Tuesday, Nov. 28, 2023

Dubel #23 – GRACZ (2009)

Autor:

|

10 stycznia 2013

|

Dubel #23 – GRACZ (2009)

GRACZ (2009)

Reż. Aleksander Kropidłowski

 

 

Pycha często prowadzi do zguby, a wiele osób, którym dobrze się powodzi przestaje widzieć umiar. Od życia nie można dostać wszystkiego, więc czasem lepiej zastanowić się kilka razy, zanim będzie się sięgało po jeszcze więcej….

Gracz” jak sama nazwa mówi skupia się przede wszystkim na hazardzie i człowieku, który korzysta ze swojego szczęścia, aż do momentu spotkania się z przeszkodą przerastającą jego możliwości. Bohater przejawiający się zbyt wielką pewnością siebie zyskuje i traci w kilka godzin wydawałoby się wszystko…

Historia zaczyna się od przyjazdu hazardzisty do pewnego miasta w poszukiwaniu nowej przygody. Znajdując na ziemi pięć złotych postanawia zaryzykować i postawić je w walce o większą stawkę. Wygrane przychodzą mu niezwykle łatwo, do czasu gdy natrafia na kobietę równą sobie. Zakończenie filmu jest pozytywne, mimo przewidywalnej akcji, ma w sobie nutkę zaskoczenia.

Etiuda to kawał dobrej roboty, nie tylko pod względem technicznym, czyli wykonywanych kadrów, ale także, biorąc pod uwagę realizm scen (mowa choćby o ludziach siedzących np. w barze. Interesują się sobą, nikt nie zwraca uwagi na kamerę, jakby jej tam nie było.). Co najważniejsze aktorzy mają bardzo luźne podejście do swoich ról. W użytych dialogach nie brakuje wypowiadanych mądrości, oraz wstawek adekwatnych do wieku, a w fabule ukrytego sensu.

Niestety wracając i skupiając się delikatnie mocniej na temacie kadrów, niekiedy zaczyna brakować kontaktu z aktorami. Twarze są zbyt ciemne, przez co mogą uciec niektóre szczegóły w trwającym filmie. Warto czasami skorzystać z dodatkowego źródła światła, aby nigdy więcej nie dopuszczać do takich ubytków.

Jak mogłabym podsumować taki film? Całość wypada naprawdę dobrze, bije na głowę większość amatorskich produkcji, ma w sobie trochę „nieprzewidywalności w przewidywalności” całej fabuły. Nie brakuje pozytywnie odegranych ról i miejsc tętniących życiem. Moim zdaniem reasumując już definitywnie dzieło A. Kropidłowskiego: „Czego chcieć więcej od amatorskiej produkcji?” Odpowiedź nasuwa się sama: „NICZEGO!”.

OCENA AKTORÓW:

HAZARDZISTA – Maciej Siwek: ☻ ☻ ☻ ☻ ☺

GRAJĄCA KOBIETA – Sabina Hajda: ☻ ☻ ☻ ☻ ☺

KIEROWCA – Maciej Rachwalski: ☻ ☻ ☻ ☺ ☺

Film można znaleźć na naszej stronie.

Zapraszamy do oglądania i komentowania filmu. Wyrażając swoją opinię możesz pomóc nam ulepszać kino amatorskie.

Share This Article

O autorze

(1) Komentarz

  1. Grey
    Grey
    13 stycznia 2013 at 09:41

    Rzeczywiście, brak światła dobija w większości scen. A szkoda.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
ngn
„Na Granicy Nieba” – zwiastun

Miło nam poinformować, że powstaje kolejna produkcja niezależna! Najmocniejszą stroną filmu ma być scenariusz zawierający dużo filozofii wyrażanej głównie w...

Zamknij