Friday, Sep. 29, 2023

Dubel #53 – „Haunted House – short scary movie” (2013)

Autor:

|

10 października 2013

|

Dubel #53 – „Haunted House – short scary movie” (2013)

okejka3„Haunted House – short scary movie” (2013)

Reż. Cutscen Studio

 

 

Nawet najbardziej bezpieczne miejsce może skrywać mroczne tajemnice. Nawet Ci, co nie wierzą mogą spotkać na swojej drodze duchy.”

Film w reżyserii Cutscen Studio jest ewidentnie zainspirowany kinowymi produkcjami rodem z „Paranormal Activity”. Przedstawia on historię chłopaka o ksywie RedDragon44. Udostępnił on w sieci sklejkę swoich przygód związanych jego zdaniem z paranormalnymi zjawiskami, aby podzielić się z innymi przygodami zaistniałymi w jego domu.

hh1

Etiuda ta jest typową projekcją manipulującą widzem, choć w tym wypadku RedDragon44 mocno się przeliczył w kwestii wiarygodności tej krótkiej historyjki. Owszem przedstawione momenty mają w sobie nutkę tajemnicy, ale są zbyt mocno naciągnięte indywidualnym wytworem wyobraźni twórcy, aby stać się choćby częściowo zgodne z rzeczywistością.

hh2

Otóż historia przedstawia 4 dni z życia młodego Dragona… Każdy dzień to zupełnie inny kadr, zupełnie inny pomysł. Nie ukrywam, że przez takie chwyty film staje się strasznie przewidywalny, gdyż ustawienia kamery zmieniają się razem z wykreowanymi zdarzeniami.

 

Dzień 1

Kamera została ustawiona na głównego bohatera tak, aby w kadrze załapała się stojąca lampa.

Dzień 2

Kamera zmieniła swoje ustawienie. W kadrze obejmuje drzwi.

Dzień 3

Kamera została postawiona naprzeciwko mężczyzny, aby pokazywała wyłącznie jego sylwetkę.

Dzień 4

Kamera łapie mały zakątek drzwi i kanapy, w kadrze nie widać głównego bohatera. Tajemniczość wzbudza ciekawość…

 

Nawet to przestawianie kamery świadczy o tym, że bohater wiedział czego ma się spodziewać i co za tym idzie… Widzowie z góry zostają poinformowani co będzie się działo. No niestety, ale w tym wypadku różnicowanie kadrów to niekoniecznie dobre rozwiązanie.

hh3

Kolejnym bardzo dziwnym aspektem rzucającym się na początku w oczy są zapowiedź i ostrzeżenie podane przez autora w języku angielskim. Czasem zastanawiam się, jaką ideę ma przedstawiać mieszanie języków, a tym bardziej brak przetłumaczenia ich na rodzimy język. Bardzo łatwo jest zapomnieć o takich szczegółach, gdy się niepotrzebnie stosuje „dziwne” chwyty.

hh4

Film ten jest niespójny, pokręcony, widać zbyt wielką ingerencję artysty, a na dodatek nie tłumaczy on niczego. Przedstawione są sceny z czterech dni, ale nic więcej nie wiadomo. Zakończenie jest w miarę intrygujące, gdyby nie fakt, że mężczyzna biorący udział w całym zdarzeniu na początku zapowiada akcję. Nie wiadomo ile czasu protagonista mieszka w tym mieszkaniu, od kiedy się zaczęły paranormalne zjawiska… W skrócie: Nie wiadomo nic. Jest to wyłącznie błyskotliwa rozrywka na nudny, bardzo nudny wieczór.

hh5

Żyj świadomie”

Większość scen przypomina zabawę włamywacza z mieszkańcem, a nie nawiedzenie ducha. Mężczyzna zamiast zachowywać się racjonalnie, sam kreuje rzeczywistość i sam bardzo pragnie wierzyć w nawiedzenie. Zamiast wziąć ze sobą kij bejsbolowy przemierza dom z latarką. Nie ukrywając również, że w niektórych sytuacjach zbyt szybko panikuje, a następnie zbyt szybko zasypia.

hh6

Ta krótkometrażówka nie przypadła mi do gustu, bo zbyt mocno „pachnie” absurdalnością, jednak jeśli ktoś ma inne zdanie w każdej chwili może się nim podzielić. Wyrwane z kontekstu sceny na pewno były dobrą zabawą dla ekipy, ale niekoniecznie spełnią oczekiwania widzów. Dodatkowo zapowiadane na początku przerażające momenty są niedoczekaniem – poziom grozy dużo poniżej normy. Krzyk i wielka panika AKTORA nie jest w tym wypadku satysfakcjonująca.

hh7

Już tak na sam koniec napiszę, że jeżeli ktoś kiedykolwiek chce robić filmy inspirowane „wolnymi” hollywoodzkimi produkcjami niech się zastanowi pięć razy. Bardzo łatwo jest załamać granicę pomiędzy – autentycznością, a wyreżyserowaniem. Trzeba uważać na szczegóły i trzeba się zastanowić, gdzie ten strach naprawdę jest potrzebny, a gdzie bohater powinien zachowywać się z głową na karku. Mimo wszystko, wciąż trzeba mieć wszystko pod kontrolą.

 

OCENA AKTORÓW:

RedDragon44 – ☻ ☻ ☻ ☺ ☺

 

OCENA OGÓLNA:

Fabuła – 2,2

Gra aktorska – 3

Błędy logiczne – 2

Dźwięk – 2,5

Charakteryzacja – 3

Muzyka – 3

światło – 3

Kadry – 1,8

Błędy techniczne – 2,5

Dialogi (monologi) – 2

Klimat – 2,2

ŚREDNIA: 2,47

    DLACZEGO TAKA OCENA?

Film można znaleźć na naszej stronie.

  Zobacz ranking TOP 10 najlepszych filmów recenzowanych w Dublu!

Zapraszamy do oglądania i komentowania filmu. Wyrażając swoją opinię możesz pomóc nam ulepszać kino amatorskie.

Share This Article

O autorze

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*

Przeczytaj poprzedni wpis:
FRAPA2013_plakat
2. Ogólnopolski Festiwal Filmów Frapujących w Gorzowie Wlkp. tuż tuż!

Dobry film powinien przykuwać uwagę widza. Dobry twórca powinien mieć pomysł i umieć sprawnie go przekazać za pomocą filmowych środków....

Zamknij