie dzięki! Wskazane pozycje zostały poprawione, a festiwale, które najprawdopodobniej już nie istnieją usunięte. Brawo za czujność;).

 3. misiek
  1 listopada 2013 at 21:48

  http://okf.czest.pl/kadr.html

 4. luj
  7 stycznia 2014 at 15:01

  www.filmoffo.eu

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
1-1211550320es2K
Lekcja 1 – Przygotowanie do produkcji, czyli jak zacząć?

 Wbrew pozorom okres przygotowań może być kluczem do Twojego sukcesu. Jeżeli do strategii tworzenia filmu podejdziesz w sposób lekceważący, możesz...

Zamknij