Saturday, Nov. 26, 2022

Dubel #36 – Czarne zapałki (2012)

Autor:

|

18 kwietnia 2013

|

Dubel #36 – Czarne zapałki (2012)

okejka1

Czarne zapałki” (2012)

Reż. Stavo Łukasiewicz

 

 

Zdobyć władzę często jest łatwiej niż ją utrzymać. Na naszej drodze wielokrotnie pojawiają się przeszkody, które zagrażają naszemu spokojowi.

 

Walka o władzę… Broń… Narkotyki… Cygara… Wielka nieustanna bitwa o przetrwanie, to cechy tej etiudy stworzonej przez grupę Stavo Łukasiewicza. Film charakteryzuje się nieustanną akcją z klimatycznym poczuciem humoru rozładowującym niektóre spięcia w bardzo pozytywny sposób.

cz1

Dwójka przyjaciół musi się zmierzyć z prawami istniejącymi w miasteczku i obalić rządy złego Czarnego, aby przeżyć. Traktują to z wielkim dystansem, a swoich przeciwników eliminują w sposób bardzo pomysłowy, dzięki czemu możemy podczas dokonywanych unicestwień delikatnie się pośmiać. Wszystko to przybiera na końcu dość nieoczekiwaną dla protagonistów sytuację, o której warto dowiedzieć się samemu :).

cz2

Różnorodność w grze aktorskiej oraz utrwalane miejsca zdecydowanie uprzyjemniają nam spoglądanie w ekran naszych monitorów. Pozytywnie obsadzone są rolę oraz stworzone portrety postaci, czasem przybierających więcej, niż jedną sylwetkę. Nie brakuje im cech szczególnych oraz strachu – powszechnie znanego czynnika motywującego do działania. Lekkim zaskoczeniem jednak jest wybrakowanie w płci żeńskiej tak, jakby projekt był stworzony od mężczyzn dla mężczyzn ;).

cz3

 

Gdybym miała powiedzieć, czym wyróżnia się ten film od innych krótkometrażówek pewnie odpowiedziałabym jednoznacznie: sposobem przekazu. Film zdecydowanie jest tworzony pod kątem hollywoodzkich produkcji, przez co możemy przyglądać się nie tylko akcjom przeprowadzanym przez głównych bohaterów, ale także przez naszego antagonistę i jego ekipę. W filmie chwali się brak jakichkolwiek skrótów czy streszczeń sytuacji, wszystko jest pokazane, dzięki czemu widzowie mogą dostać właśnie tyle informacji ile potrzebują, aby się zaaklimatyzować oraz zrozumieć, co kieruje bohaterami.

cz4

Jedynym lekko denerwującym uchybieniem jest dźwięk, który nie raz gdzieś nam tam ucieka w tle lub jest stłumiony przez głośną muzykę. Troszkę utrudnia to oglądanie, więc jeśli będziecie mieli ochotę usiąść do tej projekcji warto przygotować się na lekką zabawę z głośnikami ;).

cz5

Kolejny fakt, którego nie powinnam pomijać to budowane zdarzenia zawarte w filmie „Czarne zapałki”. Możemy się spotkać z wielokrotnymi powtórzeniami akcji widzianych niekiedy nawet na ekranach kin. Jednak przyznam, że widzowie są różni, więc jednym faktycznie może to nie przeszkadzać, a innym wręcz przeciwnie… Mogą odebrać to jako połączenie kilku dobrych scen z wielu filmów, aby po prostu coś zrobić. Osobiście dla mnie jest to niewielkim zawodem, ponieważ w tych czasach bardzo ciężko jest wymyślić coś powalającego z nóg :).

cz6

Podsumowując już krótko: film jest godny polecenia dla osób lubiących strzelanki, kilka nietypowych zasadzek oraz wyimaginowany świat wykreowany w miasteczku. Wszystko to oczywiście stworzone jest na poziomie amatorskim, jednak moim zdaniem etiuda zrobiona jest solidnie, z wyobraźnią i spełnia swoje powołanie. Spodziewam się, że twórca jest zadowolony ze swojej pracy, ponieważ gołym okiem widać, jak można stworzyć coś dobrego bez profesjonalnej ekipy filmowej.

OCENA AKTORÓW:

Łukasz Szary – ☻ ☻ ☻ ☻ ☺

Łukasz Stawowczyk – ☻ ☻ ☻ ☻ ☺

Grzegorz Distel – ☻ ☻ ☻ ☻ ☺

Bartłomiej Borowski – ☻ ☻ ☻ ☻ ☺

Kuba Bergel – ☻ ☻ ☻ ☻ ☺

OCENA OGÓLNA:

Fabuła – 3,5

Gra aktorska – 3,8

Błędy logiczne – 4,3

Dźwięk – 3,5

Charakteryzacja – 4

Muzyka – 5

Światło – 4,2

Kadry – 4

Błędy techniczne – 4,5

Dialogi – 4,3

Klimat – 4

ŚREDNIA: 4,01

Film można znaleźć na naszej stronie.

Zapraszamy do oglądania i komentowania filmu. Wyrażając swoją opinię możesz pomóc nam ulepszać kino amatorskie.

Share This Article

O autorze

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Repefene2013nabor-baner
XII Rybnickie Prezentacje Filmu Niezależnego RePeFeNe 2013

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach, Klub Filmu Niezależnego Instytucja Filmowa „Silesia-Film” w Katowicach i serwis Kinoamatorskie.pl zapraszają wszystkich filmujących do udziału...

Zamknij