Sunday, Apr. 21, 2024

Dubel #52 – „Scelanka” (2011)

Autor:

|

26 września 2013

|

Dubel #52 – „Scelanka” (2011)

okejka2Scelanka” 2011

Reż. Dawid Rycąbel

 

Wszystko ma swoje początki. Zaczyna się pierwszymi niepewnymi kroczkami, od tych małych rzeczy, aby później stać się czymś WIELKIM.”

sc1

„Scelanka” przedstawia historię trójki przyjaciół walczących ze złodziejem o swoją zdobycz. Akcja odbywa się w lesie, gdzie znajduje się ich „baza”. Wszystko owiane jest tajemnicą, aż do samego końca, gdy łup zostaje zdemaskowany.

sc2

Cała historia przedstawiona jest dynamicznie i z dystansem. Operator uchwycił walory aktorów, dzięki czemu bieg i błyskawicznie zmieniające się kadry idealnie podkreślają moc, jaką niesie za sobą dzieciństwo.

 sc3

Etiuda w bardzo prosty sposób ukazuje także siłę wyobraźni. To, w jaki sposób nasz umysł może stworzyć inny świat. Za dzieciaka było to o wiele prostsze i tutaj twórca odkrył dobrą stronę medalu własnego projektu.

sc4

Wydaje się, że reżyser Dawid Racąbel bardzo dobrze uporał się z fabułą. Poradził sobie z ukazaniem świata, dobraniem scenerii, stworzeniem problemu oraz wykreowaniem zarysu postaci. Ale czy opanował całkowicie prace z młodziakami i wykorzystał ich potencjał?

sc5

Przyglądając się bliżej młodym artystom trzeba podkreślić, iż dzieci na ogół, choć nie zawsze – są trudnymi aktorami. Bardzo ciężko wydobyć z nich zdolności i tak właśnie stało się w tym wypadku. Chłopcy, choć na ogół są wyluzowani przed kamerą, czasem zachowują się irracjonalnie, nazbyt wywyższająco. Jest to tak zwany „szpan”, lub inaczej „popis” mijający się z prawdą. Niestety ku mojemu delikatnemu zaszkoczeniu twórcy nie udało się odkryć pełni ich możliwości.

sc6

Dodatkowo wspomnę, iż świat przedstawiony w filmie ma mocno naciągnięte zasady, ale właśnie taki świat jest najodpowiedniejszy dla tego dzieła. Dzieci żyją wyobraźnią, walczą o błahe rzeczy, które w ich wieku (kiedyś również naszym) są istotne.

sc7

We mnie osobiście ta produkcja wzbudziła pozytywne emocje. Przypomniała mi czasy dzieciństwa, gdy wielokrotnie wymyślało się nierealne i wyjątkowo wyolbrzymiane zabawy. W pełni korzystano z walorów, jakie niesie za sobą natura. Na szczęście nie był to czas, gdy technologia opanowywała młode pokolenia.

OCENA AKTORÓW:

WSZYSCY – ☻ ☻ ☺ ☺ ☺

OCENA OGÓLNA:

Fabuła – 3,2

Gra aktorska – 2

Błędy logiczne – 2,8

Dźwięk – 3,8

Charakteryzacja – 4

Światło – 3,5

Kadry – 4

Błędy techniczne – 3,5

Dialogi – 3,5

Klimat – 3,5

ŚREDNIA: 3,28

    DLACZEGO TAKA OCENA?

Film można znaleźć na naszej stronie.

 Zobacz ranking TOP 10 najlepszych filmów recenzowanych w Dublu!

Zapraszamy do oglądania i komentowania filmu. Wyrażając swoją opinię możesz pomóc nam ulepszać kino amatorskie.

Share This Article

O autorze

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
barejada
Wyniki Barejady 2013

21 września ogłoszono wyniki 10 Festiwalu Niezależnych Filmów Komediowych "Barejada 2013" w Jeleniej Górze. Jury 10 Festiwalu Filmów Komediowych i...

Zamknij