Sunday, Apr. 14, 2024

Dubel #50 – „The Construction” (2013)

Autor:

|

5 września 2013

|

Dubel #50 – „The Construction” (2013)

okejka1The Construction” (2013)

Reż. Dominika Dobosz, Michał K. Świder

 

 

Tak, jak czasem ciężko jest odróżnić sen od rzeczywistości, tak autor może pomylić swoje życie z wytworem wyobraźni”.

Stworzona na wysokim poziomie technicznym krótkometrażówka może przyciągnąć uwagę wielotorowością fabuły. Etiuda ta sprawia, że jedna historia staje się odzwierciedleniem kilku ścieżek, dzięki czemu sama scenarzystka zaczyna gubić się we własnej zabawie. Drążąc temat wysyła swoje dzieło do tragicznego zakończenia.

tc1

Oglądając tę ekranizację możemy nie tylko zagłębić się w umysł udręczonego twórcy, ale także śledzić na bieżąco efekty jego pracy. Przy tym musimy pamiętać, aby starać się oddzielić rzeczywistość od fikcji, chociaż wielokrotnie stają się one jednością.

 tc2

Drugą istotną sprawą poruszaną w filmie są ograniczenia, jakie napotykamy na swojej drodze. Sugestie, przystosowania i inne stereotypowe narzucenia limitowe wrzucają nas do klatki. Nieliczni postanawiają się z niej uwolnić, w tym wypadku była nią główna bohaterka. Czy podjęcie ryzyka zawsze jednak kończy się fiaskiem?

tc3

Nie da się pominąć, że jednym z największych plusów opowieści jest mała ilość aktorów i miejsc! Działa to na jej korzyść, unikając nudy i monotonii. Wybór kadrów oraz ujęć sprawia, że z każdą sekundą coraz trudniej oderwać się od ekranu, a rozgrywająca się akcja zaczyna nas porywać. Nie mamy chwili wytchnienia, ponieważ jedna chwilka mogłaby odebrać sedno całej etiudy.

tc4

Nie ukrywam, że film ma pewne niedociągnięcia. Duszenie poduszką, czy nawet moment z czarnym workiem są lekko naciągane, ale z drugiej strony wydaje się to być celowe. Niektóre chwile stają się wyjątkowe dzięki swojej absurdalności. Przecież nie wiemy, czy to przypadkiem nie fantazja, prawda?

tc5

No i… Z ręką na sercu powiem, że ciężko znaleźć mi jakieś mocniejsze, ostro rzucające się w oczy błędy, które mogłyby zaszkodzić ocenie „The Construction”. Owszem są małe potknięcia, jak pojawiające się przedmioty w kadrze, ale to i tak za mało, aby skreślić przez to film. Na aktorów nie mamy co narzekać, poradzili sobie bardzo dobrze ze swoimi rolami. Operator kamery nie zawiódł, a reżyser obrał dobry tor przedstawienia napisanej historii. Technicznie prawie oszlifowany diament, a fabularnie zdecydowanie nietuzinkowo. Nawet, jak na próbę stworzenia dekonstrukcji dzieła filmowego.

 tc6

Tak na koniec przyznam szczerze, że osobiście polecam obejrzeć filmik kilkakrotnie, aby go dogłębnie zrozumieć. Nie jest łatwo odnaleźć się we wszystkim i w pełni uchwycić decydujące momenty, chociaż z pozoru mogą być dla nas proste.

GRA AKTORSKA:

Justyna Palenica – 4,5

Marcin Stachewicz – 4,5

Paweł Liber – 4,5

OCENA OGÓLNA:

Fabuła – 4,2

Gra aktorska – 4,5

Błędy logiczne – 4,5

Dźwięk – 4,8

Charakteryzacja – 4,8

Muzyka – 4,8

Światło – 4,5

Kadry – 4,8

Błędy techniczne – 4,2

Dialogi – 4,5

Klimat – 4,5

ŚREDNIA: 4,54

   DLACZEGO TAKA OCENA?

Film można znaleźć na naszej stronie.

Zobacz ranking TOP 10 najlepszych filmów recenzowanych w Dublu!

Zapraszamy do oglądania i komentowania filmu. Wyrażając swoją opinię możesz pomóc nam ulepszać kino amatorskie.

 

Share This Article

O autorze

(1) Komentarz

  1. piro
    9 września 2013 at 23:31

    Zabawny filmik, chociaż z początku pachniało psychodelizmem. Skojarzył mi się z "Run, Lola, run", takie wałkowanie kilku wariantów rzeczywistości i patrzenie, co wyjdzie...

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
repefene2013.jpg
XII Rybnickie Prezentacje Filmu Niezależnego od 13 do 15 września

Wczoraj opublikowaliśmy program katowickiego festiwalu Ars Independent, a dzisiaj mamy dla Was rozkład jazdy dla XII Rybnickich Prezentacji Filmu Niezależnego.  Oto...

Zamknij